Maciej Sikorski
    Galeria  

AKTOR

Student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (ukończy ją w 2014 roku). W „Pleciudze” pracuje od stycznia 2013.

Debiutował rolą marynarza Jeffa w spektaklu "Niebieski Piesek" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego. Następnie wystąpił w spektaklach: "Mała Syrenka" w reżyserii Waldemara Wolańskiego (jako Książę), "Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz oraz "Tymoteusz i mikołajki" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego (jako Tymoteusz).

Gra w spektaklach:
Bajki samograjkiMała SyrenkaNiebieski PiesekTymoteusz i mikołajkiPrzygody Koziołka MatołkaPrzygody Sindbada ŻeglarzaWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Tymoteusz i PsiuńcioTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Mirosław Kucharski
    Galeria  

AKTOR

Pochodzi z Poznania. Tam też debiutował w spektaklu Teatru Marcinek "Mały i Duży Klaus, czyli jak zdobyć korzec złota" w roku 1987. W „Pleciudze” od września 1989 roku.

W „Pleciudze” zagrał między innymi w spektaklach: "Wagary" w reżyserii Bogusława Kierca (Nikły Nikt), "Cudoki krakowskie, czyli szopa po polsku" w reżyserii Bohdana Głuszczaka (Lajkonik), "Chatka Puchatka" w reżyserii Przemka Żychowskiego, "Duvelor albo farsa o starym diable" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Ministrant, Sklepikarz, Sędzia, Narzeczony, Lucyfer), "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?" w reżyserii Anny Augustynowicz (Fryzjer), "Historia o ptaku Cis" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, "Alicja w krainie czarów" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Niby Żółw), "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" w reżyserii Pawła Aignera, "Maleńki Król Grudzień" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego (Pan N) i "Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Do ważniejszych nagród i wyróżnień zalicza: Bursztynowy Pierścień w 1999 roku za rolę Kłapouchego w spektaklu "Chatka Puchatka" w reżyserii Przemka Żychowskiego; nagrodę aktorską w kategorii aktor lalkarz na Festiwalu Walizka w Łomży w 2002 roku za spektakl "Duvelor albo farsa o starym diable" w reżyserii Konrada Dworakowskiego; główną zespołową nagrodę aktorską za spektakl "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?" w reżyserii Anny Augustynowicz na X Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek w Toruniu w 2003 roku oraz II zespołową nagrodę aktorską za ten sam spektakl w Poznaniu w 2003 roku.


 

Gra w spektaklach:
Konik GarbusekHistoria o ptaku CisAlicja w Krainie CzarówCzarny Koń TrzygłowaO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałyKrzesiwoCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?ImięDZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaDuvelor albo Farsa o starym diableAfrykańska przygodaKum i PlumDon Juan, czyli...Bajki samograjkiPinokioGucio zaczarowanyPaskuda i MarudaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiKubuś i jego panPippi PończoszankaPippi PończoszankaDrogaMaleńki Król GrudzieńSzpak FryderykSyn GwiazdyBałwan i inniPrzygody Koziołka MatołkaDziadek do orzechówInteresy Pana KotaŚpiąca KrólewnaAlicja w Krainie CzarówPan TwardowskiKonik GarbusekPrzygody Sindbada ŻeglarzaKaruzela Świętego MikołajaSmok w Krainie ParasoliBałwanek ratuje światTygrysek i kapitan MorganKraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Janusz Słomiński
    Galeria  

AKTOR

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku w 1979 roku. Debiutował w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, tam też pracował przez długie lata. Od 1999 roku aktor Teatru Lalek „Pleciuga”.

W „Pleciudze” zagrał między innymi: Żonę w spektaklu "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?" w reżyserii Anny Augustynowicz, Duvelora w spektaklu "Duvelor albo farsa o starym diable" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, Pana w spektaklu "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" w reżyserii Pawła Aignera oraz w spektaklu "Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Wśród wielu wyróżnień i nagród znajdują się między innymi: I miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim (Koszalin 1975), nagroda rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Tadeusza Łomnickiego za wyróżniającą się rolę aktorską w spektaklu "O Zwyrtale muzykancie" w reżyserii Joanny Piekarskiej w I Przeglądzie Dyplomów Wydziałów Lalkarskich Szkół Teatralnych, Nagroda Publiczności za rolę najbliższą dzieciom w II Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu (1975) za rolę Doktora Dolittle w "Zwierzęta Dr. Dolittle", Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Szczecina na XXXV Przeglądzie Małych Form Teatralnych Kontrapunkt 2000 za rolę Żony w "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?" w reżyserii Anny Augustynowicz, wyróżnienie honorowe za rolę Pana w spektaklu "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" w reżyserii Pawła Aignera w 2009 roku na XVI Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu.

Współtwórca spektaklu dla najnajmłodszych pod tytułem "Afrykańska przygoda", który w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” Bursztynowy Pierścień został uznany za najlepsze przedstawienie sezonu 2010/2011.

 

 

Gra w spektaklach:
Konik GarbusekHistoria o ptaku CisSzewczyk DratewkaCzarny Koń Trzygłowa8 dni stworzenia świataO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałyCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?ImięDZIKIE ŁABĘDZIE-ciDuvelor albo Farsa o starym diableKum i PlumBałwanek ratuje światBajki samograjkiNiebieski PiesekHistoria księcia PipoPaskuda i MarudaAfrykańska przygodaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiKubuś i jego panPippi PończoszankaDrogaDzień dobry, ŚwinkoSyn GwiazdyBałwan i inniPrzygody Koziołka MatołkaDziadek do orzechówKorozjaNowe szaty królaAlicja w Krainie CzarówBaśń o RoszpunceBajka o szczęściuKaruzela Świętego MikołajaTymoteusz i PsiuńcioRosnęKraina ŚpiochówKraina Śpiochów
Krzysztof Tarasiuk
    Galeria  

AKTOR

Urodzony w Białymstoku, dzieciństwo spędził między innymi w Drohiczynie nad Bugiem (Podlasie). Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Lalkarski w Białymstoku. Zadebiutował w „Pleciudze” w 1996 roku rolą Kaja w „Królowej Śniegu” według H.Ch. Andersena w reżyserii Anny Augustynowicz (dyplom aktorski).

W „Pleciudze” zagrał między innymi w „Śnieżynku” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, „Koniku Garbusku” w reżyserii Arkadiusza Klucznika, „Kopciuszku” w reżyserii Czesława Sieńki, „Chatce Puchatka” w reżyserii Przemka Żychowskiego, „Historii o ptaku Cis” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, „Muszce” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, „8 dniach stworzenia świata” w reżyserii Krzysztofa Raua, „Baśni o Roszpunce” w reżyserii Dariusza Kamińskiego, „Szewczyku Dratewce” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, „Czarnym Koniu Trzygłowa” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, „O Rycerzu Pryszczycerzu” w reżyserii Dariusza Kamińskiego, „Ferdynandzie Wspaniałym” w reżyserii Lecha Chojnackiego, „Pippi Pończoszance” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „Bałwanie i innych” w reżyserii Dariusza Kamińskiego, „Drodze” w reżyserii Leszka Mądzika, „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?” w reżyserii Anny Augustynowicz, „Niebieskim Piesku” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego i „Bajkach samograjkach” w reżyserii Anny Augustynowicz.

W swojej karierze zdobył kilka nagród z zespołem teatru, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak” i Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu.

Poza pracą w teatrze śpiewa w duecie Malcziki, stale współpracuje z Fundacją „Dialog Narodów w Lublinie”, zajmującą się między innymi organizacją wypoczynku dzieci z kresów w Grecji, Bułgarii i Czarnogórze; jest także dzwonnikiem w Cerkwi Św. Mikołaja w Szczecinie.

Gra w spektaklach:
Historia o ptaku CisSzewczyk DratewkaCzarny Koń Trzygłowa8 dni stworzenia świataO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałyKrzesiwoCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?DZIKIE ŁABĘDZIE-ciA kukuBałwanek ratuje światBajki samograjkiNiebieski PiesekPaskuda i MarudaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówSzpargałySłońKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiPippi PończoszankaPippi PończoszankaDrogaDrogaMaleńki Król GrudzieńSyn GwiazdyBałwan i inniPamiętniki Tatusia MuminkaImięInteresy Pana KotaKorozjaMuszkaNowe szaty królaBaśń o RoszpunceKonik GarbusekPrzygody Sindbada ŻeglarzaKaruzela Świętego MikołajaTymoteusz i PsiuńcioRosnęKraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Zbigniew Wilczyński
    Galeria  

AKTOR

W „Pleciudze” od 1967 roku. W tym samym roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski lalkarski. W szkole średniej występował w Studiu Małych Form Teatralnych „Zielone Tarcze”, a następnie, w latach 1965–1968, w Teatrze na Wielkiej.

Podczas swojej długoletniej kariery w „Pleciudze” występował między innymi w: „Jak się bawić, to się bawić” w reżyserii Krzysztofa Niesiołowskiego (jako Wania), „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku” w reżyserii Krzysztofa Niesiołowskiego (jako Szewczyk Dratewka), „Herakles niezwyciężony” w reżyserii Krzysztofa Niesiołowskiego (jako Herakles), „Baśni o dwóch braciach” w reżyserii Krzysztofa Niesiołowskiego (jako Małi i Cesarz Węgierski), „Balu u króla Lula” w reżyserii Zbigniewa Poprawskiego (jako Morele Baks), „Krzesiwie”, „Pippi Pończoszance” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „Królowej Śniegu” w reżyserii Anny Augustynowicz (jako Diabeł i Rozbójnik), „Trzech bajkach o smoku” w reżyserii Dariusza Kamińskiego i „Bajkach samograjkach” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Otrzymał między innymi wyróżnienie na II TV Festiwalu Widowisk Lalkowych dla Dzieci w 1973 roku, w 1978 – Bursztynowy Pierścień za rolę Kota w „Białej bajce” w reżyserii Mariny Goczewej, a zespołowo Grand Prix na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu w 2003 roku za „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?” w reżyserii Anny Augustynowicz.


 

Gra w spektaklach:
Tajemnica czarciego błotaInteresy Pana KotaCzarny Koń TrzygłowaFerdynand WspaniałyCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?DZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaKum i PlumBajki samograjkiBałwanek ratuje światPinokioGucio zaczarowanyJabłoneczkaMoc prezentówKopciuszekTrzy bajki o smokuTańcząca gazela i magiczny tam-tamKrzesiwoTymoteusz i mikołajkiPippi PończoszankaDrogaDrogaSyn GwiazdyPamiętniki Tatusia MuminkaImięKorozjaMuszkaŚpiąca KrólewnaBajka o szczęściuPan TwardowskiKaruzela Świętego MikołajaSmok w Krainie ParasoliTygrysek i kapitan MorganKraina Śpiochów
Dariusz Kamiński
    Galeria  

AKTOR

Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarstwa w Białymstoku. Jako aktor związany jest z Teatrem Lalek „Pleciuga” od 1981 roku. Zagrał między innymi w Korozji w reżyserii Leszka Mądzika, „Tańczącej gazeli i magicznym tam-tamie” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, „Małej syrence” w reżyserii Waldemara Wolańskiego i „Bajkach samograjkach” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Jako reżyser zadebiutował w 1995 roku przedstawieniem „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy. Spośród wszystkich realizacji kilka uznaje za najważniejsze. Klasyczną baśń „Jaś i Małgosia” według Jana Brzechwy wzbogacił w tytule o dopisek „z naszej ulicy”, w warstwie muzycznej uwspółcześnił muzyką rap. Następna istotna inscenizacja, autorskie przedstawienie „Dwa serca, czyli zakochane instrumenty”, to liryczna teatralna opowieść o miłości. Jako ojciec dorastającego syna nie zapomniał o młodzieży, którą trudno czasami przekonać do odwiedzenia teatru lalkowego; do tego wymagającego odbiorcy skierował swój następny spektakl, „Andersen, Andersen..", dając przy tym dowód – po raz pierwszy, ale nie ostatni – swej wielkiej fascynacji twórczością H.Ch. Andersena. Natomiast „Trzy bajki o smoku” Milady Masatovej to barwne, dynamiczne i wesołe przedstawienie dedykowanej małej dziewczynce – Marcie Stalmierskiej – i z wielkim powodzeniem prezentowane w przygranicznych miejscowościach niemieckich w ramach realizowanego przez Teatr Lalek „Pleciuga” projektu „Teatr ponad granicą”. Wszystkie wymienione przedstawienia zyskały dzięki Jolancie i Tomaszowi Brejdakom, artystom-plastykom, oryginalną oprawę scenograficzną.

Gra w spektaklach:
Historia o ptaku CisBaśń o RoszpunceCzarny Koń Trzygłowa8 dni stworzenia świataSyn GwiazdyCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?DZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaSklep z zabawkamiBajki samograjkiMała SyrenkaPinokioHistoria księcia PipoMoc prezentówSzpargałySłońKopciuszekTrzy bajki o smokuTańcząca gazela i magiczny tam-tamKrzesiwoTymoteusz i mikołajkiCalineczkaPippi PończoszankaDrogaDzień dobry, ŚwinkoBałwan i inniPamiętniki Tatusia MuminkaDziadek do orzechówImięNowe szaty królaŚpiąca KrólewnaBajka o szczęściuPan TwardowskiKonik GarbusekWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Smok w Krainie ParasoliBałwanek ratuje światTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Rafał Hajdukiewicz
    Galeria  

AKTOR

Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (rok ukończenia – 2009). Debiutował w spektaklu Marka Ciunela „Alicja w fabryce czarów”.

W „Pleciudze” od kwietnia 2009 roku. Zagrał między innymi w spektaklach: „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota” w reżyserii Pawła Aignera (Kubuś), „Maleńki Król Grudzień” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, „Calineczka” w reżyserii Valdisa Pavlovskisa i „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz.

W 2009 roku w plebiscycie Bursztynowy Pierścień „Kuriera Szczecińskiego” otrzymał Srebrną Ostrogę (nagrodę za debiut sezonu) za rolę Kubusia w spektaklu „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota” w reżyserii Pawła Aignera. W 2012 roku za tytułową rolę w spektaklu „Don Juan, czyli...” w reżyserii Aleksieja Leliavskiego otrzymał główną nagrodę aktorską na VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” w Warszawie oraz Bursztynowy Pierścień w kategorii najlepszy aktor sezonu w plebiscycie Bursztynowy Pierścień „Kuriera Szczecińskiego”.

Gra w spektaklach:
CalineczkaTukar / Scena EtiudSklep z zabawkamiKum i PlumDon Juan, czyli...Bałwanek ratuje światBajki samograjkiMała SyrenkaPinokioPaskuda i MarudaSzczurKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówSzpargałySłońTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiKubuś i jego panMaleńki Król GrudzieńPamiętniki Tatusia MuminkaPrzygody Sindbada ŻeglarzaWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Smok w Krainie ParasoliTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Przemek Żychowski
    Galeria  

AKTOR

Pochodzi z Bielska-Białej. Po zdanej w 1986 maturze pracował przez rok w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. W 1987 podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, Wydział Lalkarski. W 1991 zrobił dwa dyplomy szkolne i jeden indywidualny oraz obronił pracę magisterską („Festiwal Mrożka w Krakowie. Relacja naocznego świadka”) u profesora Janusza Deglera.

Po studiach dalej był członkiem zawiązane na pierwszy roku studiów trupy teatralnej „Klinika Lalek”. W 1992, po otrzymaniu zaproszenia od Włodzimierza Dobromilskiego, ówczesnego dyrektora „Pleciugi”, przeniósł się do Szczecina i przyłączył do szczecińskiego teatru lalek, w którym występuje do dziś.
Wystąpił między innymi w spektaklach: „Pan Twardowski” w reżyserii Waldemara Wolańskiego „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „Imię” w reżyserii Anny Augustynowicz, „DZIKIE ŁABĘDZIE-ci” w reżyserii Marka Ciunela, „Korozja” oraz „Droga” w reżyserii Leszka Mądzika, „Ferdynand Wspaniały” w reżyserii Lecha Chojnackiego, „Pippi Pończoszanka” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota” w reżyserii Pawła Aignera, „Jabłoneczka” w reżyserii Laury Słabińskiej, „Pinokio”  w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego oraz „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz. Ważna jest dla niego każda zagrana rola; wśród reżyserów, których szczególnie ceni, wymienia między innymi Annę Augustynowicz, Bogusława Kierca, Aleksandra Maksymiaka, Leszka Mądzika i Waldemara Wolańskiego.

W 1999 wyreżyserował spektakl „Chatka Puchatka”. Brał też udział w trzech szczecińskich edycjach projektu „Lato w Teatrze” (zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie). Wyreżyserował wówczas trzy spektakle, w których realizacji udział wzięły dzieci i młodzież: w 2009 – „Poczciwy, oswojony świat” Joanny Kulmowej, w 2010 – „Humba, Bumba, Bang!” Izabeli Degórskiej, w 2012 – „Tymoteusz wśród ptaków” Jana Wilkowskiego. „Poczciwy, oswojony świat” został zaprezentowany na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2009”.

Gra w spektaklach:
Tajemnica czarciego błotaCzerwony KapturekSzewczyk DratewkaCzarny Koń Trzygłowa8 dni stworzenia świataO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałyCo się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?ImięDZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaBajki samograjkiBałwanek ratuje światMała SyrenkaPinokioHistoria księcia PipoGucio zaczarowanyHistoria o ptaku CisJabłoneczkaMoc prezentówSłońTańcząca gazela i magiczny tam-tamKrzesiwoTymoteusz i mikołajkiKubuś i jego panPippi PończoszankaDrogaMaleńki Król GrudzieńMaleńki Król GrudzieńSyn GwiazdyPamiętniki Tatusia MuminkaInteresy Pana KotaMuszkaNowe szaty królaŚpiąca KrólewnaAlicja w Krainie CzarówPan TwardowskiPrzygody Sindbada ŻeglarzaWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Smok w Krainie ParasoliTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Mariola Fajak-Słomińska
    Galeria  

 AKTORKA

Pochodzi z Torunia, gdzie w Teatrze Baj Pomorski debiutowała w spektaklu "Królewna Śnieżka". W „Pleciudze” od stycznia 1999.

Zagrała między innymi w "Dzień dobry, Świnko" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego (Ptaszyca), "Kopciuszku" w reżyserii Valdisa Pavlovskisa (Macocha), "Alicji w krainie czarów" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Kucharka, Marcowy Zając), "Pippi Pończoszance" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Pani Grenberg), "Czarnym Koniu Trzygłowa" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego (Strażnik), "Tymoteuszu wśród ptaków" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego (Ptak), "Korozji" w reżyserii Leszka Mądzika.

Jest również autorką słuchowisk radiowych dla dzieci oraz autorką tekstów piosenek. Była redaktorką ponad dwustu autorskich programów radiowych „Dobranocka dla dzieci” w toruńskim radiu Gra. Odtwórczyni dubbingu w grach komputerowych dla dzieci „Pluszaki Rozrabiaki”. Występowała również w Teatrze Uckermarkische Buhnen w Schwedt ("Powrót ze Szmaragdowego Grodu", "Królewna Śnieżka", "Jaś i Małgosia" – autorka polskich tekstów piosenek ze spektaklu).

Współtwórczyni spektaklu dla najnajmłodszych pod tytułem "Afrykańska przygoda", który w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” Bursztynowy Pierścień został uznany za najlepsze przedstawienie sezonu 2010/2011.

Jest autorką książek dla dzieci: "Król naszego lasu" i "Atolka".

Gra w spektaklach:
Czerwony KapturekSzewczyk DratewkaFerdynand WspaniałyDzień dobry, ŚwinkoDZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaKum i PlumNiebieski PiesekBajki samograjkiHistoria księcia PipoGucio zaczarowanyPaskuda i MarudaAfrykańska przygodaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiDrogaBałwan i inniPrzygody Koziołka MatołkaDziadek do orzechówMuszkaŚpiąca KrólewnaCzarny Koń TrzygłowaAlicja w Krainie CzarówBajka o szczęściuPan TwardowskiKrawiec Pan NiteczkaKaruzela Świętego MikołajaTymoteusz i PsiuńcioRosnęKraina Śpiochów
Edyta Niewińska- Van der Moeren
    Galeria  

AKTORKA 

Pochodzi z Bielska Podlaskiego. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (1990–1994), gdzie zrealizowała spektakle dyplomowe "Magia grzechu" Calderona de la Barca w reżyserii Adrianna Nora Pizzino oraz "Porady" w reżyserii W. Czałpińskiego.
W „Pleciudze” pracuje od września 1997 roku.

W „Pleciudze” zagrała między innymi: Marię w "Dziadku do orzechów" w reżyserii Valdisa Pavlovskisa, Kopciuszka w "Kopciuszku" w reżyserii Czesława Sieńki, Queen w "Dzikich ŁABĘDZIEciach" w reżyserii Marka Ciunela, Paulinkę i Justynkę w "Trzech bajkach o smoku" w reżyserii Dariusza Kamińskiego, Panią Pudlone w "Maleńkim Królu Grudniu" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, Justynę w "Kubusiu i jego panie. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" w reżyserii Pawła Aignera, Nauczycielkę w "Pippi Pończoszance" w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz panią Marshall w "Stworzeniach scenicznych" w reżyserii Pawła Aignera; zagrała również w spektaklach "Droga" i "Korozja" w reżyserii Leszka Mądzika i "Bajkach samograjkach" w reżyserii Anny Augustynowicz.

Występowała w Piwnicy przy Krypcie i Teatrze Krypta.
Ponadto jest tłumaczem przysięgłym języka niderlandzkiego.


 

Gra w spektaklach:
Czerwony KapturekO Rycerzu PryszczycerzuDZIKIE ŁABĘDZIE-ciBajki samograjkiStworzenia sceniczneMała SyrenkaNiebieski PiesekHistoria księcia PipoA kukuPaskuda i MarudaSzpargałySłońTrzy bajki o smokuZuzu i LuluTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiKubuś i jego panPippi PończoszankaDrogaMaleńki Król GrudzieńSyn GwiazdyPrzygody Koziołka MatołkaDziadek do orzechówInteresy Pana KotaKorozjaNowe szaty królaAlicja w Krainie CzarówKonik GarbusekKrawiec Pan Niteczka8 dni stworzenia świataKaruzela Świętego MikołajaBałwanek ratuje światTymoteusz i PsiuńcioRosnęKraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Danuta Kamińska
    Galeria  

AKTORKA

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku (1978) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 1981–1987 po raz pierwszy zatrudniona została jako aktorka lalkarka w Teatrze Lalek „Pleciuga”; w latach 1987 – 1991 i 1992 – 1995 podjęła pracę w Teatrze Polskim w Szczecinie jako aktorka dramatyczna. Do „Pleciugi” wróciła w 1996 r roku.

Jej najważniejsze role to: Zelima w „Księżniczce Turandot” w reżyserii F. Fromada, Nastazja Filipowna w „Idiocie” w reżyserii A. Maja, Wiera w „Wernisażu” w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, Doris Levine w „Bogu” W. Allena w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, „Antygona” w reżyserii Zbigniewa Wilkońskiego, tytułowa „Królowa śniegu” w reżyserii Anny Augustynowicz, św. Genowefa i Matka Boska w „Żywotach świętych” w reżyserii Jana Wilkowskiego i Bohdana Głuszczaka, Danusia w „8 dniach stworzenia świata” w reżyserii Krzysztofa Raua, Czarownica w „Baśni o Roszpunce” w reżyserii Dariusza Kamińskiego, Baba Jaga w „Szewczyku Dratewce” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, Wiedźmiła w „O Rycerzu Pryszczycerzu” w reżyserii Dariusza Kamińskiego i pani Betterton w „Stworzeniach sceniczne” w reżyserii Pawła Aignera; występowała też w „Bajkach samograjkach” w reżyserii Anny Augustynowicz.

W 1985 roku została laureatką piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Od 1992 roku współpracowała z Piwnicą przy Krypcie oraz z lokalnym oddziałałem TV Szczecin (współgospodyni programu „3–5–7”). Ponadto wielokrotnie była asystentką reżysera w spektaklach realizowanych w „Pleciudze”.

Gra w spektaklach:
Trzy bajki o smokuSzewczyk DratewkaCzarny Koń TrzygłowaO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałySyn GwiazdyBałwan i inniDZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaBajki samograjkiStworzenia sceniczneMała SyrenkaPinokioMoc prezentówSzpargałySłońKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamSklep z zabawkamiKrzesiwoTymoteusz i mikołajkiPippi PończoszankaDrogaPrzygody Koziołka MatołkaDziadek do orzechówInteresy Pana KotaNowe szaty królaBaśń o RoszpunceBajka o szczęściuPan TwardowskiKonik GarbusekKrawiec Pan Niteczka8 dni stworzenia świataWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Smok w Krainie ParasoliBałwanek ratuje światTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Paulina Lenart
    Galeria  

AKTORKA

Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Debiutowała w spektaklu "Alicja w fabryce czarów" w reżyserii Marka Ciunela. W Pleciudze pracuje od kwietnia 2009.

Zagrała między innymi w spektaklach: „Kopciuszek” w reżyserii Valdisa Pavlovskisa, „Calineczka” w reżyserii Valdisa Pavlovskisa, „Tańcząca gazela i magiczny tam-tam” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, Słoń w reżyserii Dariusza Kamińskiego, „Król Zofius i Cudowna Kura” w reżyserii Petra Nosalka, „Niebieski Piesek” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, „Stworzenia sceniczne” w reżyserii Pawła Aignera i „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Obecnie studiuje na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym na Wydziale Architektury Wnętrz, jest też członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”.

Gra w spektaklach:
Bajki samograjkiStworzenia sceniczneBałwanek ratuje światMała SyrenkaNiebieski PiesekPaskuda i MarudaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówSzpargałySłońKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamSklep z zabawkamiTukar / Scena EtiudTymoteusz i mikołajkiCalineczkaPrzygody Koziołka MatołkaKaruzela Świętego MikołajaTymoteusz i PsiuńcioRosnęKraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Katarzyna Klimek
    Galeria  

AKTORKA

Pochodzi z Białegostoku. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Debiutowała w spektaklu „Czary motylkowe i panny” rolą Sylwii.  W „Pleciudze” pracuje od maja 2001.

Zagrała między innymi: Siostrę w „Guciu zaczarowanym” w reżyserii Marka Pasiecznego, Jadwinię w „Historii o ptaku Cis” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka, Aniołka i Mysz w „Bajce o szczęściu” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, Alicję w „Alicji w krainie czarów” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, siostrę Żanettę w „Kopciuszku” w reżyserii Valdisa Pavlovskisa, Kelnerkę w „Maleńkim Królu Grudniu” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, panią Farley w „Stworzeniach scenicznych” w reżyserii Pawła Aignera; wystąpiła również w „Drodze” i „Korozji” w reżyserii Leszka Mądzika oraz w „Bajkach samograjkach” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu w Łomży w 2001 roku. W 2003 roku została nominowana do Bursztynowego Pierścienia w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” za rolę Roszpunki w spektaklu „Baśń o Roszpunce” w reżyserii Dariusza Kamińskiego. Występowała też w Piwnicy przy Krypcie.

 

Gra w spektaklach:
Szewczyk DratewkaCzarny Koń TrzygłowaO Rycerzu PryszczycerzuDZIKIE ŁABĘDZIE-ciKorozjaCalineczkaZuzu i LuluMała SyrenkaBajki samograjkiStworzenia sceniczneDon Juan, czyli...Gucio zaczarowanyPaskuda i MarudaMoc prezentówSzpargałySłońKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamKum i PlumTymoteusz i mikołajkiPippi PończoszankaDrogaMaleńki Król GrudzieńPrzygody Koziołka MatołkaInteresy Pana KotaMuszkaAlicja w Krainie CzarówBaśń o RoszpunceBajka o szczęściu8 dni stworzenia świataPrzygody Sindbada ŻeglarzaKaruzela Świętego MikołajaSmok w Krainie ParasoliBałwanek ratuje światTygrysek i kapitan MorganKraina Śpiochów
Marta Łągiewka
    Galeria  

AKTORKA

Pochodzi ze Szczecina. Ukończyła wrocławski Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w spektaklu „Dekameron” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz w Teatrze Polskim w Szczecinie. W „Pleciudze” od 2005 roku.

Zagrała między innymi w spektaklach: „Dzikie ŁABĘDZIE-ci” w reżyserii Marka Ciunela (Stewardessa), „O Rycerzu Pryszczycerzu” w reżyserii Dariusza Kamińskiego (Królewna Pięknotka), „Szpak Fryderyk” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego (pani Maier), „Dzień dobry, Świnko” w reżyserii Ireneusz Maciejewskiego, „Syn Gwiazdy” w reżyserii Petra Nosalka (Syn Gwiazdy), „Pippi Pończoszanka” w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Annika), „Kopciuszek” w reżyserii Valdis Pavlovskisa (Kopciuszek), „Maleńki Król Grudzień” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego (Chłopiec), „Tańcząca gazela i magiczny tam-tam” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego (księżniczka Motinu).

Współpracowała z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu i Teatrem Polskim w Szczecinie. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

Gra w spektaklach:
Tajemnica czarciego błotaCzerwony KapturekCzarny Koń TrzygłowaSzpak FryderykO Rycerzu PryszczycerzuFerdynand WspaniałySyn GwiazdyBałwan i inniDZIKIE ŁABĘDZIE-ciDon Juan, czyli...PinokioJabłoneczkaKopciuszekTańcząca gazela i magiczny tam-tamTukar / Scena EtiudKrzesiwoPippi PończoszankaDrogaDzień dobry, ŚwinkoMaleńki Król GrudzieńPrzygody Koziołka MatołkaKorozjaBaśń o Roszpunce8 dni stworzenia świataPrzygody Sindbada ŻeglarzaWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Smok w Krainie ParasoliBałwanek ratuje światTygrysek i kapitan MorganPoruszenieSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Grażyna Nieciecka-Puchalik
    Galeria  

AKTORKA

Pochodzi z Tykocina. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W „Pleciudze” od 1994 roku.

W „Pleciudze” zagrała między innymi w spektaklach: „Patyki i patyczki” w reżyserii Bogusława Kierca, „Czerwony Kapturek” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, „Pan Twardowski” w reżyserii Waldemara Wolańskiego, „Nadąsana gąsienica” w reżyserii Bogusława Kierca, „Duvelor albo farsa o starym diable” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „8 dni stworzenia świata” w reżyserii Krzysztofa Raua, „Alicja w krainie czarów” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, „Dzień dobry, Świnko” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, „Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota” w reżyserii Pawła Aignera, „Stworzenia sceniczne” w reżyserii Pawła Aignera oraz „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Poza „Pleciugą” współpracowała z  Teatrem Krypta i Kabaretem Piwnica przy Krypcie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie oraz Teatrem Uckermärkischen Bühnen Schwedt. Za ważniejsze spektakle na tych scenach uznaje: „Wybierz Osiecką”, „Strip-tease”, „Balladyna”, Spowiedź macochy i Podwieczorek przy mikrofonie. W 1994 roku zagrała w Teatrze Telewizji w spektaklu „Car Mikołaj” w reżyserii Tadeusza Słobodzianka. Ponadto prowadzi agencję aktorską oraz organizuje castingi do filmów i reklam.

Otrzymała 3 nominacje do nagrody Bursztynowy Pierścień w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego”:
1995: za rolę Czerwonego Kapturka w Czerwonym Kapturku w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego oraz rolę pani Basi w spektaklu „Dwa serca” Dariusza Kamińskiego,
1997: rola Motyla w spektaklu „Nadąsana gąsienica” w reżyserii Bogusława Kierca,
1999: rola trzech królewien w spektaklu „Trzy bajki o smoku” w reżyserii Dariusza Kamińskiego.

W 1998 otrzymała tytuł „Nieprzeciętna 1998” – nagrodę redakcji „Głosu Szczecińskiego”.


Gra w spektaklach:
Trzy bajki o smokuSzewczyk DratewkaO Rycerzu PryszczycerzuDuvelor albo Farsa o starym diableKubuś i jego panMała SyrenkaBajki samograjkiStworzenia sceniczneNiebieski PiesekHistoria księcia PipoPaskuda i MarudaKról Zofius i Cudowna KuraMoc prezentówSłońTańcząca gazela i magiczny tam-tamTymoteusz i mikołajkiDzień dobry, ŚwinkoPamiętniki Tatusia MuminkaMuszkaŚpiąca KrólewnaAlicja w Krainie CzarówKrawiec Pan Niteczka8 dni stworzenia świataPrzygody Sindbada ŻeglarzaWybierz Osiecką raz jeszczeKaruzela Świętego MikołajaSylwester 2014Tymoteusz i PsiuńcioTygrysek i kapitan MorganSYLWESTER 2015Kraina ŚpiochówBalbaryk i Złota Piosenka
Marzena Heropolitańska
 

INSPICJENTKA

Nie pamiętam, od kiedy pracuję w teatrze, a powodem tego jest to, że moja pamięć tak zamierzchłych czasów nie sięga.

Moimi pierwszymi obowiązkami było prowadzenie sekretariatu, któremu dyrektorował pan Włodzimierz Dobromilski. Potem doszła funkcja koordynatora pracy artystycznej, równolegle z sekretariatem. Zestarzałabym się na tym stanowisku, gdyby nie to, że mój mąż Stanisław szeptał mi do ucha: „A gdyby tak w naszym domu rozlegał się tupot małych stópek?”. Tak mnie zauroczył tym szeptem, że dzisiaj mamy syna Stanisława Barnabę.

I to jest osobny rozdział życia, więc powróćmy do tematu – praca. Zgłosiłam się do dyrektora, ówczesnego i obecnego, pana Zbigniewa Niecikowskiego, którego na kolanach błagałam, aby przyjął mnie z powrotem do pracy. Uczynił to! Powierzył mi funkcję inspicjenta.

Jest to praca straszna i śmieszna. Nie będę wyjaśniać tych słów. Najważniejsze, że w teatrze czuję się wspaniale.

Gra w spektaklach:
Dziadek do orzechów
Zbigniew Niecikowski
 

DYREKTOR NACZELNY I ARTYSTYCZNY

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarski w Białymstoku. W „Pleciudze” rozpoczął pracę jako aktor od 1 stycznia 1980, od stycznia 1991 był zastępcą dyrektora Włodzimierza Dobromilskiego, od maja 1993 pełnił obowiązki dyrektora teatru. We wrześniu tego samego roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Lalek „Pleciuga”.

Na swoim koncie ma wiele nagród, między innymi nagrodę zespołową Grand Prix XI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 1983 roku za „Rzecz o Jędrzeju Wowrze” w reżyserii Bogdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego oraz Grand Prix X Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek w październiku 2003 roku za „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci” w reżyserii Anny Augustynowicz. Sam również reżyseruje spektakle.

Prywatnie mąż Barbary, tata Michała. Z zamiłowania fotograf.

Gra w spektaklach:
Imię
Teatr Polska

Jesienią 2015 „Pleciuga” wzięła udział w projekcie TEATR POLSKA. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Instytut Teatralny zespół Teatru Lalek „Pleciuga” odwiedził 9 miejscowości, w których zaprezentowany został spektakl „Przygody Koziołka Matołka” oraz przeprowadzony warsztat pedagogiczno-teatralny do przedstawienia.

W październiku „Pleciuga” zawitała do: Drawska Pomorskiego, Konina, Krotoszyna, Gostynia, Środy Wielkopolskiej i Jarocina; w listopadzie zaś gościła w: Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie i Tczewie.

Teatr Polska to program, dzięki któremu mieszkańcy niedużych miejscowości mogą obejrzeć przedstawienie teatralne przygotowane przez profesjonalny teatr. Tłumy na widowniach poszczególnych ośrodków kultury mogą świadczyć tylko o tym, że taki program jest i będzie potrzebny.

  

O programie TEATR POLSKA

TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie

ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Program TEATR POLSKA 2015 trwał od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostało zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

 

  Galeria    
Mały Kontrapunkt / edycja 2012

Mały Kontrapunkt został stworzony  z myślą o umożliwieniu obcowania ze sztuką widzom najmłodszym wraz z ich rodzinami i bliskimi. 

Ponieważ od kilku lat KONTRAPUNKT otwiera się na wpływy sąsiednich krajów, szczególną uwagę kierując na Niemcy oraz Skandynawię, Mały Kontrapunkt jako kontynuacja rozwoju tego kierunku poszukiwań stał się od razu wydarzeniem międzynarodowym, prezentującym artystów z Polski i krajów nordyckich: Danii, Norwegii, Finlandii oraz Szwecji.

Edukacja teatralna
Program Małego Kontrapunktu ma charakter zarówno artystyczny, jak i edukacyjny. A edukacja poprzez teatr jest tutaj pojęta szeroko – nie tylko kształtuje wrażliwość estetyczną najmłodszych, lecz także stanowi pomoc merytoryczną dla rodziców, którzy chcą aktywnie wpływać na rozwój swoich dzieci. Oprócz przedstawień dla różnych grup wiekowych – przedstawienia skierowane są do dzieci już od 1 roku życia, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – uczestnicy Małego Kontrapunktu będą mieli okazję wziąć udział w międzynarodowych warsztatach, których celem jest zachęcenie do aktywnego współuczestnictwa w kreowaniu działań artystycznych.

Zarazić pasją do teatru
Poprzez nowy nurt pragniemy zarazić małych i trochę większych dużą pasją do teatru. Zapraszając naszych młodych i najmłodszych widzów do obejrzenia przedstawień oraz do udziału w warsztatach lalkarskich, mamy nadzieję, że za kilka lub kilkanaście lat z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnych edycji KONTRAPUNKTU, by zasiąść na widowni teatrów prezentujących spektakle już dla dorosłych odbiorców.

 

Projekt finansowany jest przez Nordisk Kulturfond.

MAŁY KONTRAPUNKT 2012

Po raz drugi odbył się Mały Kontrapunkt, festiwal teatralny dla dzieci, ponownie zrealizowany w formule projektu polsko-nordyckiego. Spektakle zaprezentowały teatry ze Szczecina, Finlandii, Norwegii i Szwecji, wystąpiły też zespoły muzyczne z Danii, Islandii i Norwegii. Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i piekarniczych.


PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU
13-15 kwietnia 2012

piątek, 13 kwietnia
19:00 Retro Stefson (koncert), Islandia

sobota, 14 kwietnia
11:00 „Na arce o ósmej” (spektakl), Teatr Współczesny 
11:30 Warsztaty piekarnicze Asprodu 
11:30 Warsztaty plastyczne 
11:30 Retro Stefson (warsztaty muzyczne), Islandia 
12:00, 13:30 i 15:00 „Matti’s Sea Adventure” (spektakl), Teatteri Vekkulikettu, Finlandia 
16:00 “WeFiction & Privat Rite” (spektakl), Panta Rei Danseteater, Norwegia 
19:00 Einar Stray (koncert), Norwegia [

niedziela, 15 kwietnia
11:30 Warsztaty piekarnicze Asprodu 
11:30 Warsztaty plastyczne 
11:00 „Zuzu i Lulu” (spektakl), Teatr Lalek Pleciuga 
11:00, 12:30 i 14:00 „Oh! Hello Baby” (działanie artystyczne – najnaje), Minna Krook, Szwecja [
16:00 „The Door – two clowns in trouble” (spektakl), Dance Theatre Hurjaruuth, Finlandia
17:00 „Jabłoneczka” (spektakl), Teatr Lalek Pleciuga
19:00 Pinkunoizu (koncert), Dania 


  Galeria    
AKTUALNY SPIS PROJEKTÓW

Poniżej zamieszczamy spis projektów zrealizowanych przez Teatr Lalek "Pleciuga" w latach 2003-2015, dofinansowanych z różnych źródeł.

Projekty wsparte finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Upowszechnianie i promocja twórczości artystycznej – Pleciuga – teatr lalek dzieci, młodzieży i dorosłych. Po jubileuszu 50-lecia (2004)
Pleciuga – dzieciom z okazji 60.rocznicy powstania polskiego Szczecina (2005)
Andersen – twórca baśniowej wyobraźni Europy (2005)
Teatr w drodze (2008)
Jesteśmy u siebie [55+1] (2009)
Dzieci magii – od rytuału do współczesnego teatru lalek (2010)„Mamy prawo do bycia sobą” – teatr (dla) dzieci (2012)
Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności (2013)
Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT (w latach 2003–2013 Teatr Lalek „Pleciuga” otrzymał dofinansowanie kolejnych edycji festiwalu KONTRAPUNKT – 11 razy) 


Projekty wsparte finansowo przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Barwy świata baśni – od braci Grimm do szczecińskiego teatru lalek (2003)
XXXVIII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2003
Nasz ponadgraniczny teatr lalek (2003)
XXXIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2004
XL Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2005
Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika (2006)
Promocja współczesnej dramaturgii niemieckiej – prapremiera sztuki Rudolfa Herfurtnera „Szpak Fryderyk” (2006)
XLII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2007
XLIII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2008
XLIV Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2009
XLVI Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2011
XLVII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2012
Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego (2013)


Projekty wsparte finansowo przez Nordisk Kulturfond

Mały Kontrapunkt 2011
Mały Kontrapunkt 2012


Projekty wsparte finansowo przez Fundusz Wyszehradzki

Mały Kontrapunkt 2015


Projekty wsparte finansowo przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Lato w teatrze (2009)
Lato w teatrze (2010)
Lato w teatrze (2012)
Lato w teatrze (2013)
Lato w teatrze (2014)
Lato w teatrze (2015) 
Teatr Polska (2015) 


Projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej (Fundusz PHARE)

Polsko-niemiecki festiwal sztuki (2004)
Polsko-niemieckie spotkania teatru i sztuk wizualnych (2005)
Andersen – twórca baśniowej wyobraźni Europy (2005)
Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika (2006)

Mały Kontrapunkt / edycja 2011

Mały Kontrapunkt został stworzony  z myślą o umożliwieniu obcowania ze sztuką widzom najmłodszym wraz z ich rodzinami i bliskimi.

Ponieważ od kilku lat KONTRAPUNKT otwiera się na wpływy sąsiednich krajów, szczególną uwagę kierując na Niemcy oraz Skandynawię, Mały Kontrapunkt jako kontynuacja rozwoju tego kierunku poszukiwań stał się od razu wydarzeniem międzynarodowym, prezentującym artystów z Polski i krajów nordyckich: Danii, Norwegii, Finlandii oraz Szwecji.

Edukacja teatralna
Program Małego Kontrapunktu ma charakter zarówno artystyczny, jak i edukacyjny. A edukacja poprzez teatr jest tutaj pojęta szeroko – nie tylko kształtuje wrażliwość estetyczną najmłodszych, lecz także stanowi pomoc merytoryczną dla rodziców, którzy chcą aktywnie wpływać na rozwój swoich dzieci. Oprócz przedstawień dla różnych grup wiekowych – przedstawienia skierowane są do dzieci już od 1 roku życia, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – uczestnicy Małego Kontrapunktu będą mieli okazję wziąć udział w międzynarodowych warsztatach, których celem jest zachęcenie do aktywnego współuczestnictwa w kreowaniu działań artystycznych.

Zarazić pasją do teatru
Poprzez nowy nurt pragniemy zarazić małych i trochę większych dużą pasją do teatru. Zapraszając naszych młodych i najmłodszych widzów do obejrzenia przedstawień oraz do udziału w warsztatach lalkarskich, mamy nadzieję, że za kilka lub kilkanaście lat z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnych edycji KONTRAPUNKTU, by zasiąść na widowni teatrów prezentujących spektakle już dla dorosłych odbiorców.

 

Projekt finansowany jest przez Nordisk Kulturfond.


 

 

 

MAŁY KONTRAPUNKT 2011

Po raz pierwszy odbył się Mały Kontrapunkt, festiwal teatralny dla dzieci (poprzedziła go akcja promocyjna „Zielony świt”, czyli obsadzenie Jasnych Błoni pięcioma tysiącami balonów). Spektakle zaprezentowały zespoły artystyczne z Polski i krajów nordyckich: Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Ponadto przeprowadzono warsztaty teatralne dla dzieci.
 

PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU
1-10 kwietnia 2011

piątek 1 kwietnia
19:00 Rautakeuhko / Iron Lung  [przedstawienie muzyczne z elementami współczesnego cyrku],  Kimmo Pohjonen i Ville Walo, Finlandia

sobota 2 kwietnia
14:00 i 15:00 "Afrykańska przygoda", Teatr Lalek Pleciuga
16:00 "Kret i dom, który przyszedł i odszedł" [The Mole and the House that came and left], Teatret Lampe, Dania

niedziela 3 kwietnia
11:00 "Słoń", Teatr Lalek Pleciuga
12:00 i 13:00 "Straszaki" [RÄDDisor], ZebraDans, Szwecja

sobota 9 kwietnia
11:00 "Białe baloniki", Teatr Współczesny
14:30 i 16:30 "Okropny poranek" [A Terrible Morning], Henriette Harbitz, Norwegia

niedziela 10 kwietnia
11:00, 12:15 i 13:30 "Opowieść o Helokruunu" [The Story of Helokruunu],Teatteri Vekkulikettu, Finlandia
19:00 The Sound // Vocal Gypsy Jazz [koncert], Rêve Bohème, Dania

  Galeria    
Lato w teatrze 2014

Projekt "Lato w teatrze" odbywał się w dniach od 30 czerwca do 13 lipca 2014

W projekcie realizowanym w Teatrze Lalek „Pleciuga” brało udział 50 dzieci. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup tematycznych: aktorską, muzyczną, promocyjno-dziennikarską, kostiumowo-scenograficzną i techniczną; grupy te ściśle ze sobą współpracowały.

Warsztaty poświęcone były Szczecinowi - tożsamości miasta i jego mieszkańców w czasach przedwojennych i współczesnych. W trakcie warsztatów  poszukiwaliśmy specyficznej atmosfery dawnego Szczecina. Za pomocą starych pocztówek i fotografii staraliśmy się odtworzyć życie codzienne jego mieszkańców. Porównaliśmy Szczecin ze starych obrazów z jego dzisiejszym wizerunkiem, prześledziliśmy losy budynku, w którym mieściła się słynna fabryka fortepianów Wolkenhauera. Bawiliśmy się w detektywów tropiących ślady poniemieckiej kultury naszego miasta.

Po dwóch tygodniach intensywnej pracy odbyło się przedstawienie pt. "Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!".


LATO W TEATRZE

 

 

 

 

 

 

https://www.facebook.com/instytutteatralny

 

"Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się  doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Stowarzyszenie "Węgajty" (Jonkowo), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków),Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin), Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (Puławy), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Fundacja LALE.Teatr (Wrocław), Teatr Polski (Wrocław), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław).


  Galeria    
Lato w teatrze 2013

W dniach od 29 lipca do 11 sierpnia 2013 w Teatrze Lalek PLECIUGA odbywały się półkolonie realizowane w ramach projektu Lato w teatrze.

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywały się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracowali nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane było w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.


Koordynatorka szczecińskiej edycji Lata w teatrze:
Magdalena Bogusławska 

Instruktorzy prowadzący zajęcia:
grupa muzyczna - Joanna Orłowska, Bartłomiej Orłowski
grupa aktorska - Anna Nowicka, Paulina Lenart
grupa plastyczna - Teresa Babińska, Karolina Babińska
grupa dziennikarsko-promocyjna - Magdalena Gardas, Karolina Machowicz 

Motyw przewodni warsztatów odbywających się w Teatrze Lalek PLECIUGA to legendy dotyczące Szczecina. Efektem dwutygodniowej pracy z dziećmi i młodzieżą był pokaz przedstawienia pt. "Na strychu", odbywający się 10 i 11 sierpnia 2013. 

 


  Galeria    
Teatr i miasto - przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności

Projekt realizowany od lutego do grudnia 2013 roku.

Projekt „Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności” koncentrował się wokół jubileuszu 60-lecia istnienia teatru lalek w Szczecinie oraz premiery „Bajek samograjek” Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz.

Naszym zamierzeniem było potraktowanie jubileuszu w sposób niestandardowy, poprzez zaproponowanie różnym grupom odbiorców wielopłaszczyznową ofertę działań aktywizujących i kulturotwórczych.
Wszystkie propozycje projektu celowo wkraczały w przestrzeń miasta, integrując odbiorców różnych grup – w tym także podmioty kultury i edukacji.
Działania projektu w zamyśle kreować miały model nowej kultury twórczego spędzania czasu.

 W ramach projektu miały miejsce następujące działania:

 przedpremierowo

PLECIUGA na dobranoc / bajki przy fontannie

Warsztaty 60+6 (dla dzieci wraz z opiekunami)
Efektem zajęć był pokaz przedstawienia „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy, ze scenografią wykonaną przez uczestników zajęć oraz muzyką graną przez nich na żywo.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży: cyrkowe, aktorskie, street artowe

Każde zajęcia to cykl czterech spotkań, zakończonych pokazem na dużej scenie.

 1. Zajęcia cyrkowe przeznaczone były dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat.
W założeniu zajęcia te wspierały rozwój psychomotoryczny, poprawiały koncentrację i ogólną koordynację oraz rozwijały dziecięcą kreatywność.
Zajęcia obejmowały żonglerkę i inne manipulacje, kręcenie talerzami, diabolo, elementy ruchowe i akrobatyczne (akrobatyka w parach, budowanie piramid), zadania grupowe, przygotowania do pokazu (samorealizacja, sztuka autoprezentacji).
Prowadzącym zajęcia był Paweł Królik – trener pedagogiki cyrku z Agencji Artystycznej Kompania Marzeń.

2. Zajęcia aktorskie przeznaczone były dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat, prowadził je Rafał Hajdukiewicz – aktor Teatru Lalek PLECIUGA. Podczas zajęć dzieci wykonywały szereg zadań aktorskich oraz uczyły się animować przedmioty, które każde z nich mogłoby znaleźć we własnym domu.

3. Zajęcia street artowe to warsztaty dla różnych grup wiekowych. Odbyły się cztery spotkania, dla następujących grup wiekowych: dzieci 4-5 lat (termin zajęć: 5 października 2013), dzieci 6-9 lat (termin zajęć: 12 października), dzieci 10-12 lat (termin zajęć: 5 października), młodzież w wieku 13-16 lat (termin zajęć: 19 października).

Wszystkie zajęcia miały jeden temat przewodni: Szczecin, NATURAlnie.
Instruktorka – Karolina Machowicz: fotografka, animatorka kultury, członkini Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego Oswajanie Sztuki – razem z dziećmi zajmowała się poszukiwaniem pomysłów na działania, które uwydatnią rolę różnych zjawisk Przyrody w przestrzeni miasta. Podczas pracy wykorzystane zostały różne metody i narzędzia, zawsze część warsztatów odbywała się na zewnątrz. Ostateczny efekt wspólnego działania stanowiły „instalacje”, wykonane przez uczestników i umieszczone w okolicach Teatru Lalek PLECIUGA.

W tym cyklu odbyły się również warsztaty plastyczne – Plakaty antyteatralne (à rebours). Uczestnicy, pod opieką artystyczną studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, przygotowali projekty plakatów, które zachęcały do tego, by dorośli – rodzice, dziadkowie, nauczyciele, starsze rodzeństwo – zabierali dzieci do teatru. Forma plakatów była przewrotna, pozornie bowiem odradzała, zniechęcała lub wręcz przestrzegała przed takim działaniem. Wybrane prace zostały wydrukowane i wyeksponowane w foyer teatru.

Pokazy powarsztatowe, akcja uliczna
Podsumowaniem wszystkich działań warsztatowych były pokazy na dużej scenie PLECIUGI. Tego dnia zaprosiliśmy też widzów do wspólnej akcji ulicznej z udziałem szczudlarzy i aktorów, polegającej na oplataniu budynku teatru kilkusetmetrowym zwojem materiału – finałem akcji było zawiązanie przy drzwiach wejściowych wielkiej kokardy oraz wspólne zdjęcie.


wokół premiery

Konkurs na plakat oraz wystawa prac wyróżnionych

Od 15 marca do 10 czerwca 2013 trwał konkurs na plakat do przedstawienia „Bajki samograjki” Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jury wybrało z 646 nadesłanych prac rysunek 6-letniej Ali Błachnio, który stał się motywem przewodnim w projektach graficznych związanych z promocją „Bajek samograjek”.

Wystawa 60 najciekawszych prac (w tym: wyróżnionych w konkursie) została zaprezentowana podczas premiery przedstawienia – 16 listopada 2013.

Premiera „Bajek samograjek” Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz

Konkurs na blog teatralny – „Teatroblog: mój blog teatralny”
Konkurs trwał od 18 lutego do 20 października 2013 roku. Mimo szeregu działań reklamujących, frekwencja okazała się nieduża. W konkursie nagrodzone zostały dwie blogerki (w kategoriach: gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna): Wiktoria Wernicka, autorka blogu Wiki Teatralna (wikiteatralna.blogspot.com), uczennica III klasy gimnazjum nr 42 w Szczecinie oraz Urszula Baranowska, autorka blogu Kącik teatralny (teatralka13.blogspot.com), uczennica III klasy XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Główną nagrodą był przedruk fragmentów zwycięskich blogów w „Kurierze Szczecińskim” oraz „Gabicie”, gazecie teatralnej „Pleciugi”. Ponadto zwyciężczynie otrzymały nagrody książkowe.


wokół jubileuszu

Wydawnictwa „Prolog” oraz „Szósta dekada. Teatr Lalek PLECIUGA 2003 – 2013”

Powstały dwie jubileuszowe publikacje:
„Prolog na otwarcie nowej siedziby teatru” poza tekstem napisanym specjalnie na otwarcie nowej siedziby Teatru Lalek PLECIUGA (autorstwa Artura D. Liskowackiego) zawiera szkic krytycznohistoryczny Henryka Izydora Rogackiego na temat tradycji prologów w Polsce (jako obyczaju teatralnego i jako artystycznego manifestu).
„Szósta dekada. Teatr Lalek PLECIUGA 2003 – 2013” pod redakcją Anny Garlickiej to książka podsumowująca ostatnie dziesięć lat działalności teatru.
W bogato ilustrowanej publikacji przywołane zostały premiery ostatniej dekady. Do powstałej publikacji „Pół wieku teatru lalek w Szczecinie” autorstwa Elżbiety Stelmaszczyk i Roberta Cieślaka dopisany został dalszy ciąg historii.

Wystawy: publikacji w Książnicy Pomorskiej, przed Urzędem Miasta i wystawa zdjęć z warsztatów street artowych

Jesienią odbyły się trzy wystawy:
Wystawa publikacji w Książnicy Pomorskiej prezentowała bogaty zbiór publikacji wydanych przez Teatr Lalek PLECIUGA. Wśród typowych druków teatralnych, takich jak: programy, afisze, plakaty, znalazły się również publikacje Festiwalu KONTRAPUNKT, skierowane m.in. do środowiska naukowego, krytyki teatralnej i studentów.
Na wystawie prezentowanej na Jasnych Błoniach, przed Urzędem Miasta, zobaczyć można było zdjęcia, projekty scenografii i inne dokumenty potwierdzające artystyczny dorobek Teatru Lalek PLECIUGA.
W siedzibie teatru podczas dnia pokazów zaprezentowane zostały fotografie z warsztatów street artowych.

Gala jubileuszowa
Uroczysty wieczór jubileuszowy poprowadziło dwoje aktorów PLECIUGI: Marta Łągiewka oraz Maciej Sikorski. Galę rozpoczęła się od etiudy nawiązującej do pierwszego w historii teatru przedstawienia: „Zielonego mosteczka” Jerzego Zaborowskiego w reżyserii Alojzego Błaszkiewicza oraz piosenki z tego spektaklu. Na scenie, oprócz aktorów prowadzących uroczystość, pojawił się zespół muzyczny, dyrekcja teatru oraz przedstawiciele władz miasta. Na finał aktorzy PLECIUGI odśpiewali piosenkę pt. „Pleć Pleciugo!”.

Animacje na wielkim ekranie / pokaz filmu lalkowego „Coralgol zdobywcą kosmosu”
Na tydzień przed finałem obchodów jubileuszu w Kinie Pionier zaprezentowany został lalkowy film dla dzieci „Coralgol zdobywcą kosmosu” z 1978 r.

Gra miejska „Śladami teatru”
To gra będąca wycieczką po Szczecinie, uwzględniająca miejsca, w których przed laty znajdowały się poszczególne siedziby PLECIUGI. Do udziału w grze zgłosiło się siedem zespołów złożonych z dzieci i rodziców. Zadania nawiązywały m.in. do historii PLECIUGI, teatru, literatury i miasta.
Za merytoryczne przygotowanie gry odpowiedzialni byli: Przemysław Głowa – przewodnik miejski, organizator wycieczek tematycznych i autorskich, spotkań z książką o Szczecinie, gier miejskich oraz Magdalena Gardas – koordynatorka projektu.

Panel dyskusyjny „Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?”
Panel odbywał się w dniach 14-16 listopada 2013 – opiekunem merytorycznym była dr Halina Waszkiel – adiunkt w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
W trzydniowych obradach swoje referaty zaprezentowali m.in.: prof. dr hab. Aleksander Maksymiak, dr Aneta Głuch-Klucznik, Konrad Dworakowski, Anna Augustynowicz, Zbigniew Rudziński, Marzenna Wiśniewska, Alicja Morawska-Rubczak, Paweł Passini, Adam Walny, Justyna Czarnota.
Efektem panelu będzie publikacja, której wydanie planowane jest w 2014 roku.

 

Projekt dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Miasta Szczecin.


 

partnerzy projektu:

"Kurier Szczeciński"
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica
Kino Pionier 1909 

        

  Galeria    
Pomosty teatru - pomosty kultury

Projekt „Pomosty teatru – pomosty kultury 2014.
O wzajemnym 
oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego” umożliwił polskiemu oraz niemieckiemu środowisku teatralnemu i publiczności spotkanie, współdziałanie oraz wspólną naukową i artystyczną refleksję nad teatrem.

Punktem wyjścia do teoretycznej refleksji była publiczność w teatrze polskim i niemieckim, co miało stanowić kontynuację dysputy o aktorze w roku 2013. Projekt objął: wyjazd do teatrów berlińskich, prezentacje spektakli i performance’ów w Szczecinie, prezentację wystawy oraz prezentację
spektaklu – akcji teatralnych w Schloss Bröllin. Prezentacjom towarzyszyła dwudniowa sesja – panel dyskusyjny ,,Portret publiczności”.
Wszystkie niemieckie spektakle były prezentowane polskiej publiczności po raz pierwszy.


  Galeria    
"Mamy prawo do bycia sobą" - teatr (dla) dzieci

Ideą projektu jest edukacja kulturalna i medialna dzieci i dorosłych, skupiająca się na tematyce praw dziecka oraz nowoczesnej pedagogiki zainspirowanej twórczością Janusza Korczaka - pisarza i pedagoga, prekursora walki o prawa dziecka.

Projekt zakłada przeprowadzenie:

- letnich półkolonii, których efektem będą spektakl i happening werbalizujący potrzeby dzieci,

- warsztatów między innymi teatralnych i dziennikarskich, skierowanych do dzieci w wieku szkolnym,

- zajęć pedagogicznych dla dorosłych (studentów, rodziców, nauczycieli).

Powstanie też repertuarowy spektakl dla najmłodszych, stworzony innowacyjną metodą wykorzystującą efekty interakcji z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Teatr w projekcie jest przestrzenią komunikacji dla społeczeństwa obywatelskiego aktywizującą dzieci - do wyrażania siebie - i dorosłych - do zrozumienia psychologii dziecka, potrzebnego między innymi wychowawcom i twórcom teatralnym.

Projekt wpływa na zwiększenie znajomości praw i potrzeb dziecka w społeczeństwie.

relacja z działań projektu na stronie:

www.mamyprawo.blogspot.com

  Galeria    
Teatr Polska

Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Założeniem "Teatru Polska" jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami, a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.

Do drugiej już edycji programu zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 18 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 17 teatrom. Teatry odwiedzą 89 miejscowości w Polsce. Między 12 czerwca a 11 grudnia 2010 roku odbędzie się w sumie 157 prezentacji.

W edycji 2010 udział wzięli:
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu, Teatr Gry i Ludzie w Katowicach, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Centrum Kultury w Lublinie, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, Teatr im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Fundacja Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowu i Muzyce, Teatr Ateneum w Warszawie, Fundacja Teatr Malabar Hotel, Paideia. Fundacja Działań Twórczych w Kulturze i Edukacji. Teatr Figur w Krakowie, Teatr Polski w Bielsko-Białej, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.


W roku 2010 Teatr Lalek PLECIUGA  realizował objazd ze spektaklem "8 dni stworzenia świata" w reż. Krzysztofa Raua.


Plan wyjazdów:

GOLENIÓW
1 października, godz. 11:00 i 18:00, Goleniowski Dom Kultury

ŚWINOUJŚCIE
8 października, godz. 10:00 i 18:00, Miejski Dom Kultury

PIŁA
11 października, godz. 11:00 i 18:00, Pilski Dom Kultury

CHOSZCZNO
26 listopada, godz. 11:00 i 18:00, Choszczeński Dom Kultury

DRAWSKO POMORSKIE
28 listopada, godz. 11:00 i 18:00, Ośrodek Kultury

Dzieci magii - od rytuału do współczesnego teatru lalek

Projekt "Dzieci magii - od rytuału do współczesnego teatru lalek" to przedsięwzięcie Teatru Lalek "Pleciuga" realizowane przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Miejską Biblioteką Publiczną.

Projekt zainaugurowała premiera spektaklu "Tańcząca gazela i magiczny tam-tam" (28 maja 2010).

"Dzieci magii…" to liczne działania odbywające się w rytmach Czarnego Lądu. Były to warsztaty afrykańskie, wystawy, konkursy, spektakle, afrykańska parada, która przemaszerowała ulicami Szczecina oraz spotkania z podróżnikami.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Galeria    
Lato w Teatrze 2012

Program "Lato w teatrze" obejmuje dofinansowanie działań teatralnych dla dzieci i młodzieży o charakterze półkolonii, realizowanych w teatrach w okresie wakacyjnym. Jednostką realizującą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Do udziału w programie "Lato w teatrze" zgłosiły się teatry, które przygotowały teatralno-edukacyjny projekt, polegający na przeprowadzeniu dwutygodniowych warsztatów artystycznych w grupach (grupa aktorska, kostiumowo-scenograficzna, muzyczna, promocyjno-dziennikarska i ewentualnie techniczna), zakończonych dwukrotną prezentacją ich efektów w sali teatralnej alb o/ i w innym miejscu w przestrzeni danego miasta. Ze wszystkich zgłoszeń nadesłanych do konkursu Komisja wybierze projekty, które będą realizowane w ramach programu.

Program ma stworzyć możliwości nawiązania współpracy między artystami teatru a młodzieżą oraz dziećmi, które z różnych przyczyn w okresie wakacji pozostają w mieście. Proponując w okresie wakacyjnym działania teatralno-edukacyjne w postaci twórczych warsztatów, spotkań z artystami oraz wspólnie przygotowywanych przedstawień teatralnych, otwieramy przestrzeń dla intensywnego dialogu między artystą a dzieckiem czy młodym człowiekiem oraz pomiędzy młodymi artystami-amatorami a społecznością, w której funkcjonują na co dzień. Teatry, proponujące w okresie wakacyjnym ofertę teatralno- edukacyjną, mają szansę rozbudować swój repertuar stricte artystyczny o nowe pole działań z pogranicza pedagogiki teatralnej, prezentując się tym samym jako instytucje nowoczesne, otwarte na widza.

Celem programu "Lato w teatrze" jest opracowanie atrakcyjnej oferty wakacyjnej o charakterze teatralnym. Wspólna aktywność twórcza jest dla młodych ludzi szansą na poznanie swoistego rodzaju "alfabetu sztuki teatru", na samodzielne zastosowanie w praktyce języka teatru i, co najważniejsze, na wyrażenie siebie poprzez akt twórczy. Natomiast profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się swoimi zawodowymi kompetencjami, mają szansę zaprezentować swoje dotychczasowe projekty, mogą poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji programu Lato w teatrze teatr w sezonie wakacyjnym może stać się prężnym i atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy być może w ciągu sezonu z różnych przyczyn nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

  Galeria    
Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika

Projekt „Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika” został zrealizowany we współpracy z trzema partnerami: polskim – Muzeum Narodowym w Szczecinie – oraz niemieckim – Uckermärkische Bühnen Schwedt i Fahrendes Folk e.V. Celem była realizacja koprodukcyjnych przedstawień teatralnych pozbawionych bariery językowej. Równolegle z projektem polskim partner niemiecki realizował projekt komplementarny „Teatr plastyczny Leszka Mądzika”.

Projekt „Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika” służył budowie wymianie doświadczeń i tworzeniu transgranicznej wspólnoty kulturowej. Miał na celu: inicjowanie i zacieśnianie współpracy w środowisku profesjonalnych, instytucjonalnych teatrów w Euroregionie Pomerania poprzez realizację koprodukcji artystycznej aktorów polskich i niemieckich; rozwój transgranicznych powiązań w sferze kultury; poznawanie tradycji kulturowych sąsiadów w Euroregionie Pomerania; wymianę doświadczeń obu kręgów kulturowych w ramach działalności artystycznej i kulturotwórczej, połączonej z prezentacjami kulturalnymi i naukowymi; wzbogacanie oferty kulturalnej Euroregionu; promocję twórczości artystów obu narodów; europejską promocję Euroregionu Pomerania oraz redukcję peryferyjnego charakteru pogranicza.

W ramach projektu przygotowano, zrealizowano i zaprezentowano autorski spektakl teatralny Leszka Mądzika z udziałem aktorów Teatru Lalek „Pleciuga”; przygotowano, zrealizowano i zaprezentowano spektakl teatralny z udziałem aktorów Uckermärkische Bühnen Schwedt; w siedzibie partnerów przygotowano wystawę plakatów oraz wystawę fotografii artystycznych; przygotowano wykład (Uniwersytet Łódzki) połączony z prezentacją slajdów i filmów rejestrujących przedstawienia teatru plastycznego; przeprowadzono warsztaty aktorsko-plastyczne dla grupy młodzieży z Polski i Niemiec; przygotowano zeszyt metodyczny z serii „Kocham teatr” oraz dwujęzyczny (polsko-niemiecki) numer gazety teatralnej „Gabit”; zorganizowano zwiedzanie Szczecina dla przyjezdnych gości; przygotowano wystawę zdjęć z realizacji projektu „Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika”.

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Fundusz PHARE) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Andersen - twórca baśniowej wyobraźni Europy

Projekt „Andersen – twórca baśniowej wyobraźni Europy” został zrealizowany we współpracy Teatru Lalek „Pleciuga” z partnerami krajowymi: Pałacem Młodzieży – Pomorskim Centrum Edukacji i Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz z partnerami zagranicznymi: Oskar-Picht Gymnasium Pasewalk i Freunde und Föderer des Gymnasiums Pasewalk 1908 e.V. z Niemiec oraz Middlefart Gymnasium z Danii.

Projekt miał na celu budowę współpracy transgranicznej poprzez realizowanie wspólnych przedsięwzięć kulturalnych: najpierw w poszczególnych krajach partnerskich, finalnie zaś na terenie polskiej części Euroregionu Pomerania, dzięki czemu możliwe było zredukowanie peryferyjnego charakteru regionu i wpłynęło na jego promocję w Europie. Ponadto projekt był szansą na wymianę doświadczeń między innymi w środowisku naukowym i artystycznym trzech krajów nadbałtyckich, na umożliwienie międzynarodowego i międzykulturowego spotkania dzieci i młodzieży, na promocję wymiany kulturalnej w Euroregionie Pomerania oraz na zacieśnienie więzi transgranicznej w zakresie działań artystycznych i naukowych. Uruchomienie mechanizmów współpracy między partnerami oraz zaproszenie do projektu przedstawicieli różnych pokoleń Europejczyków pozwoliło stworzyć rzeczywistą i urozmaiconą przestrzeń spotkań międzyludzkich.

Równolegle z projektem polskim partner niemiecki realizował projekt komplementarny „Mój Andersen – przygotowanie i przeprowadzenie wystawy artystycznej”.

W ramach projektu przygotowano, zrealizowano i zaprezentowano spektakl dla dorosłych na podstawie jednej z baśni Andersena – sztukę „DZIKIE ŁABĘDZIE-ci”... Violetty Bogorodź i Marka Ciunela w reżyserii Marka Ciunela, zorganizowano konkurs na pracę plastyczną zainspirowaną baśnią Andersena oraz na projekt plakatu do premiery spektaklu „DZIKIE ŁABĘDZIEci” i przygotowano wystawy prac nagrodzonych oraz wyróżnionych. Trzy grupy, liczące po dwadzieścioro pięcioro dzieci z Polski, Danii i Niemiec, wzięły udział w trzydniowych warsztatach teatralnych, plastycznych i muzycznych. W Szczecinie dobyła się parada „postaci andersenowskich” pod tytułem „Cztery pory roku pana Andersena”, w której udział wzięli aktorzy, dzieci uczestniczące w warsztatach oraz mieszkańcy miasta. We współpracy z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego przeprowadzono sesję literacko-teatralną „Wokół Andersena”, której owocem stał się tom pokonferencyjny. Wydano też trójjęzyczny (polsko-niemiecko-angielski) numer gazety teatralnej „Gabit” oraz zeszyt metodyczny z serii „Kocham teatr”. W ramach podsumowania zaprezentowano wystawę zdjęć dokumentujących wszystkie etapy projektu.


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Unii Europejskiej (Fundusz PHARE).


Barwy świata baśni - od braci Grimm do szczecińskiego teatru lalek

Projekt „Barwy świata baśni – od braci Grimm do szczecińskiego teatru lalek” został zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. W ramach projektu odbyły się: międzynarodowa sesja naukowa „Barwy świata baśni – od braci Grimm do szczecińskiego teatru lalek” z udziałem przedstawicieli środowisk uniwersyteckich i artystycznych; konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Barwy świata baśni” wraz z wystawą pokonkursową; konkurs na plakat do przedstawienia „Baśń o Roszpunce” (Marka Maja, w reżyserii Dariusza Kamińskiego), rozpisany wśród studentów Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie wraz z wystawą pokonkursową. Ponadto wydano dwujęzyczny (polsko-niemiecki) numer gazety teatralnej „Gabit”.

Projekt został wsparty finansowo przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Nasz ponadgraniczny teatr lalek

Projekt „Nasz ponadgraniczny teatr lalek” został zrealizowany w roku 2003, w trakcie jubileuszu pięćdziesięciolecia działalności Teatru Lalek „Pleciuga”, we współpracy z Centrum Pomerania w Pasewalku.

W ramach projektu zorganizowano dwudniową międzynarodową konferencję „Dziś i jutro teatru lalek”, w której udział wzięli praktycy i teoretycy sztuki teatralnej. Odbyła się też wystawa jubileuszowa w Książnicy Pomorskiej oraz gościnna prezentacja spektaklu „Żywoty świętych” Jana Wilkowskiego/„Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych” Jana Wilkowskiego i Jędrzeja Wowry w reżyserii Krystiana Kobyłki. Na Dużej Scenie oraz w Sali Kameralnej zaprezentowano przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Zorganizowano też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Mój teatr lalek” wraz z wystawą pokonkursową. Ponadto przygotowano wydanie dwujęzycznego (polsko-niemieckiego) numeru gazety teatralnej „Gabit”, a także promocję wydawnictwa „Barwy świata baśni” oraz polskich i niemieckich specjalistycznych czasopism na temat teatru lalek.

Teatr ponad granicą

„Teatr ponad granicą” to projekt zrealizowany we współpracy z Komunalnym Związkiem Celowym Gmin Pomorza Zachodniego „Pomerania” w Szczecinie i Związkiem Komunalnym Europaregion „Pomerania” w Pasewalku. Do jego głównych celów należało wzbogacenie życia kulturalnego i społecznego na terenach pogranicznych, pogłębienie wiedzy na temat różnic i wspólnych aspektów kultury oraz tradycji społeczeństwa polskiego i niemieckiego, nawiązanie bliższych kontaktów między mieszkańcami regionu pogranicznego oraz wymiana informacji na temat kultury oraz historii obu społeczeństw – dzięki uniwersalnemu językowi sztuki teatralnej. Pozwoliło to na przełamanie barier językowych, popularyzację wiedzy o sztuce teatru i kształtowanie postawy aktywnego odbiorcy kultury.

Projekt „Teatr ponad granicą” miał dwie edycje. W pierwszej edycji odbyły się prezentacje w niemieckich gminach przygranicznych spektaklu „Trzy bajki o smoku” Milady Masatovej w reżyserii Dariusza Kamińskiego. Niemieckie klasy gimnazjalne, zaproszone do Szczecina, obejrzały w „Pleciudze” przedstawienia: „Dziadek do orzechów” wg E.T.A. Hoffmanna w reżyserii Valdisa Pavlovskisa i „Czerwony Kapturek” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego. Przygotowano również wystawę lalek i dekoracji „Pan Twardowski” ze spektaklu pod tymże tytułem w reżyserii Waldemara Wolańskiego i ze scenografią Marii Balcerek. Prezentacja wystawy objęła siedem niemieckich miast pogranicznych: Strasburg, Eggesin, Anklam, Zinnowitz, Penkun, Schloss Griebenow i Zigst. Niemieckie dzieci wzięły też udział w zorganizowanym przez Teatr Lalek „Pleciuga” konkursie na projekt plakatu do przedstawienia „Dziadek do orzechów” i w wystawach. Ponadto w siedzibie „Pleciugi” zaprezentowano spektakl „Kikerikiste” Sceny Krajowej Pomorza Przedniego z Anklam. W drugiej edycji widzowie Euroregionu obejrzeli w Pasewalku spektakl „Gucio zaczarowany” według Zofii Urbanowskiej w adaptacji i reżyserii Marka Pasiecznego. Uczestnicy z Niemiec wzięli udział w konkursach i wystawach zorganizowanych przez Teatr Lalek „Pleciuga”. Dokonano też wzbogacającej obie strony wymiany informacji na temat działalności artystycznej.

12.02.2016
Ferie zimowe w teatrze

W dniach od 1 do 12 lutego 2016 w PLECIUDZE odbywały się teatralne zimowe ferie.

Tutaj młodzi artyści dowiedzieli się, jak powstaje przedstawienie. Sami wykonali scenografię, plakaty i zaproszenia. Poznali tajemnice techniki scenicznej. A przede wszystkim stworzyli spektakl pt. "Upiory i Dobre Stwory", który na zakończenie zaprezentowali zaproszonym gościom na profesjonalnej scenie. 

  FERIE - karta kwalifikacyjna       FERIE - regulamin  
16.01.2016
Teatralny podwieczorek / 16 stycznia

W sobotę 16 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku kalendarzowym warsztaty z cyklu Teatralnych Podwieczorków.

W ich trakcie porozmawiamy o pięknym, starym zwyczaju budowania szopek, o kolędnikach i tradycyjnych przedstawieniach jasełkowych.
Będziemy tworzyć własne szopkowe kukiełki i na zakończenie zaprezentujemy je w krótkim przedstawieniu.

Zapraszamy 16 stycznia na godzinę 15.00
Zajęcia przeznaczone dla dzieci od 8 lat.
Cena biletu 17 zł. 


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114
edukacja@pleciuga.pl

31.12.2015
SYLWESTER 2015

Muzycznie i teatralnie w ostatni wieczór 2015 r.

W ten wyjątkowy wieczór „Pleciuga” zabrała Państwa w muzyczną podróż z piosenkami oraz prozatorskimi tekstami Agnieszki Osieckiej.

Mamy nadzieję, że ta szczególna prezentacja przedstawienia „Wybierz Osiecką raz jeszcze” oraz teatralna atmosfera sprawiły, że powitanie Nowego Roku na długo zostanie w Państwa pamięci.

Sylwester w „Pleciudze” to wiele atrakcji, okraszonych smacznym poczęstunkiem.

 

Wyjątkowy
teatralny wieczór sylwestrowy
w muzycznej odsłonie
– tylko w „Pleciudze”!

31 grudnia 2015
godzina 20.00


SPONSORZY NAGRÓD SYLWESTROWYCH


 

 

21.12.2015
Pokaz grupy teatralnej

W poniedziałek 21 grudnia o 17.30 na dużej scenie PLECIUGI odbył się pokaz grupy teatralnej prowadzonej przez aktorkę Martę Łągiewkę.

Spektakl „Bambino Jazzu” wprowadził wszystkich widzów w świąteczną atmosferę.

11.12.2015
PREMIERA "PORUSZENIA"

PROPOZYCJA DLA DOROSŁEJ PUBLICZNOŚCI

Marta Łągiewka – aktorka PLECIUGI uhonorowana stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – 11 grudnia 2015 zaprezentowała premierowo muzyczny spektakl „Poruszenie”.


„Poruszenie” to przedstawienie oparte na wierszach E.E. Cummingsa.
Już jako studentka byłam zauroczona poezją tego amerykańskiego poety i malarza. Z biegiem lat dojrzewał we mnie pomysł na spektakl z wykorzystaniem jego twórczości, w którym mogłabym połączyć moje dwie największe pasje: muzykę i teatr lalkowy.
Pomysł przerodził się w projekt, a projekt poprzez próby i współpracę ze wspaniałymi artystami w spektakl „Poruszenie”.
Zapraszam w oniryczną podróż do intymnego świata pełnego uczuć, zarówno tych pełnych blasku jak i tych skrytych w cieniu. 

Marta Łągiewka

 

06.12.2015
Kiermasz rękodzieła artystycznego

Jak co roku w okresie przedświątecznym wTeatrze Lalek "Pleciuga" odbyłsię kiermasz rękodzieła artystycznego.

Foyer teatru zapełniło się ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, biżuterią, zabawkami - czyli wszystkim tym, co miło jest podarować bliskim w prezencie świątecznym. Wśród wystawców znalazły się m.in. podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka.


28.11.2015
Teatralny podwieczorek / 28 listopada

W sobotę 28 listopada 2015 zaprosiliśmy widzów do PLECIUGI na Podwieczorek Teatralny.

Wszyscy je kochamy - MISIE, MISIACZKI, NIEDŹWIEDZIE. Znamy je z filmów i literatury. Stoją na półkach w każdym dziecięcym pokoju. I chociaż od każdego przybytku może zaboleć głowa to misiów to nie dotyczy. Zwłaszcza niedźwiadków własnoręcznie wykonanych i osobiście zaprojektowanych. 

Najbliższy Teatralny Podwieczorek rozpoczniemy wspomnieniem o niedźwiedziu Wojtku -bohaterskim żołnierzu, którego losy opisał Łukasz Wierzbicki w książce  "Dziadek i niedźwiadek". Potem każdy z Was wykona własnego misiowego przyjaciela. 


sobota 28 listopada 2015
godzina 15.00 / zajęcia dla  dzieci od 3 do 7 lat
godzina 16.30 / zajęcia dla dzieci od 8 do 12 lat

BILETY - 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłego


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska
edukacja@pleciuga.pl

21.11.2015
Teatralny podwieczorek / 21 listopada

W sobotę 21 listopada 2015 odbyły się warsztaty.

Na pewno niejeden raz robiliście kopie jakiegoś przedmiotu, przyciskając do niego papier i pocierając go grafitem ołówka lub kredką. Ta dobrze znana dzieciom metoda robienia odcisków monet ma swoją bardzo poważną nazwę. To frotaż lub z francuskiego frottage.
Przy pomocy tej techniki będziemy tworzyć bajecznie kolorowe kompozycje z liści i innych materiałów o ciekawej strukturze.

Spotkamy się też bohaterami filmu rysunkowego "Zaczarowany ołówek". Jeśli go do tej pory nie znaliście, to z pewnością spodoba się Wam tak jak zachwycał od pięćdziesięciu lat Waszych rodziców i dziadków.
Zapraszamy.sobota 21 listopada 2015
godzina 15.00 / zajęcia dla  dzieci od 3 do 7 lat
godzina 16.30 / zajęcia dla dzieci od 8 do 12 lat

BILETY - 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłego


INFORMACJE I ZAPISY

Magdalena Bogusławska
edukacja@pleciuga.pl

24.10.2015
Warsztaty ARTBOOK i Kiermasz Książki Przeczytanej

Sobota 24 października była w Pleciudze prawdziwym dniem książki.

*  *  * 

X Kiermasz Książki Przeczytanej
Po raz dziesiąty miłośnicy czytania będą mieli okazję do nabycia ciekawych książek w niskich cenach.
Kiermasz odbędzie się w sobotę 24 października, w godzinach od 10.00 do 13.00.

Organizatorzy:
portal SzczecinCzyta.pl
www.Szczecindladzieci.net.pl,
Teatr Lalek „Pleciuga”

 

Warsztaty ARTBOOK
W sobotę 24 października tuż po zakończeniu X Kiermaszu Książki Przeczytanej zapraszamy młodych miłośników książek do wspólnej zabawy w tworzenie artbooka.
Na warsztatach każdy sam zaprojektuje okładkę, wymyśli krój czcionki, ilustracje i treść swojej mikropowieści.
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się i przetestowania różnych technik drukarskich i graficznych.
Nasze artystyczne wydawnictwo będzie działać w godzinach od 14.00 do 15.30. Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Warsztaty ARTBOOK
sobota 24 października 2015
w godzinach od 14.00 do 15.30
dla dzieci od 6 do 12 lat

Bilety w cenie 18 zł

Zapisy
tel. 91 44 55 114
e-mail: edukacja@gmail.com

 

17.10.2015
Teatralny podwieczorek / 17 października

W sobotę 17 października o godzinie 15.00 odbył się pierwszy w tym sezonie Teatralny Podwieczorek. 

Pojawiły się na nim bajkowe postacie z papierowego królestwa. Każdy mógł sobie zaprojektować królewnę, rycerza lub wymyślnego zwierzaka, a potem własnoręcznie go wykonać i ozdobić.
W baśniowy nastrój wprowadziła nas Grażyna Wojtczak, która jak zawsze znalazła coś bardzo ciekawego do przeczytania.


Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.


Zapisy
edukacja@pleciuga.pl
lub telefonicznie - 91 44 55 114 


Bilety w cenie 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłego.

17.10.2015
PREMIERA "Rosnę"

W sobotę 17 października 2015 odbyła się premiera przedstawienia pt. "Rosnę" w reżyserii Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego

Nastrojowa i prosta opowieść o oczekiwaniu na narodziny dziecka oraz o pierwszych chwilach niemowlęcia. Spektakl, utrzymany w rodzinnej atmosferze, pozbawiony jest słów; na dziecięce zmysły oddziałuje poprzez dźwięki, ruch i barwy.

„Rosnę” to urocza propozycja dla rodzin z małymi dziećmi: nie tylko zapewnia powrót do świeżych jeszcze wspomnień, lecz także zaprasza do wprowadzenia maluchów w świat, w którym na pytanie „skąd się wziąłem” można odpowiedzieć przy pomocy teatru.


14.10.2015
"Bajki samograjki" nagrodzone!

Z wielką radością zawiadamiamy, że decyzją Kapituły Atestów Polskiego Ośrodka ASSITEJ,  spektakl pt. „Bajki samograjki” w reż. Anny Augustynowicz został nagrodzony Atestem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2013.

Dyrektor teatru – Zbigniew Niecikowski odebrał Atest podczas Uroczystego Zakończenia Festiwalu KORCZAK 2015, które odbyło się 14 października 2015 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

26.09.2015
Premiera "Tygryska i kapitana Morgana"

W sobotę 26 września odbyła się premiera nowej sztuki dla dzieci, w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego, pt. "Tygrysek i kapitan Morgan".

Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...

Czy te wydarzenia sprawią, że młody, dość naiwny Tygrysek dojrzeje i pozna smak takich słów, jak odpowiedzialność, uczciwość, przyjaźń? Jak zakończy się wyprawa Tygryska?...05.09.2015
PLECIUGA zaczyna nowy sezon artystyczny

Teatr Lalek PLECIUGA zaprasza do wspólnej zabawy!

Nowy sezon artystyczny rozpoczynamy w sobotę 5 września. Od godziny 12.00 będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez pracowników PLECIUGI, którzy właśnie pracują nad lalkami i kostiumami do nowej sztuki i głowy mają zaprzątnięte morskimi myślami… A dlaczego? Dlatego, że we wrześniu czeka nas premiera przedstawienia „Tygrysek i kapitan Morgan”! Zatem warsztaty poświęcone będą tworzeniu motywów iście pirackich!
O 12.30 zaprezentuje się Teatr Tańca prowadzony przez Agnieszkę Dolecką. Będzie też okazja do tego, aby spróbować swoich sił na parkiecie.
O 14.00 czeka nas musicalowe rozpoczęcie sezonu! Aktorzy PLECIUGI zaśpiewają piosenki z teatralnych przedstawień i do tego zaproszą do wspólnej zabawy! Będzie dużo niespodzianek!
O 16.00 najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienie „Zuzu i Lulu” – bilety można rezerwować pod nr tel. 91 433 58 04.


Rozpoczęcie PLECIUGOWEGO sezonu artystycznego
sobota 5 września
plac Teatralny

od 12.00 do16.00 warsztaty plastyczne
od 12.30 do 13.30 taneczne animacje dla dzieci
od 14.00 do 15.30 musicalowe rozpoczęcie sezonu – w rolach głównych: aktorzy PLECIUGI
Udział w wydarzeniach odbywających się na pl. Teatralnym jest bezpłatny.

o 16.00 spektakl „Zuzu i Lulu” – sala kameralna PLECIUGI
Bilety do kupienia w kasie teatru.
 

niedziela 6 września
o 12.00 spektakl „W moim ogrodzie” – przygotowany przez dzieci podczas letnich warsztatów.
Wstęp bezpłatny.

 

 

29.06.2015
Lato w teatrze 2015

„Kupałowe śpiewanie, nocy czarowanie” to plenerowe widowisko przygotowywane wspólnie przez młodych mieszkańców Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz ich gości z Ukrainy w ramach projektu „Lato w teatrze”.

Było ono efektem dwutygodniowych warsztatów aktorskich, muzycznych, scenograficznych i tanecznych. Zaprezentowane zostało dwukrotnie: 10 lipca podczas obchodów Dni Stepnicy i 11 lipca o godzinie 21.30 w szczecińskim Parku Kasprowicza.

Tematyką przedstawienia nawiązujemy do najstarszych tradycji europejskich, kultywowanych zwłaszcza u ludów słowiańskich: polskich i ukraińskich, do obrzędów i zwyczajów związanych z letnim przesileniem.

Wspólna praca będzie dla młodych artystów inspiracją do poszukiwania różnic i podobieństw kulturowych w atmosferze tolerancji i szacunku do inności. Otworzy przestrzeń do kreatywnej zabawy.

Sobótka, Noc Iwana Kupały, Kupalnocka, Noc Świętojańska  to wspólne nazwy dla radosnego misterium ognia i wody obchodzonego na przełomie czerwca i lipca. Wypełnione muzyką i tańcem przedstawienie, będzie magicznym świętem pełnym barwnych postaci: boginek, czarownic, pląsających wokół ognia zwierząt.


Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest
wspieranie idei pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń dla pedagogów teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej ósmej edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 24 organizacje pozarządowe i 17 samorządowych instytucji kultury. Po raz pierwszy został
wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Nowe zadanie polega na zaproszeniu do współpracy instytucji lub organizacji partnerskiej, która nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu grantów i dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 7 ośrodków.
W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie.

Lato w teatrze 2015 organizują:
Lato w teatrze +
Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego + Stowarzyszenie Siemacha (Kraków)
Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Stacja Bukownica" + Kobylogórski Ośrodek Kultury
Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim + Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki + Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych
Stowarzyszenie Teatr Okno + Fundacja Teatr PAPHEMA
Teatr Lalek "Pleciuga" + Związek Ukraińców w Polsce Oddział Szczecin
Stowarzyszenie Teatralne CHOREA + Fundacja KIJO

Lato w teatrze
Centrum Kultury (Knurów), Fundacja Dobra Wola (Kraków), Fundacja Fabryka UTU (Toruń), Fundacja Win-Win (Górzno), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju Innowatorium (Pruszków), Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Gminny Ośrodek Kultury (Wieprz), Małopolski Instytut Teatralny (Lanckorona), Miejska Biblioteka Publiczna (Borne Sulinowo), Miejski Dom Kultury (Stalowa Woli), Miejski Teatr Miniatura (Gdańsk), Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód (Lublin), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie Biały Zdrój (Biały Zdrój), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA (Warszawa), Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Aktywni" (Tychy), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej (Koczała), Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania -Przymierze Jeziorsko" (Warta), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Stowarzyszenie Pracownia Rozwoju Lokalnego (Jabłonna), Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Linin), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Teatr Węgajty (Jonkowo), Stowarzyszenie Teatralne Remus (Warszawa), Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema (Jelenia Góra), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Kraków), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego (Kalisz), Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Kielce), Teatr Lalki i Aktora (Łomża), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Wagon Inicjatyw (Żuromin), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

22.06.2015
„Opowieści dziwnej treści – odsłona druga”

Dnia 22 czerwca o 18.30 w sali kameralnej odbył się pokaz grupy teatralnej, pracującej pod kierunkiem Marty Łągiewki.

Zaprezentowane zostały cztery historyjki z książeczki pt. "Opowieści dziwnej treści". Było o Krzysztofie, który podpalił dom, a z pomocą przyszedł mu Zorro, było też o Aniele, coś o kobietach i o wkurzeniu. Dzieci pracowały nad dykcją, głosem i ruchem scenicznym - same też wymyśliły kostiumy do przedstawienia.18.06.2015
PLECIUGA na Biennale Sztuki dla Dziecka

Wszyscy, którzy odwiedzą poznańskie Biennale Sztuki dla Dziecka mieli okazję zobaczyć Pleciugowe "Bajki samograjki"!
 

Przedstawienie zaprezentowane zostałoe dwukrotnie:
w czwartek 18 czerwca o 18.00 
i w piątek 19 czerwca o 10.00
na Scenie Wspólnej w Poznaniu.


Dokładne informacje o Biennale znajdują się na stronie
http://biennaledladziecka.pl/

13.06.2015
Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 13-14 czerwca 2015 w Teatrze Lalek "Pleciuga" odbyły się IV Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży.
 

sobota 13 czerwca 2015
w godzinach 10.00-18.00

niedziela 14 czerwca 2015
w godzinach 10.00-17.00
 

Zapraszamy wszystkich miłośników czytania do Teatru Lalek "Pleciuga" na kolejne spotkanie z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Tym razem w holu Teatru rozgoszczą się książki warszawskiego Wydawnictwa BIS. W programie mi.n. sprzedaż książek w promocyjnych cenach, spotkania z Autorami oraz warsztaty dla dzieci. W sobotę 13 czerwca zapraszamy na warsztaty i spotkania z Magdaleną Podbylską („Tajemnice Zatoki Delfinów”, ” Tajemnice Świstakowej Polany”) i Barbarą Stenką („Tatax”). 
W niedzielę 14 czerwca do Pleciugi zawita Monika Kowaleczko-Szumowska („Gupikowo”, „Fajna ferajna”) oraz Tomasz Szwed (seria książek o Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce). 
 

sobota 13.06.2015 

od 10.00 do 18.00 – kiermasz książek wydawnictwa BIS

od 11.00 do 12.00 – warsztaty origami pod tytułem „Strach ma wielkie oczy”, prowadzi Katarzyna Kajka / dla dzieci w wieku 5-9 lat; miejsce: sala edukacyjna; bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie PLECIUGI od 5 czerwca.

od 13.00 do 14.00 – warsztaty dla małych detektywów – prowadzi autorka książek „Tajemnice Zatoki Delfinów” „Tajemnice Świstakowej Polany” – Magdalena Podbylska / dla dzieci w wieku 6-10 lat; miejsce: sala edukacyjna

od 14.00 do 15.00 – warsztaty dla małych detektywów – prowadzi autorka książek „Tajemnice Zatoki Delfinów” „Tajemnice Świstakowej Polany” – Magdalena Podbylska / dla dzieci w wieku 6-10 lat; miejsce: sala edukacyjna

od 15.00 do 16.15 – „Niech żyją tatusiowie!" Spotkanie z autorką książki „Tatax i inne historyjki o tatusiach” Barbarą Stenką.
Piosenki o tatusiach – z tekstami Barbary Stenki – zaśpiewają solistki grupy artystycznej Arfik: Magda, Karolina i Olga / dla dzieci od 6 do 10 lat + tatusiów; miejsce: sala edukacyjna
 

niedziela 14.06.2015 

od 10.00 do 17.00 – kiermasz książek wydawnictwa BIS

od 12.00 do 13.00 – spotkanie z autorką „Gupikowa” Moniką Kowaleczko-Szumowską / dla dzieci od 6 do 10 lat; miejsce: duża sala teatralna

od 13.00 do 14.15 – „Fajna Ferajna czyli powstanie oczyma dzieci” spotkanie z autorką książki „Fajna Ferajna” i scenariusza do filmu – Moniką Kowaleczko-Szumowską / dla dzieci od 10 lat wraz z ich rodzicami; miejsce: duża sala teatralna 

od 15.00 do 16.00 – spotkanie z autorem serii książek o Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce Tomaszem Szwedem pod tytułem „A w Leśnej Górce już Wiosna” / dla dzieci od 5-6 lat; miejsce: duża sala teatralna


WEJŚCIÓWKI NA SPOTKANIA I WARSZTATY
Bezpłatne wejściówki na spotkania i warsztaty będą do odebrania w kasie Teatru Lalek Pleciuga od 5 czerwca.
 
 

Książki autorów prowadzących warsztaty
i spotkania
można będzie kupić 
na stoisku Wydawnictwa BIS.

 

Organizatorzy:
SzczecinCzyta.pl
Teatr Lalek „Pleciuga”
blog Szczecin dla Dzieci

 

07.06.2015
Dzieci dzieciom - taneczny występ

W rytmicznej i radosnej atmosferze odbył się taneczny pokaz Teatru Tańca, tworzonego przez dzieci, pod okiem Agnieszki Doleckiej.

W niedzielę 7 czerwca o godzinie 15.00 roztańczone grupy zaprezentowały się na dużej scenie Teatru Lalek „Pleciuga”.
W programie były tańce i hulanki.

30.05.2015
Premiera "Tymoteusza i Psiuńcia"

Teatr Lalek „Pleciuga” zaprasza na przedstawienie przygotowane jako prezent z okazji Dnia Dziecka dla małych miłośników teatru!


„Tymoteusz i Psiuńcio”
w reżyserii Michała Dąbrowskiego 

Stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci.

Pewnego dnia Tymcio spotka samotnego, bezdomnego psa. Każde dziecko chciałoby mieć własne zwierzątko, prawda? Tymcio również! Wprawdzie Tata-Niedźwiedź się nie zgadza, ale co zaszkodzi przenocować pieska pod łóżkiem? Może Tata jeszcze zmieni zdanie?

Jak się potoczą losy wesołego Tymcia, dzielnego pieska, upartego Taty i zdradzieckiego Lisa – dowiesz się tylko w Pleciudze!


PREMIERA 30 maja 2015

31.05.2015
Z okazji Dnia Dziecka otwieramy teatr!

Teatr Lalek PLECIUGA z okazji Dnia Dziecka przygotował nowe przedstawienie – „Tymoteusz i Psiuńcio”. Premiera w sobotę 30 maja.
 

Poza tym… otworzyliśmy nasz teatr dla widzów! W przeddzień Dnia Dziecka zaprosiliśmy na wycieczkę po Pleciudze, którą poprowadzili nasi aktorzy – można było zajrzeć w najgłębsze zakamarki, czyli tam, gdzie na co dzień widzowie nie mają dostępu.

Zwiedzanie teatru odbywało się w niedzielę 31 maja w czterech grupach: o 13.00, 13.30, 14.00 i 14.30.

Bezpłatne wejściówki można było odbierać w kasie teatru od wtorku 26 maja. Jedna osoba mogła pobrać 4 wejściówki.


23.05.2015
Bilet za 250 groszy

Z okazji 250 lat Teatru Publicznego w Polsce odbyła się akcja "Bilet za 250 groszy".


List pani Minister prof. Małgorzaty Omilanowskiej


RZECZPOSPOLITA POLSKA
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
prof. Małgorzata Omilanowska

  

                                           Uczestnicy akcji
                                          Bilet za 250 groszy

 

Wielce Szanowni Państwo,

mam nadzieję, że pięćdziesięciotysięczna wspólnota, która zawiązała się dzisiaj w czterdziestu czterech miastach, na widowniach stu teatrów grających swoje najlepsze przedstawienia, jest mocnym dowodem na to, że teatr publiczny w Polsce to instytucja ważna i potrzebna.

Od 250 lat pełni on swoje obowiązki, nie zważając na trudy historycznych uwarunkowań i niedomogi każdej rzeczywistości. Chroniąc i kształtując naszą kulturę, język, tożsamość narodową, postawę społeczną i obywatelską, dając dostęp do oryginalnej literatury i różnorodnych estetyk, pozostaje nade wszystko miejscem szczególnego spotkania. Wpływ na jego kształt mają wszyscy zgromadzeni – zarówno artyści, jak i widzowie, oddziałujący swoimi emocjami na aktorów.

Teatr publiczny – teatr dla publiczności, tworzony za nasze wspólne pieniądze – powinien być miejscem dostępnym, widocznym i otwartym. Dla wszystkich. Dzień Teatru Publicznego jest okazją, żeby to udowodnić. Dzisiejsze bilety zostały dofinansowane z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatry mają jednak również system własnych zniżek i udogodnień, z których mogą Państwo korzystać na co dzień.

W Dniu Teatru Publicznego z całego serca życzę Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych, zarówno z dzisiejszych przedstawień, jak i tych, które obejrzą Państwo wracając do swych ulubionych teatrów.


                              Łączę wyrazy szacunku
                              Małgorzata Omilanowska

Warszawa, 23 maja 2015 roku


23 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego.
 
W tym dniu ponad 100 teatrów w całym kraju zagrało spektakle w specjalnej cenie 250 groszy (2,5 zł).

W Teatrze Lalek „Pleciuga” w ramach akcji „Bilet za 250 groszy” można było obejrzeć przedstawienie „Niebieski Piesek”.

Sprzedaż biletów w specjalnej cenie 250 groszy (2,5 zł) prowadzona była od wtorku 12 maja wyłącznie bezpośrednio w kasie Teatru (czynna wt.-czw.: 8:30-15:30, pt.: 9:00-17:00, sob. i nd.: na godzinę przed spektaklem). Jedna osoba mogła zakupić maksymalnie pięć biletów w tej cenie. 
 

„Bilet za 250 groszy”:
„Niebieski Piesek”
sobota 23 maja 2015
godzina 16.00


Więcej informacji o jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce na stronie www.250teatr.pl


16.05.2015
Teatralny podwieczorek / 16 maja

W sobotę 16 maja odbył się Teatralny podwieczorek.
 

W sobotę zapraszamy do Teatru na święto lasu! W naszym lesie  zamieszkają wszelkie rogate zwierzęta - jelenie, łosie i sarny. W naszym lesie zwierzęta i ich rogi będą super-kolorowe, ale malowane bez użycia pędzla. Rogacze zostawiają ślady odbite na piasku lub śniegu. Odbijać swoje ślady będziemy i my!
Pamiętajcie o odpowiednich ubraniach, bo będzie się działo!


sobota 16 maja 2015
godzina 15.00 / dzieci od 3 do 6 lat
godzina 16.30 / dzieci od 7 do 13 lat

BILETY - 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłego 


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114


09.05.2015
"Bajki samograjki" docenione na festiwalu w Opolu

Z radością informujemy, że jury XXVII edycji Opolskiego Festiwalu Teatrów Lalek przyznało nagrodę zespołową: Annie Augustynowicz, Jackowi Wierzchowskiemu i Zbigniewowi Szymczykowi za reżyserię, muzykę i choreografię spektaklu "Bajki samograjki" Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

09.05.2015
Kiermasz Książki Przeczytanej

W sobotę, 9 maja 2015, w godzinach od 10:00 do 13:00 odbył się IX Kiermasz Książki Przeczytanej!
 

Zapraszamy wszystkich miłośników czytania! Będzie można kupić, sprzedać lub wymienić się książkami. Na naszych kiermaszach można kupić zarówno książki dla dorosłych jak i dla dzieci.
Udział w kiermaszu jest bezpłatny, jednak aby przyjść z własnymi książkami należało wcześniej zgłosić swój udział. 


Kiermasz organizują:
portal SzczecinCzyta.pl
blog Szczecin dla dzieci
Teatr Lalek "Pleciuga" 

17.04.2015
50. KONTRAPUNKT

W dniach od 17 do 26 kwietnia 2015 odbył się 50. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

informacje o 50. edycji festiwalu na stronie: www.kontrapunkt.pl
 

Festiwal finansowany jest ze środków Miasta Szczecin.

17.04.2015
Mały Kontrapunkt 2015

W dniach 17-19 kwietnia 2015 w Teatrze Lalek PLECIUGA po raz piąty odbył się Mały Kontrapunkt.
Tegoroczne święto dzieci dofinansowane zostało przez Fundusz Wyszehradzki.
 


MAŁY KONTRAPUNKT
17–19 kwietnia 2015

 

przedstawienia

17 kwietnia (piątek)

9.30, 11.00 – Muszla ślimaka (Csigaház) (wiek do 4), Ciróka Bábszínház, Węgry (sala kameralna)

17.30 – Braciszek Jelonek (Braček Jelenček) (wiek 3+), Bábkové divadlo v Košiciach, Słowacja (duża scena)

 

18 kwietnia (sobota)

9.30, 11.00 – Muszla ślimaka (Csigaház) (wiek do 4), Ciróka Bábszínház, Węgry (sala kameralna)

15.00 – Przygody Koziołka Matołka (wiek 4+), Teatr Lalek „Pleciuga” (duża scena)

16.00, 17.30 – Budulinek (Budulínek) (wiek 6+), Naivní divadlo Liberec, Czechy (sala kameralna)

18.00 – Gombka F. (wiek 12+), Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (Filharmonia)

 

19 kwietnia (niedziela)

10.00, 11.30 – A kuku (wiek do 4), Teatr Lalek „Pleciuga” (sala prób)

11.00, 13.00 – Pom Pom (wiek 3+), Bábkové divadlo Žilina, Słowacja (duża scena)

 

 

warsztaty

18 kwietnia (sobota)

10.30, 12.00, 13.30, 15.00 – Pleć, Pleciugo! – warsztaty plastyczne (wiek 4+) (sala edukacyjna)

13.00, 15.30 – Za górami, Karpatami... – warsztaty literacko-przygodowe poświęcone kulturom Słowacji, Węgier i Czech (wiek 6+) (sala prób)

 

19 kwietnia (niedziela)

10.30, 12.30 Czy znasz swoją kostkę? – warsztaty twórcze (wiek 6+) (sala edukacyjna)

12.00–14.00 – Słodka Cytrynka / Manufaktura Słodyczy – otwarte warsztaty robienia lizaków (foyer)

 

Wszystkie spektakle i warsztaty, z wyjątkiem przedstawienia "Gombka F.", odbywają się w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

 

więcej informacji o Małym Kontrapunkcie na http://www.kontrapunkt.pl/mk_2015/home.php


Mały Kontrapunkt dofinansowany jest z Funduszu Wyszehradzkiego.

 

 

 

28.03.2015
Teatralny podwieczorek / 28 marca

W sobotę 28 marca odbył się Teatralny Podwieczorek.


27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru, więc w weekend trzeba przyjść do PLECIUGI!

Jeżeli już znacie grane w tych dniach spektakle, lub zabraknie dla Was biletów nie martwcie się. Przygotowaliśmy dla Was specjalne teatralno-świąteczne warsztaty.
Zapełnimy naszą pracownię bajecznie kolorowymi kukiełkami w kształcie baranków, zajęcy, kurczaków i ... tym co nam jeszcze podpowie wyobraźnia.
Nie zapomnimy też o ciekawej książce. Jakiej? Przekonajcie się sami.


sobota 28 marca 2015
godzina 15.00 / dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16.30 / dzieci od 7 do 13 lat

BILETY - 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłych


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114,  edukacja@pleciuga.pl

14.03.2015
Warsztaty dla dzieci / Mały Kontrapunkt

W ramach projektu Mały Kontrapunkt / Small Kontrapunkt dofinansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego, w lutym i w marcu odbyły się cykliczne warsztaty słownikowe, których efektem jest SŁOWNIK TEATRALNY w językach: polskim, słowackim, czeskim i węgierskim.
 
--- 

Jubileusz Małego Kontrapunktu
Mały Kontrapunkt trochę nam urósł – w tym roku kończy 5 lat.
Mały Kontrapunkt to święto dzieci, podczas którego przybliżamy im sztukę teatru w najlepszym wydaniu. Tegoroczny Mały Kontrapunkt dofinansowany jest z Funduszu Wyszehradzkiego, dzięki czemu będziemy mogli zaprezentować w Szczecinie teatry ze Słowacji, Czech i Węgier. 

Na dwa miesiące przed rozpoczęciem Małego Kontrapunktu, już w lutym, zapraszamy do uczestnictwa w cyklicznych warsztatach słownikowych, podczas których wspólnie z dziećmi pracować będziemy nad jedynym w swoim rodzaju słownikiem teatralnym polsko-czesko-słowacko-węgierskim, zawierającym elementarne słownictwo z dziedziny teatru oraz własnoręcznie przez dzieci wykonane ilustracje. Obrazki tworzyć będziemy wykorzystując takie techniki jak sitodruk, linoryt, szycie, wyszywanie. Dzieci podczas twórczej zabawy dowiedzą się czym jest teatr, w jaki sposób powstaje spektakl i kto jest za to odpowiedzialny, jednocześnie poznając słownictwo związane z teatrem. Słownik teatralny zostanie przetłumaczony na języki: czeski, słowacki i węgierski – i wydrukowany.

prowadząca: Marta Szyc z Fundacji Droga Wolna

TERMINY WARSZTATÓW
sobota 21 lutego / godzina 12.00
sobota 28 lutego / godzina 12.00
sobota 7 marca / godzina 12.00
sobota 14 marca / godzina 15.00

cena biletu: 5 zł za zajęcia


informacje i zapisy:
Magdalena Gardas
e-mail: marketing@pleciuga.pl

w zgłoszeniu proszę podać imię i nazwisko dziecka, jego wiek, oraz kontakt telefoniczny do opiekuna/rodzica

01.03.2015
WYNIKI plebiscytu na NajSmoka 2015!

Szanowni Państwo,
smoki to niebywałe stworzenia – czasem groźne, czasem przyjazne i zawsze tajemnicze. Spotykamy je ciągle – w legendach, książkach, filmach, grach komputerowych... Dziś z kolei spotkamy smoka – nie po raz pierwszy zresztą – w Pleciudze. Zanim jednak zacznie się spektakl "Smok w Krainie Parasoli", chcemy zaprezentować państwu naszą listę NajSmoków.

W lutym przeprowadziliśmy głosowanie na NajSmoka, czyli ulubionego smoka publiczności. W głosowaniu oddano 64 głosy na 18 różnych kandydatów.  

Uwaga, uwaga – oto trójka zwycięzców!

Miejsce trzecie, czyli pięć głosów, zdobył:
Smok Wawelski – z książki "Porwanie Baltazara Gąbki".

Miejsce drugie, czyli dwadzieścia głosów, zdobył:
Smok Szczerbatek – z filmu animowanego "Jak wytresować smoka".

Miejsce pierwsze, czyli dwadzieścia jeden głosów, zdobył:
Smok Wawelski – z legendy o Smoku Wawelskim.


Serdecznie gratulujemy zwycięskim smokom! Otrzymały one podwójne zaproszenie na wybrany spektakl w Pleciudze.

Zwycięskie smoki wylosowały – pyskiem, ogonem lub łapą, w zależności od upodobań – po jednym z oddanych w plebiscycie głosów.

Rubaszny i przyjazny Smok Wawelski z książki "Porwanie Baltazara Gąbki" wylosował Alicję Grajnert!

Pomysłowy i sprytny Smok Szczerbatek z filmu animowanego "Jak wytresować smoka" wylosował Anetę Roubo!

Legendarny Smok Wawelski, który mieszkał pod Krakowem, a teraz woli ulokować się gdzieś w Szczecinie, wylosował Nikolę Wejnerowską! 

Wylosowane osoby mogą zabrać zwycięskie smoki do domu. Smoki z pewnością wezmą Was ze sobą do Pleciugi!

 

28.02.2015
Premiera "Smoka w Krainie Parasoli"

Dnia 28 lutego 2015 odbyła się premiera przedstawienia "Smok w Krainie Parasoli" w reżyserii Sabiny Wacławczyk.


SMOK W KRAINIE PARASOLI
reżyseria i scenografia: Sabina Wacławczyk
 

W Krainie Parasoli każdy wie, że „zawsze trzeba mieć przy sobie parasol”; każdy wie, że „rada miejska jest najmądrzejsza”; i każdy wie, że „wszystkie smoki są złe”. Gdy więc pojawia się prawdziwy smok, przerażeni mieszkańcy Parasolkowa postanawiają go zgładzić. Nie słuchają małego chłopca, Mirka, który twierdzi, że legendarny stwór jest miły i niegroźny. Do walki z „przebrzydłym potworem” ruszają wynajęci żołnierze...

"Smok w Krainie Parasoli" to baśń z morałem, lecz bez moralizowania. Jej niezaprzeczalny urok tkwi w przedstawieniu za pomocą prostej historii i zrozumiałego języka tak ważnych tematów, jak tolerancja, uczciwość oraz przyjaźń. Dzięki przygodom niezwykłego smoka w świecie pełnym parasoli mali widzowie bez trudu zrozumieją i zapamiętają te wartości.28.01.2015
Ferie zimowe

Od 19 do 30 stycznia w PLECIUDZE odbywały się teatralne ferie zimowe.
Grupa dzieci pod opieką Magdaleny Bogusławskiej i Grażyny Wojtczak przygotowała pokaz teatralny pt. "Pchła Szachrajka".

 

14.02.2015
Teatralny podwieczorek / 14 lutego

14 lutego odbyły się walentynkowo – kocie warsztaty.

Co to za kot? Tajemniczy i serdeczny.
Serduszko – kot, piękny prezent dla kochanej osoby wykonany w Walentynki na kilka dni przed Świętem Kota.
W kocim serduszku ukrywać się będą najpiękniejsze życzenia.

14 lutego zapraszamy na walentynkowo – kocie warsztaty.
Jak zawsze połączone ze spotkaniem z dobrą książką.


sobota 14 lutego
godzina 15.00 / zajęcia dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16.30 / zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

BILETY – 15 zł + prezent dla kocich jubilatów (np. karma, kocyk, miseczka, itp.)


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114, edukacja@pleciuga.pl

 

11.01.2015
Odeszła Malwina Nowak

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci byłej aktorki Teatru Lalek "Pleciuga" - pani Malwiny Nowak.

Malwina Nowak (z domu Kańska) urodziła się 27 czerwca 1937 w Bydgoszczy. W 1956 roku rozpoczęła pracę w Teatrze Lalek „Pleciuga” (wcześniej „Rusałka”). Debiutowała rolą w spektaklu „Czupurek i Czupurka” Ewy Laue w reżyserii Melanii Karwatowej (premiera: 21.12.1957). W 1960 roku została też pierwszą spikerką Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego (od 1961 – Ośrodka Telewizyjnego) w Szczecinie. Ponadto grywała w Teatrze „13 Muz” w Szczecinie.

W roku 1972 na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Zawodowych Teatrów Małych Form zdobyła III Nagrodę Jury w kategorii spektakli kilkuosobowych za rolę w przedstawieniu „I zamieszanie  w magiach wielkie” według Jerzego Harasymowicza w reżyserii Leszka Zalewskiego (Teatr „13 Muz”, Szczecin). W czasie swojej wieloletniej pracy artystycznej została uhonorowana między innymi Odznaką Gryfa Pomorskiego oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W „Pleciudze” występowała aż do momentu przejścia na emeryturę w 1987 roku; po raz ostatni zagrała w spektaklu „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” Marii Kownackiej w reżyserii Macieja K. Tondery (premiera: 7.07.1987). Zmarła 11 stycznia 2015 w Szczecinie.

31.12.2014
Sylwester 2014

W ostatni dzień grudnia wspólnie z naszymi widzami powitaliśmy NOWY ROK.
 

TEATRALNY SYLWESTER Z OSIECKĄ
31 grudnia 2014
godzina 20.00

Klimatyczny, pełen wzruszeń
zaskakujący,
niebanalny…
właśnie taki będzie tegoroczny wieczór sylwestrowy.

Wyjątkowa, sylwestrowa odsłona muzycznego przedstawienia „Wybierz Osiecką raz jeszcze” i teatralna sceneria gwarantują Państwu intensywność wrażeń w ten wyjątkowy czas.

Wieczór obfitował będzie w dodatkowe atrakcje – Sylwester w „Pleciudze” to moc niespodzianek…

 


SPONSORZY NAGRÓD SYLWESTROWYCH

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


15.12.2014
Pokaz pracy warsztatowej

W poniedziałek 15 grudnia 2014 w sali kameralnej odbył się pokaz pracy warsztatowej pt. "Opowieści dziwnej treści".

Występ o tematyce świątecznej przygotowała grupa teatralna pod kierunkiem aktorki Marty Łągiewki.


13.12.2014
Teatralny podwieczorek / 13 grudnia

W sobotę 13 grudnia odbył się Teatralny Podwieczorek - tym razem bardzo muzyczny i świąteczny.

Teatralne Podwieczorki 13 grudnia będą przebiegać muzycznie i śpiewająco. Nawiązując do tradycji wspólnego kolędowania spotkamy się, aby przypomnieć sobie najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe. Spróbujemy też stworzyć dla nich własne, niecodzienne aranżacje. Będziemy bawić się dźwiękami grając na prostych instrumentach muzycznych oraz bum bum rurkach.

Warsztaty poprowadzi muzyk i pedagog - Wojciech Górecki.

sobota 13 grudnia
godz. 12.00 / zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 7 lat
godz. 14.00 / zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat

BILETY - 17 zł dla dzieci, 5 zł dla dorosłych


INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114

04.12.2014
Zimowe przedstawienie "Karuzela Świętego Mikołaja"

Dnia 4 grudnia 2014 widzowie PLECIUGI mogli po raz pierwszy obejrzeć zimowe przedstawienie "Karuzela Świętego Mikołaja" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego.


„Karuzela Świętego Mikołaja” to urokliwa opowieść nawiązująca do tradycji bożonarodzeniowej.

Świętego Mikołaja, przygotowującego się z Niedźwiedziem Bartkiem i Turoniem do Gwiazdki, odwiedzają dawni znajomi – Anioł i Diabeł Rokita, aktorzy z jasełkowej szopki. Przyjaciele będą musieli stawić czoła Herodowi oraz jego zbirom, którzy czyhają na listy z prośbami od dzieci i zamierzają zepsuć wszystkim święta.
Jak skończy się ta niezwykła walka bohaterów z szopki? Czy listy dzieci dotrą do Mikołaja? Co pod choinkę dostanie sam Mikołaj? W Pleciudze dowiecie się tego już w grudniu!

06.12.2014
Świąteczny Jarmark Teatralny

W dniach 6 i 7 grudnia w godzinach od 11.00 do 16.00 w Teatrze Lalek PLECIUGA odbywał się Świąteczny Jarmark Teatralny.
 

Jak co roku, w okresie przedświątecznym, zapraszamy do Teatru na kiermasz rękodzieła artystycznego, podczas którego będzie można kupić prezenty i świąteczne dekoracje, wziąć udział w warsztatach, posłuchać bajek lub wspólnie pośpiewać kolędy.22.11.2014
Teatralny podwieczorek / 22 listopada

W sobotę 22 listopada odbył się Teatralny podwieczorek - zajęcia poświęcone były najbardziej chyba znanej i lubianej lalce teatralnej: pacynce.
 

Bohaterką najbliższego Podwieczorku Teatralnego będzie najbardziej znana i lubiana lalka teatralna - pacynka.
Rozpowszechniona na całym świecie, w wielu krajach jest lalką narodową: w Anglii - Punch'em, w Czechach - Kaszparkiem, w Niemczech - Kasperle'm, w Rosji - Pietruszką, we Włoszech - Pulcinellą. 
Pacynka to bardzo prosta do wykonania lalka. My wykorzystamy do jej zrobienia między innymi...  kolorowe skarpetki.

Przed warsztatami posłuchacie opowieści o przemiłym niedźwiadku z mrocznych zakątków Peru - Paddingtonie - we fragmentach klasycznej książki Michaela Bonda "Paddington na wycieczce".sobota 22 listopada 
godz. 15.00 / zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godz. 16.30 / zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat

 

BILETY - 18 zł dla dzieci, 5 zł dla dorosłych

 

INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114 

09.11.2014
Premiera przedstawienia dla dorosłych "Wybierz Osiecką raz jeszcze"

Premiera przedstawienia dla widzów dorosłych "Wybierz Osiecką raz jeszcze" w reżyserii Dariusza Kamińskiego odbyła się 9 listopada 2014.


Piosenki Agnieszki Osieckiej mają niezwykłą zdolność łączenia ludzi, nawet tych o najbardziej odmiennych gustach muzycznych. Takich piosenek nie tylko się słucha – nimi się również myśli, przeżywa i opowiada. Utwory Osieckiej są wciąż obecne w kulturze, sztuce i codziennym życiu; dowcipne, inteligentne, nieco ironiczne, chwilami gorzkie, często wzruszające, powracają do nas szczególnie wtedy, gdy coś wspominamy lub o czymś marzymy.

Pleciuga zabierze Państwa w muzyczną podróż z piosenkami oraz prozatorskimi tekstami Agnieszki Osieckiej. To właśnie one będą głównymi bohaterami spektaklu – zwykłe słowa, które tworzą niezwykłe światy, historie, przeżycia. Przypomnimy utwory najbardziej znane i odkryjemy te rzadziej przywoływane. Wszystko to zostanie połączone z wyjątkowym sposobem prezentacji scenicznej: zaśpiewamy bowiem i opowiemy Osiecką za pomocą teatru formy.


Dariusz Kamiński
Wybierz Osiecką raz jeszcze
Scenariusz i reżyseria: Dariusz Kamiński
Scenografia: Katarzyna Banucha
Teksty piosenek: Agnieszka Osiecka
Opracowanie muzyczne: Janusz Stalmierski

08.11.2014
Teatralny podwieczorek / 8 listopada

W sobotę 8 listopada odbyły się zajęcia dla dzieci pod hasłem: "Kukiełka z pudełka".


Kukiełka z pudełka
Jak ze zwykłego pudełka po paście do zębów zrobić sobie zabawną kukiełkę? Wystarczy trochę papieru, nożyczki, klej i .... wyobraźnia, która pozwala z najprostszych materiałów stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego.

Najbliższy Teatralny Podwieczorek dedykujemy najprostszej i najbardziej polskiej lalce teatralnej - kukle.
Zaprezentujemy Wam kukły grające w pleciugowych spektaklach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Będzie można je z bliska obejrzeć, dotknąć, popróbować animacji, poznać związane z nimi ciekawostki.

Oczywiście, jak podczas każdego naszego spotkania nie zabraknie dobrej literatury czytanej przez aktorkę Grażynę Wojtczak.

Zapraszamy.

sobota 8 listopada 2014

godz. 15.00 / zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godz. 16.30 / zajęcia dla dzieci od 7 do 13 lat

BILETY - 18 zł dla dzieci, 5 zł dla dorosłych

INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114 

25.10.2014
Teatralny podwieczorek / 25 października

W sobotę 25 października odbyły się warsztaty dla dzieci - tematem przewodnim byli nasi czworonożni przyjaciele...


Po co właściwie trzymać psa? Pyta nas znany i ceniony poeta Ryszard Marek Groński i właściwie od razu, w pierwszym wierszu daje nam na to pytanie odpowiedź. Jaką? Sprawdźcie sami w sobotę 25 października. 

Zapraszamy na czytanie pięknych, zabawnych, pełnych ciepłego humoru i mądrej refleksji wierszy o naszych czworonożnych przyjaciołach. A także na inspirowane nimi warsztaty plastyczne, tym razem poświęcone kundelkom (25 października to ich nieformalne święto).

Zajęcia odbędą się wyjątkowo przed południem:
sobota 25 października
godz. 10.30 / zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godz. 12.00 / zajęcia dla dzieci od 7 do 13 lat

Jeżeli ktoś z Państwa zechce w tym dniu za naszym pośrednictwem wesprzeć kundelki ze szczecińsk iego Schroniska to zapraszamy. Wszystkie dary z pewnością zostaną przekazane w odpowiednie łapki.


BILETY - 17 zł dla dzieci

INFORMACJE I ZAPISY
Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114

04.10.2014
Teatralny podwieczorek / 4 października

Dnia 4 października odbyły się pierwsze w tym sezonie sobotnie warsztaty - Teatralny Podwieczorek.


Już w najbliższą sobotę zapraszamy na pierwszy w tym sezonie Teatralny Podwieczorek.
Upłynie on pod znakiem dwóch świąt obchodzonych w tym tygodniu - Światowego Dnia Ptaków (1 października) i Międzynarodowego Dnia Zwierząt (4 października).
Dzieci, które zechcą spędzić z nami sobotnie popołudnie zaprosimy do wspólnego tworzenia magicznych jajek, z których wykluwać się będą najbardziej fantastyczne zwierzęta, jakie podpowie wyobraźnia.

Natomiast aktorka Teatru Lalek PLECIUGA - Grażyna Wojtczak zaprosi małych artystów na spotkanie z Ciotką Sroką, dzięki której dowiedzą się dlaczego na wierzbie nie rosną gruszki, co to znaczy zajęcza odwaga, jak obudzić śpiącą zimę i wiele innych niespotykanych rzeczy. Opowiadane przez niezwykłego ptaka historie są piękną opowieścią o dorastaniu do zrozumienia świata i samego siebie. (Liliana Bardijewskia "Moja Ciotka Sroka").

sobota 4 października
14.30 / zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat
16.00 / zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat


Rodziców prosimy o wsparcie Szczecińskiego Oddziału Fundacji VIVA - Akcja na Rzecz Zwierząt w postaci karmy i akcesoriów dla ich kocich podopiecznych.


BILETY - 18 zł dla dzieci
ZAPISY - tel. 91 44 55 114.     

13.04.2014
"Bajki samograjki" na mWST

Przedstawienie "Bajki samograjki" dnia 13 kwietnia 2014 zostało zaprezentowane podczas Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych. 

Widownia nagrodziła zespół artystyczny owacjami na stojąco.

http://warszawskie.org/spektakle/spektakle-male-wst/bajki-samograjki


07.09.2014
Rozpoczęcie sezonu 2014/2015

W niedzielę 7 września 2014 rozpoczęliśmy sezon teatralny 2014/2015!


ZABAWY NA PLACU TEATRALNYM

(udział we wszystkich działaniach na placu Teatralnym jest bezpłatny)

w godzinach od 12.00 do 16.00 warsztaty plastyczne – tworzenie lalek

w godzinach od 12.00 do 14.00 roztańczona PLECIUGA – pokazy grup uczestniczących w zajęciach tanecznych oraz zabawy ruchowo-taneczne dla chętnych

w godzinach od 14.00 do 16.00 gry i zabawy podwórkowe

PRZEDSTAWIENIA

godzina 11.00 „Zuzu i Lulu” (bilety do kupienia w kasie teatru)

godzina 12.00 „Zuzu i Lulu” (bilety do kupienia w kasie teatru)

godzina 16.00 „Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!” (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru od 1 września)


informacje o przedstawieniach

„Zuzu i Lulu”
Zuzu i Lulu, dwie lalki, robią dziewczynce psikusa, uciekają i trafiają do innej przestrzeni. Tam ożywają – przeżywają różne przygody, odkrywają świat rytmu, dźwięku, próbują utożsamiać poznawane dźwięki z instrumentami, które odnajdują. Posługują się dalej prostymi sylabami, słowami, aż wreszcie na oczach widza, tworzą z tych sylab i dźwięków proste, łatwe do zapamiętania piosenki.

Pomysł spektaklu zrodził się kilka lat temu, podczas prywatnych rodzinnych spotkań „Zuzu i Lulu”. W znacznej mierze opiera się na obserwacji naszych dzieci, na naszych własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach nas jako rodziców. Przedstawienie poprowadzone przez mamy z udziałem naszych dzieci – pociech, które nas do tego pomysłu zainspirowały oraz ich „ulubionych pluszaków – zwierzaków”.

[Kasia i Edyta, autorki przedstawienia]


„Raz dwa trzy – kryjesz ty! Eins, zwei, drei – du musst sein!”
przedstawienie zrealizowane przez dzieci i młodzież uczestniczące w projekcie LATO W TEATRZE 2014

"(…) Spektakl ów – przygotowany raptem w dwa tygodnie – to przykład udanej roboty teatralnej z młodzieżą, (…) to amatorskie, błahe na pozór i wakacyjne przedsięwzięcie okazało się mądrym i ładnym przyczynkiem do naszych dorosłych, niekończących się debat o Szczecinie.

„Raz, dwa, trzy – kryjesz ty; Eins, zwei, drei – du must sein” to zbiór lekkich, splecionych ze sobą – na ogół pozbawionych tekstu – scenek i etiud, dla których tłem są pokazywane na tylnej projekcji obrazki ze Stettina i Szczecina: miejsca rekreacji, podwórka, kamienice. Widać różnice, które zaszły w wyglądzie miasta, a na które wpłynął czas i ludzie. Ale to właśnie ludzie – dzieci, ich mamy i ojcowie – sprawiają, że miasto trwa, pozostając sobą."

[Z recenzji Artura D. Liskowackiego „Dzieci czytają Szczecin”,
w: „Kurier Szczeciński” 25.07.2014]

11.06.2014
Pleciugomaniacy

W środę 11 czerwca gościliśmy w Teatrze finalistów Turnieju Teatralnego "Pleciugomaniacy 2014". Konkurs, w którym brały udział pięcioosobowe drużyny gimnazjalistów ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego rozpoczął się w marcu. W pierwszym etapie młodzież sprawdzała swoją wiedzę o teatrze, próbowała sił w aktorskiej interpretacji tekstu, a także wykazała wielkie zdolności plastyczne wykonując plakaty do wydarzenia. Drugi etap odbywał się w szkołach i polegał na przeprowadzeniu wśród gimnazjalistów sondy badającej ich oczekiwania wobec teatru.
Mieliśmy też ogromną przyjemność gościć uczestników Turnieju na całonocnych zajęciach podczas Nocy Muzeów. Szukanie Ducha Teatru, myszkowanie po teatralnych magazynach, tworzenie lalek, zabawa w teatr cieni i prezentowanie etiud aktorskich na profesjonalnej scenie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych i dostarczyło wszystkim mnóstwo wrażeń. 

Do finału jury wyłoniło cztery drużyny, ich zadaniem było zaprezentowanie swoich umiejętności dramaturgicznych, reżyserskich i aktorskich w przygotowanych na miejscu etiudach.

Wielkim wyzwaniem dla jurorów było wyłonienie zwycięzców konkursu. Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany.

Po długich i burzliwych obradach ogłoszono wyniki:
I miejsce - Gimnazjum nr 7
II miejsce - Gimnazjum nr 42
III miejsce - Gimnazjum nr 53
Wyróżnienie - Gimnazjum nr 10

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą zabawę, zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

14.06.2014
"Stworzenia sceniczne" z nagrodami

Z dużą przyjemnością informujemy, że przedstawienie "Stworzenia sceniczne" w reż. Pawła Aignera zostało wyróżnione podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży.

Nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymał zespół Burakura za muzykę do przedstawienia, natomiast aktorki występujące w "Stworzeniach scenicznych" otrzymały nagrodę Szarego Widza.


14.06.2014
Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 14 i 15 czerwca odbyły się w PLECIUDZE III Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży. W programie znalazły się mi.n. targi książek i audiobooków, Czytanie na Ekranie oraz warsztaty dla dzieci.

Ogólnym założeniem tego wydarzenia jest prezentacja mieszkańcom naszego miasta, nowych,  ciekawych pozycji w literaturze dla dzieci i młodzieży, oraz umożliwienie zakupu książek w promocyjnych cenach.
Swój udział w wydarzeniu zapowiedziały takie m. in. wydawnictwa: Bis, Zakamarki, EneDueRabe, Tako, Literatura, Media Rodzina, Walkowska Wydawnictwo, Jung-off-ska oraz Buka. Już dziś serdecznie zapraszamy!

sobota 14 czerwca od godz. 11:00 do 18:00
niedziela 15 czerwca od godz. 11:00  do 16:00

ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE!
 

Harmonogram spotkań i warsztatów poniżej:

Sobota – 14 czerwca

11:00 – 11:45 – Akademia Nauki „Wielka Wyprawa – zabawa z nauką czytania”
Rozpoczęcie zabaw z czytaniem we wczesnym dzieciństwie niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka oraz ma kluczowe znaczenie dla poczucia pewności siebie, kiedy dziecko już pójdzie do szkoły. WIELKA WYPRAWA – zabawa w naukę czytania to warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 6 lat i rodziców.
Ciepły Wiatr został uwięziony. Teraz na Ziemi jest bardzo zimno. Dołącz do naszej drużyny Małych Odkrywców i pomóż nam odnaleźć i uwolnić Ciepły Wiatr. Uwaga! Rodzice bawią się z dziećmi, prosimy o wygodny strój, mamy zapraszamy w spodniach.
miejsce: sala edukacyjna Teatr Lalek Pleciuga
uwagi: warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 5 – 6 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

12:00 – 12:45 – warsztaty – origami płaskie na podstawie książeczek o Kaczuszce Omi z wydawnictwa BIS, prowadzenie: Jolanta Kowalak (blog.Szczecindladzieci)
miejsce: sala edukacyjna Teatr Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 4 – 6 lat,  zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

13:00 – 13:30 – szczecińska pisarka Barbara Stenka przeczyta dzieciom fragmenty „Oj, Hela”, „Hela i zajęcia pozaszkolne”.
miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 7 – 11 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

13:30-14:30 – Barbara Stenka – autograf od autora
miejsce: stoisko wydawnictwa Literatura
uwagi: okazja do otrzymania autografu od autorki

15:00 – 15:30 – Książkę Gunilli Bergström „Nieźle to sobie wymyśliłeś Albercie” (Wyd. Zakamarki) przeczyta dzieciom aktor Teatru Lalek Pleciuga - Przemek Żychowski. Czytanie połączone będzie z prezentacją ilustracji na ekranie.

miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci powyżej 3 roku życia, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

16:00 – 17:00 – Jak napisać swoją pierwszą książkę” – warsztaty z Moniką Marin, autorką książki „Kroniki Saltamontes”

miejsce: sala edukacyjna Teatr Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 8 – 12 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl


Niedziela – 15 czerwca

11:00 – 11:45 – Akademia Nauki „Wielka Wyprawa – zabawa z nauką czytania”
Rozpoczęcie zabaw z czytaniem we wczesnym dzieciństwie niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka oraz ma kluczowe znaczenie dla poczucia pewności siebie, kiedy dziecko już pójdzie do szkoły. WIELKA WYPRAWA – zabawa w naukę czytania to warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 6 lat i rodziców.
Ciepły Wiatr został uwięziony. Teraz na Ziemi jest bardzo zimno. Dołącz do naszej drużyny Małych Odkrywców i pomóż nam odnaleźć i uwolnić Ciepły Wiatr. Uwaga! Rodzice bawią się z dziećmi, prosimy o wygodny strój, mamy zapraszamy w spodniach.
miejsce: sala edukacyjna Teatr Lalek Pleciuga
uwagi: warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 5 – 6 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

12:00 – 12:45 – warsztaty – origami płaskie na podstawie książeczek o Kaczuszce Omi z wydawnictwa BIS, prowadzenie Jolanta Kowalak (blog.Szczecindladzieci)

miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 4 – 6 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

12:00 – 13:00 Monika Wilczyńska – autograf od autora
miejsce: stoisko Walkowska Wydawnictwo

13:00 – 13:40 – CZYTANIE NA EKRANIE. Książkę Alexandra Steffensmeiera pt.” Krowa Matylda na wakacjach /wyd. Media Rodzina/ przeczyta dzieciom Rafał Hajdukiewicz – aktor Teatru Lalek Pleciuga. Czytanie połączone będzie z prezentacją ilustracji na ekranie.
miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci powyżej 3 roku życia, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

14:00 – 14:30 – Franklin na rowerze / Rowerowe przedszkole z Mad Bike

miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 3 – 5 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

15:00– 16:00 CZYTANIE NA EKRANIE. Fragmenty książki Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika” /wyd.BIS/ przeczyta dzieciom Joanna Olszowska – Rowerowe przedszkole z Mad Bike

miejsce: sala edukacyjna w Teatrze Lalek Pleciuga
uwagi: spotkanie dla dzieci w wieku 6 – 8 lat, zapisy na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

 

Zgłoszenia udziału należy przesłać na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

Prosimy o podanie imienia i nazwiska dziecka oraz dzień i temat spotkania/warsztatów.
Ilość miejsc ograniczona.
Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w programie.

 

W trakcie Spotkań będą z nami szczecińscy autorzy:

  • Barbara Stenka („Masło przygodowe”, „Oj, Hela, „Akcja chłopaki”, „Hela i zajęcia pozaszkolne“, „Sekundnik”)
    sobota (13:30 – 14:30)
  • Monika Marin („Kroniki Saltamontes”) sobota (16:00-18:00)
  • Elżbieta Safarzyńska („Bajki o dinozaurach”, ”Bajeczki dla synka i córeczki”, „Leonia”)
  • Monika Wilczyńska („Zamkowe opowieści duszka Bogusia”)

ORGANIZATORZY
portal SzczecinCzyta.pl
Teatr Lalek PLECIUGA
blog.Szczecindladzieci 


30.05.2014
Odznaczenia dla dyrektorów

Dnia 30 maja 2014, przed premierą spektaklu „Przygody Koziołka Matołka”, odbyła się uroczystość wręczenia przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza odznaczeń nadanych postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Zbigniewa Niecikowskiego, dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga”

Złoty Krzyż Zasługi dla Anny Garlickiej, zastępcy dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga”.

07.06.2014
Warsztaty dla dzieci

W sobotę 7 czerwca odbyły się warsztaty dla dzieci.

sobota 7 czerwca
godzina 15.00 / dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16.30 / dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Czy Muminek, Panna Migotka, Paszczak, Włóczykij i inni mieszkańcy Doliny Muminków mogą latać? Oczywiście! Udowodnimy to podczas Teatralnego Podwieczorku w sobotę 7 czerwca.
W tym dniu zapraszamy małych i dużych miłośników książek Tove Jansson do zbudowania latawców z wizerunkami ich bohaterów.
Warsztaty zakończy wspólne puszczenia powstałych dzieł na placu przy Teatrze.

BILETY
18 zł dla dzieci
5 zł dla rodziców 

ZAPISY
zgłoszenia przyjmuje Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114 

01.06.2014
Dzień Dziecka

Dnia 1 czerwca w PLECIUDZE świętowaliśmy Dzień Dziecka.

Gorąco zapraszamy wszystkich, którzy świętują w ten dzień!
Świętujcie z nami w PLECIUDZE!
 
w teatrze o godzinie 11.00:
spektakl "Przygody Koziołka Matołka" 

na placu Teatralnym przy fontannie w godzinach od 10.00 do 13.00:
warsztaty plastyczne
kiermasz rękodzieła 
Słodka Cytrynka / manufaktura słodyczy 


 
 

30.05.2014
Premiera "Przygód Koziołka Matołka"

Premiera „Przygód Koziołka Matołka”odbyła się w piątek 30 maja 2014.

 

Przygody Koziołka Matołka to jedna z najsympatyczniejszych i najzabawniejszych postaci polskiej literatury dla dzieci. Któż nie pamięta uroczego białego koziołka w czerwonych spodenkach, wędrującego po świecie? Któż nie miał choć raz ochoty przyłączyć się do Matołka i wspólnie z nim poszukać Pacanowa, w którym kozy kują? Któż nie martwił się i nie śmiał do rozpuku, gdy dzielny, choć nieco niezdarny bohater stawiał czoła kolejnym przeciwnościom losu?

inscenizacja i reżyseria: Zbigniew Niecikowski
scenografia i multimedia: Emilia Łapko
muzyka: Piotr Klimek
tekst piosenki: Malina Prześluga
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko  

27.09.2014
Premiera "Przygód Sindbada Żeglarza"

Premiera "Przygód Sindbada Żeglarza" odbyła się 27 września 2014.


"Czeka cię bajka senna w zaklętej krainie,
I Królewna stęskniona, co z urody słynie,
I skarby, i przepychy, i dziwy, i czary!..."
(Bolesław Leśmian "Przygody Sindbada Żeglarza") 
 

Za namową potwora z głębin, nie bez powodu zwanego Diabłem Morskim, młody i spragniony przygód Sindbad wyrusza w świat. Podczas swych podróży zwiedzi magiczne krainy, stanie twarzą w twarz ze śmiertelnymi niebezpieczeństwami, pokocha piękne księżniczki i pozna gorycz niespełnionych marzeń. Czego się dowie o sobie? Jak wielkim hartem ducha, mądrością i odwagą się wykaże? Z czym powróci do Bagdadu, do domu, w którym czeka okropny grafoman, samozwańczy wieszcz wszech czasów, Wuj Tarabuk?


Bolesław Leśmian
"Przygody Sindbada Żeglarza"
adaptacja i reżyseria: Aleksander Maksymiak

Spektakl dla dzieci od 6 lat.

17.05.2014
Noc Muzeów 2014

Teatr Lalek PLECIUGA można było zwiedzać  w ramach 9. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie


Co się śni Pleciudze?

Teatr Lalek „Pleciuga” zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na jedyne takie w roku nocne zwiedzanie teatralnych miejsc, które na co dzień są ukryte przed wzrokiem widzów. Co się dzieje z lalkami, gdy kończy się przedstawienie i aktorzy idą do domu? Czy istnieje duch teatru? A jeśli tak – gdzie mieszka i co je? Jak wygląda noc w teatrze? Czy lalki śpią? Czy mają sny? Wyjątkowa okazja! Liczba miejsc ograniczona.

zapraszamy w godzinach 18.00 - 22.00

11.05.2014
Odszedł pierwszy dyrektor "Pleciugi"

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 11 maja 2014 zmarł Stanisław Lagun - pionier Szczecina, organizator życia kulturalnego miasta, pierwszy dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga".26.04.2014
Warsztaty w ramach Festiwalu Kids Love Design

W sobotę 26 kwietnia odbyły się warsztaty w ramach III edycji festiwalu KIDS LOVE DESIGN.
Tematem  zajęć było hasło "cytat". Dziecięce rysunki wpisane zostały w znane postaci Disneya, po to by uzyskać  ich zupełnie nowe, zaskakujące oblicza. Cytatu użyto tak jak artyści pop-artu, po to by wizerunki znane i lubiane stały się unikalne i zupełnie inne niż te, które zna cały świat.
W ramach warsztatów wykorzystana została technika monotypii odbijanej na prasie drukarskiej.

sobota 26 kwietnia 2014
godzina 15.00 / dzieci w wieku od 5 do 7 lat
godzina 16.30 / dzieci w wieku od 8 do 12 lat


ZAPISY

zgłoszenia przyjmuje Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114

 

Festiwal organizuje Fundacja ARTmosphere
http://dsgnfestival.com/2014/pl 

27.04.2014
Dzieci dzieciom / pokazy taneczne

W niedzielę 27 kwietnia o 14.00 odbyły się POKAZY TANECZNE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA


W pokazach tanecznych uczetsniczyły trzy grupy, które pod kierunkiem choreografki - Agnieszki Doleckiej - od kilku miesięcy intensywnie ćwiczą piruety, kicki, synchrony i inne tajniki sztuki tańca.
Na scenie, wspólnie z dziećmi, wystąpili również tancerze ze szczecińskiej Szkoły Tańca High Definition. 

26.04.2014
VII Kiermasz Książki Przeczytanej

W sobotę, 26 kwietnia w godzinach 11:00 – 14:00 w Teatrze Lalek "Pleciuga" odbył się VII Kiermasz Książki Przeczytanej.

W kiermaszu wzięli udział miłośnicy czytania. Można było kupić, sprzedać lub wymienić się książkami. Na naszych kiermaszach można kupić zarówno książki dla dorosłych jak i dla dzieci. 


Regulamin dostępny na stronie:
www.szczecinczyta.pl


ORGANIZATORZY
SzczecinCzyta.pl
blog Szczecin dla Dzieci
Teatr Lalek "Pleciuga"

PATRON MEDIALNY
Elewator Kultury 

07.04.2014
KONTRAPUNKT 2014

W dniach 7-13 kwietnia odbył się XLIX Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. 

informacje o 49. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2014

04.04.2014
Mały Kontrapunkt 2014

W dniach 4-6 kwietnia 2014 odbył się Mały Kontrapunkt
- trzydniowe teatralne święto dzieci!

PROGRAM


PRZEDSTAWIENIA

piątek 4 kwietnia 2014

18.00 Pamiętniki Tatusia Muminka (wiek 6+) PREMIERA [duża scena]


sobota 5 kwietnia 2014

10.00, 11.30 – Z Bromby historia inna (wiek 5+) [sala kameralna]

11.00 – Pamiętniki Tatusia Muminka (wiek 6+) [duża scena]

13.00, 14.30 – Gęś, śmierć i... (wiek 8+) [sala prób]

17.00 – Buty Houdiniego (wiek 6+) [duża scena]

17.00 – Piotruś Pan (wiek 6+) [Teatr Współczesny, Wały Chrobrego 3]


niedziela 6 kwietnia11

11.00, 12.30 – Bajciki (wiek 6+) [duża scena]

14.00 – Niedoparki (wiek 4+) [sala kameralna]

 

WARSZTATY

piątek 4 kwietnia 2014

17.00 – Muminkowa gra planszowa (wiek 5+) [foyer]


sobota 5 kwietnia 2014

10.00–17.00 – Słodka Cytrynka / Manufaktura Słodyczy – otwarte warsztaty robienia lizaków [foyer]

10.30, 12.00, 13.30 – Pleć, Pleciugo! – warsztaty plastyczne (wiek 4+) [sala edukacyjna]

11.30 – Ciąg dalszy nastąpi – warsztaty scenariuszopisania (wiek 11+) [sala konferencyjna]


niedziela 6 kwietnia 2014

10.30 – Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie – warsztaty muzyczne (wiek 5–7 lat) [sala prób]

11.00 – Spacer Czarownicy – warsztaty twórcze (wiek przedszkolny + opiekunowie) [sala edukacyjna]

11.00–14.00 – Słodka Cytrynka / Manufaktura Słodyczy – otwarte warsztaty robienia lizaków [foyer]

12.30 – Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie – warsztaty muzyczne (wiek 8–10 lat) [sala prób]

13.15 – Spacer Czarownicy – warsztaty twórcze (wiek 7–11 lat) [sala edukacyjna]

15.30 – Spacer Czarownicy – warsztaty twórcze (wiek przedszkolny + opiekunowie) [sala edukacyjna]


Wszystkie spektakle i warsztaty, z wyjątkiem przedstawienia „Piotruś Pan”, odbywają się w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

rezerwacja biletów na przedstawienia i warsztaty:
tel. 91 433 58 04
cena biletów na przedstawienia i warsztaty: 5 zł

opisy przedstawień i warsztatów
http://www.kontrapunkt.pl/mk_2014/ 


PARTNERZY MAŁEGO KONTRAPUNKTU


 


 

PATRON MEDIALNY 

04.04.2014
Premiera przedstawienia "Pamiętniki Tatusia Muminka"

koprodukcja Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie
i Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT


Przedstawienie "Pamiętniki Tatusia Muminka", powstały w PLECIUDZE w 100. rocznicę urodzin autorki MUMINKÓW! Premiera przedstawienia odbyła się 4 kwietnia, w ramach Małego Kontrapunktu.

Kim był w młodości Twój Tatuś? A Mamusia? Jakie mieli marzenia, jakich przyjaciół, jakie smutki i radości? Z kim się przyjaźnili, z kim spierali? Czy przeżywali niezwykłe, mrożące krew w żyłach przygody, czy budowali niezwykłe maszyny? Czy gromadzili olbrzymie kolekcje Bardzo Ważnych Rzeczy, czy może obserwowali mrówki w trawie i wpatrywali się w kształty płynących po niebie chmur?

Nie wiesz? Muminek, Ryjek i Włóczykij też nie wiedzieli. Jednak pewnego dnia Tatuś Muminka zaczął spisywać pamiętniki – i wówczas opowiedział wszystko: o sobie, o swych przyjaciołach, o wspólnych przygodach, o wielkich marzeniach. I o Mamusi.

"Pamiętniki Tatusia Muminka", sceniczna adaptacja jednego z tomów serii "Muminki" Tove Jansson, to zabawna, wzruszająca, chwilami pełna grozy i nieco melancholijna opowieść o minionej młodości, wielkich marzeniach, pierwszych przyjaźniach i poznawaniu świata. To także historia tworzenia się domu rodzinnego i hołd temu, co każdy z nas nosi w sobie i pielęgnuje: wspomnieniom.

przedstawienie dla dzieci od 6 lat


Na spotkaniu popremierowym na naszych widzów czekały Muminkowe ciastka przygotowane przez Cukiernię Woźniak. Dziękujemy!28.03.2014
Wystawa "Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków"

Tove Jansson - Mama Muminków - w tym roku miałaby 100 lat. 
Z tej okazji w trasę po Polsce ruszyła wystawa przedstawiającą sztukę i życie Tove z różnych perspektyw. 
W PLECIUDZE wystawę można było obejrzeć w dniach od 28 marca do 6 kwietnia.

Tove Jansson (1914-2001) – malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach. Stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach – tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

Wychowywała się w rodzinie artystycznej. Jej ojciec, rzeźbiarz Viktor Jansson, zawsze miał nadzieję, że córka również wyrośnie na artystkę. Rzeczywiście, obserwując i ucząc się od swoich rodziców, Tove poszła za ich przykładem i zrobiła karierę jako pisarka, malarka, graficzka, karykaturzystka i twórczyni komiksów. 

Zadebiutowała jako graficzka prasowa w 1928 roku – miała wtedy niespełna 14 lat. Później studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Pierwszy raz wzięła udział w wystawie w 1933 roku i wtedy też wydała pierwszą książkę z własnymi ilustracjami. W latach czterdziestych XX wieku zaczęła pisać i publikować utwory w różnych periodykach. Jesienią 1945 roku wyszła drukiem pierwsza część muminkowej sagi: "Małe trolle i duża powódź." Po dwóch kolejnych powieściach: "Komecie nad Doliną Muminków" (1946) i "W Dolinie Muminków" (1948) pisarka zyskała ogromną popularność, a jej bohaterowie na stałe zagościli w domach i sercach czytelników.

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, w których znane są jej prace.

Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, daje kolejną okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia. 

 

partnerzy i organizatorzy

Ambasada Finlandii w Warszawie
Instytut Książki 
Wydawnictwo Ene Due Rabe
Zwykłe Życie
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 

31.01.2014
"Morskie opowieści" / wystawa ilustracji inspirowana morskimi baśniami

W foyer Teatru Lalek "PLeciuga" od 31 stycznia do 17 marca 2014 można było oglądać wystawę ilustracji inspirowanych morskimi opowieściami.

Wystawie towarzyszyły  działania edukacyjne, w swobodny sposób nawiązujący do tematyki prezentowanych w teatrze ilustracji.

Wystawę zorganizowała Ambasada Estonii w Warszawie.

 

(ilustracja autorstwa Rasy Joni - "Pingwin na statku")

 

 

15.03.2014
Morskie warsztaty / zabawa z wyobraźnią

MORSKIE WARSZTATY nawiązują do prezentowanej w PLECIUDZE wystawy "Morskie opowieści - wystawa ilustracji inspirowanych baśniami morskimi".

MORSKIE WARSZTATY / zabawa z wyobraźnią

sobota 15 marca 2014
godzina 15.00 / dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16.30 / dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Kolejne spotkanie z cyklu "Morskich warsztatów" odbędzie się pod znakiem zabawy z wyobraźnią, niczym nieskrępowaną fantazją.

Połączonymi technikami: kolażu, rysunku i malarstwa, młodzi artyści stworzą niespotykane morskie potwory. 
Dzieła będą efektem współpracy dwuosobowych zespołów tworzących surrealistyczne hybrydy.
Czy z morskich głębin wynurzy się kolorowy delfinożółw, a może drugą połową płaszczki będzie sympatyczna krewetka?


bilety
15 zł dla dzieci
5 zł dla dorosłych

zapisy tylko telefonicznie - zgłoszenia przyjmuje
Magdalena Bogusławska, tel. 91 44 55 114


(ilustracja autorstwa Katrin Ehrlich "Sea Cows")

15.02.2014
Morskie warsztaty / Pan Maluśkiewicz i teatr cieni

MORSKIE WARSZTATY nawiązują do prezentowanej w PLECIUDZE wystawy "Morskie opowieści - wystawa ilustracji inspirowanych baśniami morskimi".

MORSKIE WARSZTATY / Pan Maluśkiewicz i teatr cieni

sobota 15 lutego 2014
godzina 15:00 / dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16:30 / dzieci w wieku od 7 do 12 lat
 

Tym razem zaprosimy dzieci do zabawy w tworzenie prezentacji techniką teatru cieni. Bohaterem mini przedstawienia będzie maleńki człowieczek z wiersza Juliana Tuwima, który aby spełnić swoje marzenie wyrusza w trudną i pełną niebezpieczeństw wyprawę morską.

Wiersz „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” po raz pierwszy można było przeczytać  w 1939 roku w 9 numerze periodyku dla dzieci – „Gazetka Miki”. Od tamtej pory, wielokrotnie wydawany w różnych publikacjach, cieszył i bawił kilka generacji czytelników na całym świecie. Dlatego też najbliższe warsztaty dedykujemy uczestnikom w różnym wieku.

Zapraszamy więc dziadków (lub rodziców) do przypomnienia sobie tego pełnego ciepłego humoru wiersza i do wspólnego z dziećmi stworzenia jego inscenizacji.

bilety
15 zł dla dzieci
5 zł dla rodziców

zapisy tylko telefonicznie – zgłoszenia przyjmuje 
Magdalena Bogusławska tel. 91 44 55 114

01.02.2014
Morskie warsztaty / animacja poklatkowa

MORSKIE WARSZTATY nawiązują do prezentowanej w PLECIUDZE wystawy "Morskie opowieści - wystawa ilustracji inspirowanych baśniami morskimi". 

MORSKIE WARSZTATY/ animacja poklatkowa

sobota 1 lutego 2014
godzina 14:00 / dzieci w wieku od 3 do 6 lat
godzina 16:30 / dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Animacja poklatkowa to metoda tworzenia filmów poprzez fotografowanie poszczególnych faz ruchu. Przy odtwarzaniu z odpowiednią prędkością ruch ten sprawia wrażenie płynności. 

Zapraszamy dzieci do wykreowania baśniowego świata podwodnych przygód, który uwiecznimy w postaci krótkiego animowanego filmu. Do jego stworzenia użyjemy papieru, farb, plasteliny oraz mnóstwa wyobraźni.

bilety:
15 zł dla dzieci
5 zł dla rodziców 

zapisy tylko telefonicznie – zgłoszenia przyjmuje
Magdalena Bogusławska tel. 91 44 55 114 


(ilustracja autorstwa Varvary Alyai - "Mała Syrenka")

28.01.2014
"Kopciuszek" - 100. przedstawienie

Z ogromną radością informujemy, że 28 stycznia 2014 przedstawienie pt. "Kopciuszek" w reżyserii Valdisa Pavlovskisa zostało zagrane po raz setny.

16.01.2014
Witamy na nowej stronie www

Drodzy Widzowie,
witamy Was na nowej stronie PLECIUGI - mamy nadzieję, że dzięki niej będą mogli Państwo na bieżąco śledzić wydarzenia odbywające się w siedzibie teatru.

Zapraszamy Was zarówno do zaglądania tutaj - na stronę - jak i do odwiedzania nas w siedzibie przy placu Teatralnym 1.

 

21.11.2012
Nagroda na Festiwalu "Lalka też Człowiek"

Podczas warszawskiego festiwalu LALKA TEŻ CZŁOWIEK Rafał Hajdukiewicz otrzymał nagrodę za wyrażenie życia lalką za rolę Don Juana w spektaklu "Don Juan, czyli..." w reżyserii Aleksieja Leliavskiego.

31.10.2012
Projekt "Mamy prawo do bycia sobą"

W ramach projektu edukacyjnego „Mamy prawo do bycia sobą – teatr (dla) dzieci” "Pleciuga" przygotowała trwające od sierpnia do końca października warsztaty teatralne dla dzieci, warsztaty poświęcone edukacji kulturalnej i medialnej dzieci oraz dorosłych, prawom dziecka oraz nowoczesnej pedagogice zainspirowanej twórczością Janusza Korczaka.

01.04.2009
Nowa siedziba "Pleciugi" / konferencja prasowa

W nowej siedzibie teatru przy placu Teatralnym odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciel firmy ECE, dyrektor Rafał Twarowski, oraz prezydenci miasta: Piotr Krzystek, Krzysztof Nowak i Tomasz Jarmoliński, podpisali symboliczny dokument przekazania gmachu, a następnie wręczyli go dyrektorowi Teatru Lalek „Pleciuga” Zbigniewowi Niecikowskiemu.

29.06.2008
Zmiana nazwy placu Żukowa

Dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” Zbigniew Niecikowski, w imieniu własnym i całego zespołu, złożył wniosek o zmianę nazwy placu Georgija Żukowa, na którym budowana jest nowa siedziba Pleciugi, na plac Teatralny.

30.06.2008
Kurtyna... ostatni raz w siedzibie przy ul. Kaszubskiej

Sezon teatralny 2007/2008 został zakończony spektaklem "Szewczyk Dratewka". Po przedstawieniu dyrektor Zbigniew Niecikowski i pierwszy dyrektor teatru lalek w Szczecinie, Stanisław Lagun, po raz ostatni zaciągnęli kurtynę na scenie w budynku przy ulicy Kaszubskiej 9.

30.09.2008
Wyprowadzka "Pleciugi" z ulicy Kaszubskiej

Od sierpnia do września trwała wyprowadzka „Pleciugi” do tymczasowych siedzib: Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Malczewskiego 10) i willi Lentza (al. Wojska Polskiego 64). Dyrekcja i administracja Teatru Lalek „Pleciuga” została przeniesiona do budynku przy placu Lotników 7.

30.11.2008
Projekt "Teatr w drodze"

W ramach programu ministerialnego „Teatr w drodze” Teatr Lalek „Pleciuga” w październiku i listopadzie zagrał 25 spektakli ("Szpaka Fryderyka", "Śpiącą królewnę", "Trzy bajki o smoku" i "8 dni stworzenia świata") w miastach i miasteczkach regionu, między innymi w Policach, Goleniowie, Połczynie Zdroju, Chwarstnicy, Stepnicy, Mieszkowicach, Gryfinie oraz Reptowie.

24.02.2007
Nowa "Pleciuga"? / założenia projektowe

Odbyło się pierwsze robocze spotkanie dyrekcji i konsultantów z reprezentantami firmy ECE Projektmanagement Polska SA na temat założeń projektowych budowy nowej siedziby teatru na placu Żukowa. Kolejne konsultacje dotyczące funkcjonowania teatru odbywały się systematycznie do momentu zakończenia prac nad projektem budowy.

30.05.2007
Nowa "Pleciuga"? / porozumienie z Miastem

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek i dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” Zbigniew Niecikowski podpisali wstępne warunkowe porozumienie w sprawie zamiany gruntów, na mocy której Miasto Szczecin zamierza sprzedać Teatrowi Lalek „Pleciuga” teren pod nową siedzibę przy placu Żukowa, z bonifikatą 99,9%, natomiast Teatr Lalek „Pleciuga” przekaże gminie prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się dotychczasowa siedziba teatru.

30.06.2007
Nowa "Pleciuga"? / konferencja prasowa w Urzędzie Miasta

W Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa dotycząca podpisania aneksu do umowy zawartej pomiędzy Miastem Szczecin a ECE Projektmanagement Polska, na podstawie której firma ta do jesieni 2008 roku miała wybudować nową siedzibę Teatru Lalek „Pleciuga” na placu Żukowa. Zespół "Pleciugi" w pełni wywiązał się z nałożonego przez prezydentów Piotra Krzystka i Tomasza Jarmolińskiego obowiązku przygotowania wraz z firmą ECE schematu funkcjonalnego pomieszczeń.

30.09.2007
Podpisanie aktu notarialnego

Zastępca prezydenta miasta Beniamin Chochulski oraz dyrektor Teatru Lalek „Pleciuga” Zbigniew Niecikowski podpisali akt notarialny dotyczący działki przy placu Żukowa w Szczecinie.

25.03.2006
Projekt "Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika" / prapremiera "Korozji"

W ramach projektu „Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika” odbyła się prapremiera przedstawienia "Korozja". W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Lalek „Pleciuga” oraz aktorzy teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt.

01.04.2006
Projekt "Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika" / prapremiera "Drogi"

W ramach projektu „Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika” w Miejscu Sztuki OFFicyna odbyła się polska prapremiera przedstawienia "Droga", a w Uckermärkische Bühnen Schwedt (Niemcy) wystawiono prapremierę tego spektaklu w niemieckiej obsadzie.

04.06.2006
Udział w V Warszawskim Pałacu Teatralnym

Teatr Lalek „Pleciuga” wziął udział w V Warszawskim Pałacu Teatralnym, zorganizowanym przez Teatr Lalka, prezentując spektakl "DZIKIE ŁABĘDZIE-ci" i uczestnicząc w forum „Mały-duży człowiek bohaterem teatru dla dzieci”.

20.05.2006
Projekt "Promocja współczesnej dramaturgii niemieckiej"

W ramach projektu „Promocja współczesnej dramaturgii niemieckiej” odbyły się między innymi: premiera sztuki "Szpak Fryderyk" oraz spotkania autorskie z Rudolfem Herfurtnerem, połączone w wykładem dr Marion Victor (z wydawnictwa Verlag der Autoren) na temat współczesnej dramaturgii i twórczości Herfurtnera.

19.04.2006
KONTRAPUNKT 2006

W dniach 19–23 kwietnia odbył się XLI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

więcej o 41. edycji festiwalu:
http://www.kontrapunkt.pl/arch_xli/pl_start.htm

16.04.2012
KONTRAPUNKT 2012

W dniach 16–22 kwietnia odbył się XLVII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

więcej o 47. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2012 

22.04.2009
KONTRAPUNKT 2009

W dniach 22–26 kwietnia odbył się XLIV Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

informacje o 44. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2009

16.04.2008
KONTRAPUNKT 2008

W dniach 16–20 kwietnia odbył się XLIII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

informacje o 43. edycji festiwalu:
http://www.kontrapunkt.pl/2008/index.html

18.04.2007
KONTRAPUNKT 2007

W dniach 18–22 kwietnia odbył się XLII Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2007. Po raz pierwszy uczestnicy KONTRAPUNKTU wyjechali na jeden dzień do Berlina, by na scenach stolicy Niemiec oglądać wchodzące w skład festiwalu spektakle.

informacje o 42. edycji festiwalu:
http://www.kontrapunkt.pl/2007/index.htm

05.05.2004
Program „Theatergrenzenlos” w Schwedt

W ramach realizowanego przez Uckermärkischen Bühnen Schwedt programu „Theatergrenzenlos” w niemieckim teatrze zaprezentowano przedstawienie "8 dni stworzenia świata" oraz otwarto wystawę scenografii autorstwa Marii Balcerek do przedstawienia "Pan Twardowski".

25.11.2004
Premiera w Schwedt

W teatrze Uckermärkischen Bühnen Schwedt odbyła się premiera sztuki "Czarnoksiężnik Szmaragdowego Miasta" (adaptacja i reżyseria – Gösta Knothe), przygotowanej we współpracy z Teatrem Lalek „Pleciuga”.

21.04.2004
KONTRAPUNKT 2004

W dniach 21–25 kwietnia odbył się XXXIX Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2004.

informacje o 39. edycji festiwalu:
http://www.kontrapunkt.pl/arch_xxxix/pl_start.htm

20.03.2005
Kongres teatru dla dzieci i młodzieży

Podczas Kongresu Teatru dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu wielkie zainteresowanie i uznanie wzbudziła edukacyjna działalność Teatru Lalek „Pleciuga”, szczególnie wydawana od 1998 roku gazeta teatralna „Gabit”, zeszyty metodyczne „Kocham Teatr” oraz współpraca z Uniwersytetem Szczecińskim. Podkreślono, że Pleciuga okazała się prekursorem wielu działań, takich jak realizacja projektów międzynarodowych i pozyskiwanie funduszy unijnych.

20.04.2005
KONTRAPUNKT 2005

W dniach 20–24 kwietnia odbyła się jubileuszowa edycja XL Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

informacje o 40. edycji festiwalu:
http://www.kontrapunkt.pl/arch_xl/pl_start.htm 

30.11.2005
Projekt "Andersen - twórca baśniowej wyobraźni Europy"

Realizacja projektu „Andersen – twórca baśniowej wyobraźni Europy”, obejmującego między innymi warsztaty teatralne i plastyczne dla polskiej, niemieckiej i duńskiej grupy dzieci i młodzieży, otwarcie wystaw oraz międzynarodową interdyscyplinarną konferencję naukową „Wokół Andersena”, która została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydano także polsko-niemiecko-angielski numer gazety teatralnej „Gabit” związany tematycznie z Rokiem Andersena i projektem. W centrum miasta odbyła się Parada Postaci Andersenowskich pod tytułem „Cztery pory roku pana Andersena”.

16.01.2005
Publikacja o historii szczecińskiego teatru lalek

Dnia 16 stycznia w Teatrze Lalek „Pleciuga” odbyła się promocja jubileuszowej książki Roberta Cieślaka i Elżbiety Stelmaszczykowej: Pół wieku teatru lalek w Szczecinie. „Rusałka” – „Pleciuga” 1953–2003.

20.04.2007
Występ gościnny

Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wiedniu (w ramach programu „Achtung! Umpolen”) zespół Teatru Lalek „Pleciuga” zaprezentował niemiecką wersję spektaklu "8 dni stworzenia świata".

10.01.2007
Projekt adaptacji kina na nową siedzibę teatru

Teatr Lalek „Pleciuga” otrzymał do konsultacji przygotowany przez firmę ECE Projektmanagement Polska projekt adaptacji kina Colosseum na nową siedzibę teatru. Na spotkaniu z reprezentantami firmy dyrekcja "Pleciugi" przedstawiła kilkadziesiąt krytycznych uwag dotyczących projektu adaptacji, który nie spełniał podstawowych warunków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania teatru.

23.11.2010
Program "Teatr Polska"

Teatr Lalek „Pleciuga” zakwalifikował się do programu „Teatr –Polska”, zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego zaś przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W ramach programu spektakl "8 dni stworzenia świata" w październiku i listopadzie zaprezentowano w pięciu miastach naszego województwa.

25.09.2010
Premiera "Fumum Vendere"

Na Scenie dla Dorosłych odbyła się premiera „Fumum Vendere” (tekst i reżyseria – Agata Biziuk), spektaklu zrealizowanego we współpracy Teatru Lalek „Pleciuga w Szczecinie”, Teatru Nowego im Kazimierza Dejmka w Łodzi, Białostockiego Teatru Lalek oraz Nieformalnej Grupy Avis (produkcja).

24.09.2010
Pożegnanie

24 września zmarł Andrzej Ulrich, aktor lalkarz, wieloletni pracownik Teatru Lalek „Pleciuga”.
Występował w Teatrze Lalek „Marcinek” w Poznaniu, na scenie lalkowej przy Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu oraz w Teatrze Lalek „Pleciuga” (w latach 1966–1975 i 1978–2001); był członkiem Zarządu Głównego ZASP-u, Sekcji Teatru Lalek oraz wiceprezesem Zarządu Oddziału ZASP-u w Szczecinie.

28.11.2010
Projekt "Dzieci magii - od rytuału do współczesnego teatru lalek"

Od września do listopada, w ramach projektu „Dzieci magii – od rytuału do współczesnego teatru lalek”, odbyły się warsztaty afrykańskie dla dzieci, spotkania z podróżnikami oraz parada afrykańska, zorganizowana z okazji rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego, w którym udział wzięli artyści Pleciugi, szczecińskiego Teatru Współczesnego, zespołów muzycznych (Sambal, Afrique Nouali, Konoba, Czerwone Drzewo), a także uczestnicy warsztatów i mieszkańcy miasta.

11.04.2011
KONTRAPUNKT 2011

W dniach 11–16 kwietnia odbył się XLVI Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT.

informacje o 46. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2011

06.12.2008
Jubileusz 50-lecia teatru

Jubileusz pięćdziesięciopięciolecia Teatru Lalek „Pleciuga” świętowano w podróży: w dniach 6–8 grudnia zespół aktorski pięciokrotnie zaprezentował w Teatro dei burattini San Carlino w Rzymie przedstawienie "8 dni stworzenia świata".
Gościnne występy zostały przygotowane we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie w ramach promocji Szczecina

20.11.2009
Plebiscyt Bursztynowy Pierścień

Rozstrzygnięcie kolejnego plebiscytu Bursztynowy Pierścień, ogłoszonego przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”. Nominację otrzymał spektakl Teatru Lalek „Pleciuga”: "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" oraz Maria Dąbrowska za tytułową rolę w spektaklu "Pippi Pończoszanka". Srebrną Ostrogę, wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla najlepszego młodego aktora, zdobył Rafał Hajdukiewicz za kreację Kubusia w spektaklu "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota".

05.02.2010
Scena Etiud - premiera spektaklu "Tukar"

W sali prób odbyła się inauguracja Sceny Etiud. Z tej okazji zaprezentowano premierę dla widzów dorosłych – "Tukar" w reżyserii Adama Frankiewicza.

01.09.2013
Działania jubileuszowe

Rozpoczęły się działania w ramach projektu „Teatr i miasto: przestrzeń świętowania/przestrzeń codzienności” (warsztaty „Plakaty antyteatralne (à rebours)”, przygotowane we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie).

27.09.2008
Premiera spektaklu "Pippi Pończoszanka"

W tymczasowej siedzibie Pleciugi, w ACK US, odbyła się premiera spektaklu "Pippi Pończoszanka" na podstawie książek Astrid Lindgren. W roli tytułowej wystąpiła gościnnie Maria Dąbrowska, aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie.

03.04.2008
Rozpoczęcie budowy nowej siedziby teatru

Odbyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy nowej siedziby Teatru Lalek „Pleciuga” przy placu Żukowa.

29.05.2009
Nowa siedziba "Pleciugi"

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Teatru Lalek „Pleciuga”. Odbyła się premiera spektaklu dla dorosłych "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota". Przed spektaklem Zbigniew Niecikowski i Paulina Lenart wygłosili "Prolog", napisany przez Artura Daniela Liskowackiego specjalnie dla uczczenia otwarcia nowej siedziby teatru. Dwa dni później odbyła się premiera spektaklu dla dzieci "Kopciuszek".

01.03.2010
10 lat Sceny dla Dorosłych

Jubileusz dziesięciolecia Sceny dla Dorosłych w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Z tej okazji otwarto wystawę i zaprezentowano następujące spektakle: "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota", "Tukar", "Duvelor albo Farsa o starym diable" oraz "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?".

20.04.2010
KONTRAPUNKT 2010

W dniach 20–25 kwietnia odbył się XVL Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2010.
W ramach nurtu konkursowego Teatr Lalek „Pleciuga” dwukrotnie zaprezentował spektakl "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota", który zdobył II miejsce w głosowaniu publiczności na Nagrodę Grand Prix (Wielką Nagrodę Publiczności). Ponadto w ogólnopolskim plebiscycie „Pochwalmy się! 20 lat RP.pl” KONTRAPUNKT zdobył I miejsce w kategorii DZIEŁO, DZIAŁANIA/ZJAWISKA...” które w minionym dwudziestoleciu budowały pozytywny wizerunek miast i regionów. W związku z żałobą narodową nie odbył się przygotowany do realizacji Mały Kontrapunkt.

informacje o 45. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2010

01.04.2011
Mały Kontrapunkt 2011

Po raz pierwszy odbył się Mały Kontrapunkt, festiwal teatralny dla dzieci (poprzedziła go akcja promocyjna „Zielony świt”, czyli obsadzenie Jasnych Błoni pięcioma tysiącami balonów). Spektakle zaprezentowały zespoły artystyczne z Polski i krajów nordyckich: Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji. Ponadto przeprowadzono warsztaty teatralne dla dzieci.

PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU
1-10 kwietnia 2011

piątek 1 kwietnia
19:00 Rautakeuhko /  Iron Lung  [przedstawienie muzyczne z elementami współczesnego cyrku],  Kimmo Pohjonen i Ville Walo, Finlandia

sobota 2 kwietnia
14:00 i 15:00 "Afrykańska przygoda", Teatr Lalek Pleciuga
16:00 "Kret i dom, który przyszedł i odszedł" [The Mole and the House that came and left], Teatret Lampe, Dania

niedziela 3 kwietnia
11:00 "Słoń", Teatr Lalek Pleciuga
12:00 i 13:00 "Straszaki" [RÄDDisor], ZebraDans, Szwecja

sobota 9 kwietnia
11:00 "Białe baloniki", Teatr Współczesny
14:30 i 16:30 "Okropny poranek" [A Terrible Morning], Henriette Harbitz, Norwegia

niedziela 10 kwietnia
11:00, 12:15 i 13:30 "Opowieść o Helokruunu" [The Story of Helokruunu],Teatteri Vekkulikettu, Finlandia
19:00 The Sound // Vocal Gypsy Jazz [koncert], Rêve Bohème, Dania

13.04.2012
Mały Kontrapunkt 2012

Po raz drugi odbył się Mały Kontrapunkt, festiwal teatralny dla dzieci, ponownie zrealizowany w formule projektu polsko-nordyckiego. Spektakle zaprezentowały teatry ze Szczecina, Finlandii, Norwegii i Szwecji, wystąpiły też zespoły muzyczne z Danii, Islandii i Norwegii. Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i piekarniczych.

PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU
13-15 kwietnia 2012

piątek, 13 kwietnia
19:00 Retro Stefson (koncert), Islandia

sobota, 14 kwietnia
11:00 „Na arce o ósmej” (spektakl), Teatr Współczesny 
11:30 Warsztaty piekarnicze Asprodu 
11:30 Warsztaty plastyczne 
11:30 Retro Stefson (warsztaty muzyczne), Islandia 
12:00, 13:30 i 15:00 „Matti’s Sea Adventure” (spektakl), Teatteri Vekkulikettu, Finlandia 
16:00 “WeFiction & Privat Rite” (spektakl), Panta Rei Danseteater, Norwegia 
19:00 Einar Stray (koncert), Norwegia [

niedziela, 15 kwietnia
11:30 Warsztaty piekarnicze Asprodu 
11:30 Warsztaty plastyczne 
11:00 „Zuzu i Lulu” (spektakl), Teatr Lalek Pleciuga 
11:00, 12:30 i 14:00 „Oh! Hello Baby” (działanie artystyczne – najnaje), Minna Krook, Szwecja [
16:00 „The Door – two clowns in trouble” (spektakl), Dance Theatre Hurjaruuth, Finlandia
17:00 „Jabłoneczka” (spektakl), Teatr Lalek Pleciuga
19:00 Pinkunoizu (koncert), Dania 

27.05.2010
Prapremiera spektaklu "Tańcząca gazela i magiczny tam-tam"

Prapremiera spektaklu dla dzieci "Tańcząca gazela i magiczny tam-tam" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, przygotowanego w ramach projektu „Dzieci magii – od rytuału do współczesnego teatru lalek”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

09.12.2011
Bursztynowy Pierścień dla "Afrykańskiej przygody"

Spektakl "Afrykańska przygoda" otrzymał główną nagrodę w teatralnym plebiscycie Bursztynowy Pierścień w kategorii najlepszy spektakl sezonu na scenach zachodniopomorskich.

23.11.2012
Bursztynowy Pierścień dla Rafała Hajdukiewicza

W Teatrze Lalek „Pleciuga” odbyła się gala 31. plebiscytu Bursztynowy Pierścień, organizowanego przez dziennik „Kurier Szczeciński”. Bursztynowy Pierścień w kategorii najlepszy aktor sezonu 2011/2012 zdobył Rafał Hajdukiewicz za rolę Don Juana w przedstawieniu "Don Juan, czyli..." w reżyserii Aleksieja Leliavskiego.

01.02.2009
Płyta "Pippi Piratka"

Premiera płyty "Pippi Piratka", na której znalazły się piosenki z przedstawienia "Pippi Pończoszanka", a także inne, autorstwa Konrada Dworakowskiego (słowa) i Piotra Klimka (muzyka).

07.05.2011
Uruchomienie fontanny multimedialnej

Uroczyste uruchomienie multimedialnej fontanny z muzyką skomponowaną przez Piotra Klimka.

01.02.2012
Dofinansowanie z MKiDN

Przygotowany przez Teatr Lalek „Pleciuga” projekt „Mamy prawo do bycia sobą – teatr (dla) dzieci”, dotyczący idei Janusza Korczaka oraz Deklaracji Praw Dziecka, otrzymał dofinansowanie w ramach programów ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2012.

12.04.2013
Mały Kontrapunkt 2013

Po raz trzeci odbył się Mały Kontrapunkt, festiwal teatralny dla dzieci, w tym roku zrealizowany w formie pokazów przedstawień z regionu i uczelni teatralnych.

PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU
12-14 kwietnia 2013

piątek 12 kwietnia
18:00 „Julian To Wiem” / duża scena

sobota 13 kwietnia
11:00 warsztaty „Wkoło Słońca” (dzieci 4-6 lat) / sala edukacyjna
11:30 warsztaty piekarnicze Asprodu
13:00 warsztaty „Wkoło Słońca” (dzieci 7-10 lat) / sala edukacyjna
11:00, 12:30 „Białe baloniki” / sala kameralna
14:30, 15:30 „A ku ku” / sala prób
16:00 „Najmniejszy klaun na świecie” / duża scena

niedziela 14 kwietnia
11:00 „Paskuda i Maruda” / duża scena
11:00, 12:30 i 14:00 warsztaty plastyczne Pleciugi
11:30 warsztaty piekarnicze Asprodu
13:30, 14:45 „Guzik” / sala prób

 

15.04.2013
KONTRAPUNKT 2013

W dniach 15–21 kwietnia odbył się XLVIII Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Zaprezentowano między innymi koprodukcję PTMF KONTRAPUNKT i Teatru Współczesnego w Szczecinie: polską prapremierę sztuki Franka McGuinnessa "Greta Garbo przyjechała", wyreżyserowaną przez Annę Augustynowicz.

informacje o 48. edycji festiwalu:
www.kontrapunkt.pl/2013

21.03.2013
Internetowy teatr TVP

W ramach szóstej edycji „Internetowego Teatru TVP dla szkół” TVP Szczecin przygotował internetową transmisję spektaklu "Pinokio" Teatru Lalek „Pleciuga”.

01.03.2013
Premiera spektaklu "Niebieski Piesek"

Premiera spektaklu "Niebieski Piesek" była pierwszą premierą w roku jubileuszowym i jednocześnie trzecią w Pleciudze premierą sztuki Gyuli Urbana. Została przygotowana dla uczczenia dwudziestej rocznicy śmierci poprzedniego dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga” i dwukrotnego reżysera "Niebieskiego Pieska" – Włodzimierza Dobromilskiego.

24.10.2012
Pożegnanie Gizi...

24 października zmarła Grażyna Jotko, formalnie specjalista ds. kadrowych, faktycznie zaś ktoś dla "Pleciugi" o wiele ważniejszy: zajmowała się sprawami teatru, była główną księgową i osobą współodpowiedzialną za biuro festiwalowe, a także naszym dobrym duchem, naszą Gizią...

07.01.2012
Premiera spektaklu "Szczur"

W styczniu odbyła się premiera spektaklu "Szczur", monodramu Rafała Hajdukiewicza, przygotowanego w ramach otrzymanego w lipcu 2011 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

01.12.2013
Premiera spektaklu "Tymoteusz i mikołajki"

"Tymoteusz i Mikołajki" Jana Wilkowskiego w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego.

Jak to się dzieje, że wszystkie dzieci dostają prezent tego samego dnia? Czy to możliwe, że istnieje więcej niż jeden Święty Mikołaj? "Tymoteusz i Mikołajki" to zabawny spektakl, niosący odpowiedź na dręczące pytania o Mikołaja. Kolejne perypetie małego Misia Tymcia przenoszą nas w atmosferę świątecznego zamieszania i pokazują, że święta to nie tylko prezenty, ale przede wszystkim bycie razem.

04.12.2013
Warsztaty plastyczne

WARSZTATY PLASTYCZNE

sobota 14 grudnia 2013
godzina 15:00 / dzieci 3-6 lat
godzina 16:30 / dzieci 7-12 lat

W sobotnie popołudnie zaprosimy Was na długą i pełną niebezpieczeństw podróż do Szkoły Złości i Chytrości, żeby wraz z małym Wilczkiem odszukać straszliwego Stryjca-Złyjca i nauczyć się dziesięciu przykazań-dokazań Złego Wilka. Jak przebiegać będzie ta podróż, dowiemy się z książki Iana Whybrowa "Księga straszliwej niegrzeczności - napisał Wilczuś z wielkiej złości" - uroczej, pełnej humoru opowieści, która spodoba się wszystkim dzieciom, tym zupełnie malutkim i tym trochę większym.

Przeczytane przez aktorkę Grażynę Wojtczak fragmenty książki wprowadzą nas w twórczą atmosferę zabaw plastycznych, podczas których każdy będzie mógł stworzyć własną mapę przygód.

informacje i zapisy:
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114

ceny biletów:
18 zł dla dziecka, 5 zł dla osoby dorosłej

12.12.2013
Kiermasz i warsztaty

KIERMASZ RĘKODZIEŁA
i WARSZTATY PRZEDŚWIĄTECZNE
sobota 21 grudnia 2013

11:00 - 18:00 kiermasz rękodzieła / dla wszystkich
11:15 warsztaty teatralne / dla dzieci od 8 lal
14:00 warsztaty plastyczne / dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat
16:00 warsztaty teatru cieni / dla dzieci od 8 lat

Przedświąteczna sobota to świetny czas na spędzenie go w Teatrze. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla tych dużych i tych całkiem niewielkich.

W godzinach od 11:00 do 18:00 zapraszamy na kiermasz rękodzieła, który będzie doskonałą okazją, by zaopatrzyć się w piękne świąteczne dekoracje lub upominki dla najbliższych.

O 11:15 młodzi aktorzy w wieku powyżej 8 roku życia będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Martę Łągiewkę-Niewiadomską.

O 14:00 zapraszamy dzieci od 4 do 8 lat na warsztaty plastyczne, a inspiracją do nich będzie pełna ciepłego uroku książka Evy Susso z ilustracjami Benjamina Chaud'a - "Yeti".

A o 16:00 rozpoczną się warsztaty teatru cieni podczas których spróbujemy zilustrować najpiękniejsze polskie kolędy (zajęcia dla dzieci od 8 lat).

WSTĘP NA KIERMASZ JEST BEZPŁATNY.

informacje i zapisy na warsztaty:
Magdalena Bogusławska
tel. 91 44 55 114

ceny biletów na warsztaty:
18 zł dla dziecka, 5 zł dla osoby dorosłej

30.12.2013
Teatralny Sylwester

Zapraszamy Państwa do spędzenia tego ostatniego dnia w roku w Teatrze Lalek PLECIUGA.

Klimatyczny wieczór w teatralnej scenerii gwarantuje Państwu wyjątkowe pożegnanie starego roku i niebanalne powitanie nowego…

W programie sylwestrowego spotkania:
spektakl "Stworzenia sceniczne" w reż. Pawła Aignera
spotkanie z aktorkami
lampka szampana
noworoczny tort

31 grudnia 2013
godzina 19.00
Teatr Lalek PLECIUGA

ZAPRASZAMY!

rezerwacja biletów:
Biuro Obsługi Widzów - tel. 91 433 58 04
kasa - tel. 91 44 55 111
cena biletu: 90 zł

20.11.2013
"Gabit"

JUŻ JEST! Nowy numer gazety teatralnej "Gabit".

Gazetę mogą Państwo bezpłatnie otrzymać w PLECIUDZE.

W nowym numerze:
- o jubileuszu 60-lecia oraz projekcie "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności"
- o "Bajkach samograjkach" w reż. Anny Augustynowicz
- o "Stworzeniach scenicznych" w reż. Pawła Aignera
- i wiele wiele innych...

13.11.2013
Panel dyskusyjny

"Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?"
Szczecin, 14-16 XI 2013
w godzinach 10.00-14.00
pod opieką merytoryczną dr Haliny Waszkiel

Dzień I: Gdzie jesteśmy?
Dzień II: Dokąd zmierzamy?
Dzień III: Jak tam dojść?

Program szczegółowy:

Dzień I: Gdzie jesteśmy? (moderator: dr Halina Waszkiel)

Referaty:

1. prof. dr hab. Dariusz Kosiński (UJ) - Miejsce teatru lalek we współczesnym teatrze polskim oraz w refleksji teatrologów.

2. dr hab. Marek Waszkiel (Wydział Sztuki Lalkarskiej AT) - Specyfika polskiego teatru lalek na tle Europy i świata.

3. dr Krystian Kobyłka (Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu) - Obraz polskiego teatru lalek z perspektywy wieloletniego organizatora najważniejszego festiwalu krajowego.

4. Anna Augustynowicz - Doświadczenie teatru lalek w pracy reżysera dramatu.

5. Paweł Passini - Inspiracje lalkowe (zwłaszcza w Turandot i Morrisonie); Czy i czym różnią się teatry lalkowe od nielalkowych?

6. dr Marzenna Wiśniewska - Multimedia w polskim teatrze lalek - kierunki poszukiwań inscenizacyjnych i wyzwanie intermedialności.

7. Justyna Czarnota (Instytut Teatralny) - Krytyka teatru lalek na tle polskiej krytyki teatralnej.

Dyskusja z udziałem referentów i publiczności, mająca na celu określenie aktualnego miejsca teatru lalek na tle teatru w Polsce i na tle sztuki lalkarskiej na świecie.

Dzień II: Dokąd zmierzamy? (moderator: dr Marzenna Wiśniewska)

Referaty:

1. Alicja Morawska-Rubczak - O teatrach dla dzieci (także dzieci najmłodszych), ambicjach, potrzebach, kierunkach rozwoju.

2. dr Marcin Bartnikowski (Malabar Hotel) - O ambicjach, poszukiwaniach, marzeniach i problemach niezależnych artystów-lalkarzy uprawiających teatr lalek dla dorosłych.

3. Konrad Dworakowski ("Pinokio", Łódź) - O sytuacji młodego reżysera w starych strukturach teatrów instytucjonalnych.

4. Paweł Aigner - O młodych dramaturgach (Malina Prześluga, Michał Walczak) oraz wykorzystywaniu lalek/form/multimediów w teatrze lalek, a także o niechęci do lalek.

5. Zuzanna Głowacka (kierownik programowy festiwalu "Materia Prima" w Krakowie) - Teatr lalek / teatr formy / teatr plastyczny - penetrowanie granic teatru lalek i rozszerzanie jego rozumienia.

6. Adam Walny - Teatr lalek - magma czy beton?

[głos w dyskusji: Bogdan Nauka (Zdrojowy Teatr Animacji, Jelenia Góra, Cieplice) - "Teatr najnajów - moda czy potrzeba?"]

Dyskusja z udziałem referentów i publiczności, mająca na celu wskazanie zainteresowań, ambicji i kierunków poszukiwań młodszej generacji reżyserów teatru lalek oraz towarzyszącej im refleksji teoretycznej. Stosunek reżyserów do lalki/formy.

Dzień III: Jak tam dojść? (moderator: dr hab. Marek Waszkiel)

Referaty:

1. dr Aneta Głuch-Klucznik (dziekan) - O kierunkach i sposobach kształcenia lalkarzy na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu (PWST w Krakowie) oraz współpracy międzyuczelnianej.

2. dr hab. Marta Rau (prodziekan ATB, w zastępstwie dziekan dr hab. Sylwii Janowicz-Dobrowolskiej) - O kierunkach i sposobach kształcenia lalkarzy na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (AT w Warszawie) oraz planowanym nowym kierunku: scenografii lalkowej.

3. dr Aleksander Maksymiak (WL Wrocław) - O kształceniu reżyserów-lalkarzy.

4. prof. dr hab. Wojciech Kobrzyński (ATB Białystok) - Zawód - reżyser.

5. Marek Chodaczyński (Prezydent POLUNIMA) oraz dr Waldemar Wolański (I Wiceprezydent) - O roli POLUNIMY jako reprezentanta polskiego teatru lalek w świecie oraz organizacji konsolidującej krajowe środowisko teatralne.

6. Karol Suszczyński (doktorant IBL PAN) - O młodej krytyce teatru lalek oraz ambicjach badawczych młodych teatrologów.

7. Zbigniew Rudziński ("Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży") - O inspirującej roli młodej dramaturgii w rozwoju polskiego teatru lalek.

8. dr Halina Waszkiel (Wydzial Sztuki Lalkarskiej AT) - O "lalkowej" lekturze utworów dramatycznych.

[Referat nadesłany: Lucyna Kozień (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej) - o stymulującej dla polskiego lalkarstwa roli festiwali, w których uczestniczą goście zagraniczni.]

Dyskusja z udziałem referentów i publiczności, mająca na celu wskazanie kierunków nauczania sztuki lalkarskiej na polskich uczelniach oraz sił, środków i źródeł inspiracji w dalszym rozwoju polskiego teatru lalek.

09.11.2013
Pokazy powarsztatowe

9 listopada odbyły się pokazy warsztatowe, ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród uczestnikom biorącym udział w poszczególnych działaniach projektu „Teatr i miasto: przestrzeń świętowania/przestrzeń codzienności”. 

 

9 listopada koniecznie przyjdź do PLECIUGI!

Od 12.00 atrakcje w teatrze i wokół niego - pokazy warsztatowe i inne niespodzianki.

Ty również możesz stać się kreatorem działań jubileuszowych.
Nie przegap tego!

wstęp wolny


Akcja odbywająca się w dniu 9 listopada realizowana jest w ramach projektu jubileuszowego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

16.11.2013
Premiera spektaklu "Bajki samograjki"

PREMIERA
"BAJEK SAMOGRAJEK"

sobota 16 listopada

Wieczorem 16 listopada odbyła się premiera spektaklu "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz, a następnie uroczysta gala jubileuszowa i bankiet.

 

Przedstawienie zrealizowano w ramach projektu jubileuszowego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

30.10.2013
Wystawa

Zapraszamy Państwa na Jasne Błonia, gdzie prezentowana jest wystawa jubileuszowa - o 60-leciu istnienia teatru lalek w Szczecinie.


Wystawa realizowana jest w ramach projektu jubileuszowego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

17.10.2013
Krokusowa rewolucja

Z radością informujemy, że PLECIUGA dołączyła do akcji "Krokusowa rewolucja"!

Już w najbliższą niedzielę, o godzinie 12:30, tuż po przedstawieniu zaprosimy Państwa do wspólnego sadzenia krokusów na placu Teatralnym.

""Krokusowa rewolucja" rozpoczęła się w Szczecinie w ubiegłym roku, jako autorski pomysł Marii Myśliwiec, przewodniczącej Rady Osiedla Arkońskie-Niemierzyn. Do tej pory budzące wiosnę kobierce krokusów rosły na Jasnych Błoniach. Ona postanowiła je przenieść także w inne rejony - za społeczne środki, społecznymi siłami." ("Kurier Szczeciński", 25.07.2013, autorka A. Nalewajko)

Sadzenie krokusów przy Teatrze Lalek PLECIUGA wspiera "Kurier Szczeciński".

10.10.2013
Gra miejska

Gra miejska "Śladami teatru"
niedziela 20 października 2013
w godzinach 11:00 - 14:00

START GRY: 11:00 w Teatrze Lalek PLECIUGA / sala edukacyjna

To gra będąca wycieczką po Szczecinie, w trakcie której ujawni się teatralna tkanka obecna w przestrzeni miasta. Uczestnicy gry, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, będą wykonywać zadania związane z... teatrem i miastem.

Zapraszamy do wspólnej, twórczej zabawy, w trakcie której ROZHUŚTACIE SWOJĄ WYOBRAŹNIĘ!

UDZIAŁ W GRZE JEST BEZPŁATNY

Do udziału w grze zapraszamy rodziny z dziećmi.
Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: marketing@pleciuga.pl.
W zgłoszeniu należy podać nazwę swojej grupy (tutaj zostawiamy Państwu wolną rękę - może to być tytuł ulubionego filmu, bajki, a może jakaś kombinacja słów powstała z połączenia imion wszystkich członków grupy?) + imiona i nazwiska uczestników grupy oraz numer telefonu do dorosłego opiekuna.
Uczestnictwo w grze potwierdzane będzie za pośrednictwem poczty elektronicznej.


Gra miejska realizowana jest w ramach projektu jubileuszowwego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

07.10.2013
Kiermasz książki

sobota 19 października
w godzinach 11:00-14:00

Jak zwykle zapraszamy wszystkich miłośników czytania i … kupowania książek w okazyjnych cenach! Będzie można kupić, sprzedać lub wymienić się książkami. Z naszego kiermaszu wychodzą zadowoleni dorośli i dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do wzięcia udziału zapraszamy tych, którzy chcą kupić książki, oraz tych, którzy chcą je sprzedać lub wymienić.

Udział w kiermaszu jest bezpłatny.

Ważne! Jeśli chcesz przyjść na kiermasz ze swoimi książkami, wyślij zgłoszenie na adres: kiermasz@szczecinczyta.pl

do 16 października z dopiskiem "VI Kiermasz". Przed zgłoszeniem swojego udziału, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem VI Kiermaszu Książki Przeczytanej.

organizatorzy:
SzczecinCzyta.pl
blog Szczecin dla Dzieci
Teatr Lalek PLECIUGA

patron medialny:
elewatorkultury.org

25.09.2013
Warsztaty jubileuszowe

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY: CYRKOWE, AKTORSKIE, STREET ARTOWE

WARSZTATY CYRKOWE
zajęcia dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat

Zajęcia obejmują 3 spotkania warsztatowe, zakończone pokazem na dużej scenie Teatru Lalek PLECIUGA.

12, 19 i 26 października / w godzinach 11:00-13:30
9 listopada / POKAZ

cena biletu na cykl warsztatów cyrkowych: 20 zł

WARSZTATY AKTORSKIE / LIMIT MIEJSC WYCZERPANY
zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat

Zajęcia obejmują 4 spotkania warsztatowe, zakończone pokazem na dużej scenie Teatru Lalek PLECIUGA.

5, 12, 19 i 26 października / w godzinach 10:00-12:30
9 listopada / POKAZ

cena biletu na cykl warsztatów aktorskich: 20 zł

WARSZTATY STREET ARTOWE
Szczecin, NATURAlnie

Każde zajęcia skierowane są do innej grupy wiekowej.

sobota 5 października / dzieci w wieku od 4 do 5 lat / LIMIT MIEJSC WYCZERPANY
sobota 5 października / dzieci w wieku od 10 do 12 lat / w godzinach 13:00-16:00
sobota 12 października / dzieci w wieku 6-9 lat / LIMIT MIEJSC WYCZERPANY
sobota 19 października / młodzież w wieku 13-16 lat / w godzinach 10:30-13:00

cena biletu za zajęcia: 5 zł

----

ZAPISY NA ZAJĘCIA

Na warsztaty obowiązują zapisy - liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: marketing@pleciuga.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer telefonu do rodzica/opiekuna.

Uczestnictwo w warsztatach potwierdzane będzie za pośrednictwem poczty elektronicznej.


Warsztaty realizowane są w ramach projektu jubileuszowego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

25.09.2013
Warsztaty teatralne

WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI I OPIEKUNÓW

zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat
wraz z opiekunami

Zajęcia dla dzieci z... mamą, tatą, babcią, dziadkiem lub innym opiekunem. Podsumowując: DLA WSZYSTKICH, którzy lubią i chcą w twórczy sposób spędzić wolny czas :)

Podczas warsztatów zostanie zrealizowana jedna - wybrana przez uczestników - bajka samograjka. Uczestnicy własnoręcznie wykonają scenografię i kostiumy do przedstawienia. Spróbują też zmierzyć się z wyborem i opracowaniem podkładu muzycznego.

Warsztaty zostaną zakończone pokazem efektów wspólnej pracy oraz udziałem dzieci w paradzie ulicznej (w sobotę 9 listopada 2013).

Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele na scenie kameralnej Teatru Lalek PLECIUGA. Finał warsztatów - pokaz na dużej scenie - będzie miał miejsce 9 listopada.

ZAPISY NA ZAJĘCIA

JEST JESZCZE KILKA WOLNYCH MIEJSC! ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

Na warsztaty obowiązują zapisy - liczba miejsc jest ograniczona.
Cena biletu na cykl zajęć (8 spotkań) dla dwóch osób: 80 zł
Zgłoszenia przyjmuje Magdalena Bogusławska z działu edukacji - tel. 91 44 55 114.


Warsztaty relizowane są w ramach projektu jubileuszowego "Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Szczecin.

13.09.2013
60 lat teatru lalek

Teatr Lalek "Pleciuga" ma już 60 lat!

projekt jubileuszowy
Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności
dofinansowany ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
i Miasta Szczecin

Z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru Lalek "Pleciuga" zapraszamy do wspólnego świętowania!
Przygotowaliśmy wiele atrakcji - tegoroczna jesień obfitować będzie w szereg wydarzeń artystycznych i działań twórczych.

Nie chcemy napuszonych jubileuszy - zależy nam na zaznaczeniu naszej obecności w mieście. Świętować można zawsze i wszędzie - a my przygotowaliśmy wiele działań, które to ułatwią. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek - w naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

Przyjdź, zobacz, świętuj z nami!


PROGRAM OBCHODÓW
JUBILEUSZU 60-lecia TEATRU LALEK

sobota 9.11.2013

dd 12.00 atrakcje w teatrze i wokół niego - pokazy warsztatowe i inne niespodzianki!
Ty również możesz stać się kreatorem działań jubileuszowych! Nie przegap tego!

niedziela 10.11.2013 / KINO PIONIER

14.30 specjalny pokaz filmu lalkowego "Colargol zdobywcą kosmosu"

czwartek 14.11.2013

panel dyskusyjny "Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?" / 10.00 - 14.00

spektakl "Don Juan, czyli…" w reż. Aleksieja Leliavskiego / 19.00

piątek 15.11.2013

panel dyskusyjny "Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?" / 10.00 - 14.00

spektakl "Stworzenia sceniczne" w reż. Pawła Aignera / 19.00

sobota 16.11.2013

panel dyskusyjny "Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?" / 10.00 - 14.00

gala jubileuszowa i premiera spektaklu "Bajki samograjki" w reż. Anny Augustynowicz / 18.00

PROGRAM PANELU DYSKUSYJNEGO / do pobrania

http://pleciuga.pl//files/pliki/pl_17file.doc

02.09.2013
Nowy sezon

ZACZYNAMY NOWY SEZON ARTYSTYCZNY!

termin: sobota 7 września 2013
miejsce: Teatr Lalek PLECIUGA, plac Teatralny 1 w Szczecinie

Teatr Lalek PLECIUGA zaprasza
na rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego!

W najbliższą sobotę serdecznie zapraszamy
do wspólnej zabawy!
W programie mnóstwo atrakcji dla wszystkich,
bez względu na wiek!

rezerwacja biletów - tel. 91 433 58 04

--

PROGRAM

przedstawienia

12:30 Na strychu… przedstawienie przygotowane przez uczestników projektu Lato w teatrze [duża scena] / wstęp wolny

16:00 Calineczka przedstawienie dla dzieci od 3 lat [scena kameralna] / rezerwacja biletów - tel. 91 433 58 04

17:00 Bajki prawie na dobranoc czytanie bajek Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów PLECIUGI [plac Teatralny, przy fontannie] / wstęp wolny

warsztaty

13:00 - 14:30 warsztaty z szycia Wielkich Maskotek dla dzieci 6-9 lat + opiekunów [sala edukacyjna] / bilet 5 zł

13:30 - 14:30 warsztaty taneczne BABY BALLETT dla dzieci 3-5 lat [sala prób] / bilet 5 zł

14:45 - 16:15 warsztaty z szycia Wielkich Maskotek dla dzieci 10-12 lat [sala edukacyjna] / bilet 5 zł

15:00 - 16:00 warsztaty taneczne FUN FUNKY KIDS dla dzieci 6-8 lat [sala prób] / bilet 5 zł

16:00 - 17:00 warsztaty taneczne FUNKY JAZZ dla dzieci 9-12 lat [sala prób] / bilet 5 zł

Podczas tego dnia w PLECIUDZE funkcjonować będzie stoisko informacyjne Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta!, promującej kampanię CYRK BEZ ZWIERZĄT.

02.09.2013
Odszedł Krzysztof Niesiołowski

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Krzysztofa Niesiołowskiego - byłego dyrektora Teatru Lalek PLECIUGA.

Zmarł 28 sierpnia 2013 roku, w wieku 85 lat.

Dyrektor Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie w latach 1964-1973, Teatru Baj w Warszawie w latach 1973-2008.

Urodzony w Wilnie, syn malarza i grafika Tymona Niesiołowskiego, absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Pradze. Pierwsze przedstawienie w Szczecinie zrealizował 14 października 1961 roku. Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego ze scenografią Zbigniewa Burkackiego był czwartą realizacją młodego reżysera. Powrócił do Szczecina po dwóch latach, także jako reżyser - wystawił między innymi Kajtusia Czarodzieja według Janusza Korczaka w opracowaniu Ryszarda Liskowackiego. Funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Lalek Pleciuga objął 1 września 1964 roku i pełnił ją przez dziewięć lat, do końca października 1973 roku.

Dyrektor Krzysztof Niesiołowski był bez wątpienia godnym kontynuatorem swojej wielkiej poprzedniczki - Ireny Pikiel. Przeniósł teatr do nowej siedziby przy ulicy Kaszubskiej 9, na scenę Pleciugi wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań. Za Jego dyrekcji na ogólnopolską antenę TVP trafiło ponad 20 szczecińskich przedstawień. Był pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Sztuk Historycznych w Teatrach Lalek (1972 rok). W październiku 1973 roku zrezygnował ze stanowiska dyrektora Pleciugi i objął dyrekcję Teatru Lalek Baj w Warszawie, którym kierował do końca roku 2008. Ponadto ten wielki erudyta wychował kilka pokoleń aktorów lalkarzy, przez wiele lat bowiem wykładał na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

O TEATRZE LALEK PLECIUGA

Teatr Lalek "Pleciuga" jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej Szczecina. Jego historię tworzyli i tworzą nadal wybitni twórcy, aktorzy-profesjonaliści, a także doświadczeni pracownicy.

"Pleciuga" niezmiennie od ponad pół wieku ma dla swoich małych i dużych odbiorców szeroki wachlarz propozycji repertuarowych.

W kulturalnej ofercie, wśród spektakli dla dzieci, znajdują się duże widowiska (jak np.: "Pippi Pończoszanka", "Krzesiwo"), a także przedstawienia kameralne (np.: "Szpak Fryderyk", "Calineczka"), przy których realizacji wykorzystywane są różnorodne techniki lalkarskie. Przedstawienia te grane są w różnych przestrzeniach teatru - od dużej sali, przez kameralną, na holu teatralnym, czy kulisach scen kończąc.

Jednym z najgłośniejszych przedstawień, ważnych nie tylko w dziejach "Pleciugi", ale i całego polskiego lalkarstwa, był dyptyk dla młodzieży i dorosłych "Rzecz o Jędrzeju Wowrze" Jana Wilkowskiego, na który składały się: "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego i "Żywoty świętych" wg Jędrzeja Wowry, w reżyserii Bohdana Głuszczaka i Jana Wilkowskiego (1983). Ten właśnie spektakl można uznać za pierwszy, który w pełni przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci. Oficjalnie od 2000 roku funkcjonuje w "Pleciudze" Scena dla Dorosłych, na której spektakle swoje realizują takie postaci polskiego teatru jak Anna Augustynowicz, Konrad Dworakowski czy Paweł Aigner. Propozycje te przedstawiane są dziś na scenie kameralnej.

"Pleciuga" systematycznie prezentuje swoją twórczość w kraju i za granicą. Korzystając z usytuowania Szczecina, "Pleciuga" w ciągu ostatnich dziesięciu lat z powodzeniem realizuje (we współpracy transgranicznej ze stroną niemiecką) różnorodne programy, między innymi "Teatr ponad granicą", "Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika", "Nasz ponadgraniczny teatr lalek", "Barwy świata baśni - od braci Grimm do szczecińskiego teatru lalek" (w jego ramach odbyła się międzynarodowa sesja naukowa "Barwy świata baśni", współorganizowana w 2003 roku z Uniwersytetem Szczecińskim), "Andersen - twórca baśniowej wyobraźni Europy", "Promocja współczesnej dramaturgii niemieckiej", "Wizualny ponadgraniczny teatr Leszka Mądzika", a także najnowsze programy ministerialne: "Teatr w drodze", "Lato w teatrze", "Jesteśmy u siebie", "Dzieci magii - od rytuału do współczesnego teatru lalek". Teatr Lalek "Pleciuga" jest również współorganizatorem Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT oraz festiwalu dla dzieci - Mały Kontrapunkt.

Od roku 1998 wydawana jest gazetka teatralna "Gabit", a od 2001 roku również zeszyty metodyczne z cyklu "Kocham teatr", zawierające scenariusze lekcji i stanowiące pomoc dydaktyczną dla nauczycieli. W nowych salach edukacyjnych aktorzy "Pleciugi" spotykają się z najmłodszymi na weekendowych warsztatach plastycznych i bajkoczytaniach, podczas których zapoznają dzieci ze światową literaturą.

Od maja 2009 roku "Pleciuga" dysponuje nową siedzibą. Gmach wybudowany od fundamentów specjalnie na potrzeby teatru jest jednym z najnowszych budynków teatralnych w Europie. Teatr Lalek "Pleciuga" jest członkiem POLUNIMA.

  Więcej  
Mariola
Fajak-Słomińska
Rafał
Hajdukiewicz
Marzena
Heropolitańska
Danuta
Kamińska
Dariusz
Kamiński
Katarzyna
Klimek
Mirosław
Kucharski
Paulina
Lenart
Grażyna
Nieciecka-Puchalik
Zbigniew
Niecikowski
Maciej
Sikorski
Janusz
Słomiński
Krzysztof
Tarasiuk
Edyta Niewińska-
Van der Moeren
Zbigniew
Wilczyński
Marta
Łągiewka
Przemek
Żychowski
Teatr Polska

Jesienią 2015 „Pleciuga” wzięła udział w projekcie TEATR POLSKA. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Instytut Teatralny zespół Teatru Lalek „Pleciuga” odwiedził 9 miejscowości, w których zaprezentowany został spektakl „Przygody Koziołka Matołka” oraz przeprowadzony warsztat pedagogiczno-teatralny do przedstawienia.

  Więcej       Galeria  
Książki  /  Gazeta Teatralna
PUBLIKACJE O TEATRZE LALEK
"Pół wieku teatru lalek w Szczecinie - "Rusałka" - "Pleciuga" 1953 - 2003" pod redakcją Roberta Cieślaka i Elżbiety Stelmaszczykowej
"Szósta dekada. Teatr Lalek PLECIUGA 2003-2013" pod redakcją Anny Garlickiej
"O polskim teatrze lalek - w Szczecinie" pod redakcją Haliny Waszkiel
PUBLIKACJE KONTRAPUNKTU
"Pamiętnik festiwalowy" pod redakcją Zenona Butkiewicza
"Teatr - przestrzeń dialogu" pod redakcją Joanny Ostrowskiej i Juliusza Tyszki
"Teatr - przestrzeń dialogu II. Wokół granic konwencji i technik teatralnych" pod redakcją Joanny Ostrowskiej, Juliusza Tyszki i Agaty Skórzyńskiej
"Teatr małych form - konwencje i zjawiska" pod redakcją Jana Ciechowicza
"Teatr - terytorium terroru" pod redakcją Jana Ciechowicza i Małgorzaty Jarmułowicz
"Teatr i postęp" pod redakcją Jana Ciechowicza i Joanny Puzyny-Chojki
"Teatr - miejsce uwodzenia" pod redakcją Roberta Cieślaka
"Teatr wśród mód" pod redakcją Roberta Cieślaka
"Instrumentarium teatru. Brzmienia sceny" pod redakcją Roberta Cieślaka
"Teatr w kryzysie" pod redakcją Roberta Cieślaka
"Portret aktora" pod redakcją Anny R. Burzyńskiej
"Mapowanie publiczności" pod redakcją Anny R. Burzyńskiej
"Ślady KONTRAPUNKTU" - publikacja na jubileusz 50-lecia festiwalu, pod redakcją Anny Garlickiej, Barbary Popiel i Izabeli Krupy
12.02.2016
Ferie zimowe w teatrze

W dniach od 1 do 12 lutego 2016 w PLECIUDZE odbywały się teatralne zimowe ferie.

  Więcej  
16.01.2016
Teatralny podwieczorek / 16 stycznia

W sobotę 16 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku kalendarzowym warsztaty z cyklu Teatralnych Podwieczorków.

W ich trakcie porozmawiamy o pięknym, starym zwyczaju budowania szopek, o kolędnikach i tradycyjnych przedstawieniach jasełkowych.
Będziemy tworzyć własne szopkowe kukiełki i na zakończenie zaprezentujemy je w krótkim przedstawieniu.

  Więcej  
31.12.2015
SYLWESTER 2015

Muzycznie i teatralnie w ostatni wieczór 2015 r.

W ten wyjątkowy wieczór „Pleciuga” zabrała Państwa w muzyczną podróż z piosenkami oraz prozatorskimi tekstami Agnieszki Osieckiej.

  Więcej  
21.12.2015
Pokaz grupy teatralnej

W poniedziałek 21 grudnia o 17.30 na dużej scenie PLECIUGI odbył się pokaz grupy teatralnej prowadzonej przez aktorkę Martę Łągiewkę.

Spektakl „Bambino Jazzu” wprowadził wszystkich widzów w świąteczną atmosferę.

  Więcej  
11.12.2015
PREMIERA "PORUSZENIA"

PROPOZYCJA DLA DOROSŁEJ PUBLICZNOŚCI

  Więcej  
06.12.2015
Kiermasz rękodzieła artystycznego

Jak co roku w okresie przedświątecznym wTeatrze Lalek "Pleciuga" odbyłsię kiermasz rękodzieła artystycznego.

Foyer teatru zapełniło się ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, biżuterią, zabawkami - czyli wszystkim tym, co miło jest podarować bliskim w prezencie świątecznym. Wśród wystawców znalazły się m.in. podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka.


  Więcej  
28.11.2015
Teatralny podwieczorek / 28 listopada

W sobotę 28 listopada 2015 zaprosiliśmy widzów do PLECIUGI na Podwieczorek Teatralny.

  Więcej  
21.11.2015
Teatralny podwieczorek / 21 listopada

W sobotę 21 listopada 2015 odbyły się warsztaty.

Na pewno niejeden raz robiliście kopie jakiegoś przedmiotu, przyciskając do niego papier i pocierając go grafitem ołówka lub kredką. Ta dobrze znana dzieciom metoda robienia odcisków monet ma swoją bardzo poważną nazwę. To frotaż lub z francuskiego frottage.
Przy pomocy tej techniki będziemy tworzyć bajecznie kolorowe kompozycje z liści i innych materiałów o ciekawej strukturze.

Spotkamy się też bohaterami filmu rysunkowego "Zaczarowany ołówek". Jeśli go do tej pory nie znaliście, to z pewnością spodoba się Wam tak jak zachwycał od pięćdziesięciu lat Waszych rodziców i dziadków.
Zapraszamy.sobota 21 listopada 2015
godzina 15.00 / zajęcia dla  dzieci od 3 do 7 lat
godzina 16.30 / zajęcia dla dzieci od 8 do 12 lat

BILETY - 18 zł dla dziecka, 5 zł dla dorosłego


INFORMACJE I ZAPISY

Magdalena Bogusławska
edukacja@pleciuga.pl

  Więcej  
19.11.2015
Teatr Polska

Jesienią 2015 „Pleciuga” wzięła udział w projekcie TEATR POLSKA. Dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Instytut Teatralny zespół Teatru Lalek „Pleciuga” odwiedził 9 miejscowości, w których zaprezentowany został spektakl „Przygody Koziołka Matołka” oraz przeprowadzony warsztat pedagogiczno-teatralny do przedstawienia.

  Więcej  
24.10.2015
Warsztaty ARTBOOK i Kiermasz Książki Przeczytanej

Sobota 24 października była w Pleciudze prawdziwym dniem książki.

*  *  * 

  Więcej  
17.10.2015
PREMIERA "Rosnę"

W sobotę 17 października 2015 odbyła się premiera przedstawienia pt. "Rosnę" w reżyserii Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego

  Więcej  
17.10.2015
Teatralny podwieczorek / 17 października

W sobotę 17 października o godzinie 15.00 odbył się pierwszy w tym sezonie Teatralny Podwieczorek. 

Pojawiły się na nim bajkowe postacie z papierowego królestwa. Każdy mógł sobie zaprojektować królewnę, rycerza lub wymyślnego zwierzaka, a potem własnoręcznie go wykonać i ozdobić.
W baśniowy nastrój wprowadziła nas Grażyna Wojtczak, która jak zawsze znalazła coś bardzo ciekawego do przeczytania.


Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.


Zapisy
edukacja@pleciuga.pl
lub telefonicznie - 91 44 55 114 

  Więcej  
14.10.2015
"Bajki samograjki" nagrodzone!

Z wielką radością zawiadamiamy, że decyzją Kapituły Atestów Polskiego Ośrodka ASSITEJ,  spektakl pt. „Bajki samograjki” w reż. Anny Augustynowicz został nagrodzony Atestem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2013.

  Więcej  
26.09.2015
Premiera "Tygryska i kapitana Morgana"

W sobotę 26 września odbyła się premiera nowej sztuki dla dzieci, w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego, pt. "Tygrysek i kapitan Morgan".

Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...

  Więcej  
05.09.2015
PLECIUGA zaczyna nowy sezon artystyczny

Teatr Lalek PLECIUGA zaprasza do wspólnej zabawy!

Nowy sezon artystyczny rozpoczynamy w sobotę 5 września. Od godziny 12.00 będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, prowadzonych przez pracowników PLECIUGI, którzy właśnie pracują nad lalkami i kostiumami do nowej sztuki i głowy mają zaprzątnięte morskimi myślami… A dlaczego? Dlatego, że we wrześniu czeka nas premiera przedstawienia „Tygrysek i kapitan Morgan”! Zatem warsztaty poświęcone będą tworzeniu motywów iście pirackich!
O 12.30 zaprezentuje się Teatr Tańca prowadzony przez Agnieszkę Dolecką. Będzie też okazja do tego, aby spróbować swoich sił na parkiecie.
O 14.00 czeka nas musicalowe rozpoczęcie sezonu! Aktorzy PLECIUGI zaśpiewają piosenki z teatralnych przedstawień i do tego zaproszą do wspólnej zabawy! Będzie dużo niespodzianek!
O 16.00 najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienie „Zuzu i Lulu” – bilety można rezerwować pod nr tel. 91 433 58 04.

  Więcej